Sangerari gingivale dupa detartraj

06-06-2018
Gdiana
Nu este medic/terapeut
Gdiana
Buna ziua. In urma unui detartraj imi sangereaza gingiile si au trecut aproape 3 luni. Nu am facut de multe ori detartraj pentru ca nu a fost nevoie insa acum lasandu-ma de fumat am considerat sa fac, dar am ramas cu o sensibilitate la gingii. Nu sunt umflate, nu sunt rosii insa imi sangereaza. Sangerarea gingivala nu este la fiecare spalare, dar destul de des. Pana acum nu am avut aceasta problema decat f rar. Am schimbat periuta si am luat una soft, pana acum avand electrica. Intr-adevar la cea electrica imi sangereaza la fiecare spalare. Am tot schimbat pasta de dinti si am folosit si salvie cu propolis local. Tartru nu am insa sangerarea exista. Acum folosesc paradontax pasta si apa de gura. Ata dentara folosesc rar pt ca nu o suport. ce as putea sa fac? Multumesc
1 comentarii
0
07-06-2018, ora 10:02
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Un control amanuntit va poate da mai multe detalii. Poate fi nevoie de corectarea tehnicii de periaj, asta decide medicul dumeavoastra. Este important sa va obisnuiti sa folositi ata dentara zilnic, o sa intre in reflex dupa ce o folositi cateva zile la rand. Este bine sa faceti si niste analize de sange ( stabiliti cu medicul dumeavoastra care anume ) pentru a verifica starea generala de sanatate. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: