Sangerari maroni si menstruatie de 2 zile?

30-10-2007
Lalea
Nu este medic/terapeut
Lalea
Buna ziua,

Am 23 de ani si acum 12 zile am observat o sangerare maro-inchis. De 6 luni iau anticonceptionale Yasmin, si nu am avut sangerari in primele luni. In data de 5 octombrie am inceput o noua folie, iar in data de 10 am primit un vaccin (MMR, vaccin care(asa am inteles ca nu se primeste in Romania) l-am primit in SUA). Din 17 pana in 27 am avut niste sangerari de culoare inchisa (maro-negru si mai consistente decat menstruatia )si reduse cantitativ(comparativ cu menstruatia), iar din 28(ziua normala cand trebuia sa-mi apara menstruatia) pana in 29 seara am avut menstruatie, iar azi 31 observ din nou acele sangerari.
Daca puteti sa-mi spuneti care ar putea fi motivul acestor sangerari si de ce menstruatia a tinut numai 2 zile(de obicei tinea 5 zile). Din 2 noiembrie ar trebui sa incep o noua folie, si nu stiu daca ar fi bine sa incep o noua folie sau sa renunt la anticonceptionale?
Problema mea este ca nu sunt in tara si am o asigurare in care sunt acoperite doar urgentele, si nu stiu daca problema mea e considerata o urgenta in SUA.

Va multumesc pentru ajutor.
2 comentarii
0
01-11-2007, ora 00:00
eo
Nu este medic/terapeut
eo
din cate am citit, sangerarile in cantitati mai mici decat menstruatia si de culoare mai inchisa se intampla sa apara in timpul sarcinii, dar cum la dvs nu poate fi vorba despre asta...
0
06-10-2009, ora 19:12
damarisnico
Nu este medic/terapeut
damarisnico
am si eu o problema...am doar 17 ani iar menstruatia este neregulata.iar in ultimele luni ma tine doar cate 2-3 zile(poate nici atat) si atunci imi curge un lichid de culoare foarte inchisa(maro foarte inchis)inca nu mi-am inceput viata sexuala, motiv pentru care nu m-am panicat, dar acum deja pare o problema pentru ca se intampla de ceva luni bune.am si o fobie legata de ginecologi...asa ca asta nu e tocmai o solutie.va rog sa ma ajutati.multumesc...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.