Sangerari si dureri la scaun dar si mancarime si usturime a vaginului.

03-03-2013
Stephie
Nu este medic/terapeut
Stephie
Buna seara, ma numesc Stephie, am 20 de ani si am 2 probleme ce ma deranjeaza foarte rau. In legatura cu prima problema tin sa mentionez ca de fiecare data am dureri ingrozitoare la scaun, dureri ce le pot descrie ca niste taieturi de lame, urmate de sangerari, tin sa mentionez ca nu am practicat niciodata sexul anal. Cea de-a doua problema, este legata de mancarimea si usturimea vaginului. Aici tin sa mentionez ca eu si iubitul meu facem intotdeauna sex neprotejat, atat eu cat si el am avut probleme cu condilomatoza dar ne-am tratat si a disparut. Acum insa, dupa actul sexual mi se intampla sa ma manance foarte tare, inceteaza 1 zi-2 dar apoi apare din nou mancarimea insotita de usturime la atingere. Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Urmeaza sa merg la doctor dar pana ajung acolo as dori sa-mi poata spune cineva cu ce probleme ma confrunt. Multumesc mult !
2 comentarii
0
03-03-2013, ora 12:10
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Buna Stephie. Sangerarile din scaun pot fi rezultatul unor fisuri anale, a hemoroizilor sau a unui colon iritabil din motive alimentare, disfunctionalitati ale tranzitului intestinal (constipatie) care trebuie sa aiba o rezolvare in cabinetul unui doctor, evident. Spui ca ai avut condilomatoza, condiloamele arata o infectie cu un HPV. Poate, accidental, infectia s-a propagat si in anus si de aici durerile si sangerarea. Cred ca numai dupa un examen colonoscopic vei avea un raspuns concret. Cat despre mancarimi si usturimi, daca sunt insotite de o scurgere branzoasa, alba, de inflamarea vulvei, poate fi o candidoza. Daca ai urmat recent un tratament cu un antibiotic mai puternic sau daca porti lenjerie intima sintetica pe fondul unei imunitati scazute, ai creat conditii propice de dezvoltare a ciupercii. Mergi impreuna cu partenerul tau si faceti-va o cultura flora totala din secretie vaginala/uretrala plus fungi. Dupa ce aveti rezultatele, daca este cazul, tratati-va impreuna. Abstinenta sexuala e recomandata pe parcursul tratamentului.
0
03-03-2013, ora 19:45
Stephie
Nu este medic/terapeut
Stephie
Iti multumesc mult pentru ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi. O sa-l iau si o sa mergem impreuna la consult. Iti multumesc din nou pentru raspunsuri! :*
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.