Sangerari vaginale inexplicabile dupa tratament Chlamydia

30-12-2015
gabriela0895
Nu este medic/terapeut
gabriela0895
Buna ziua!

Saptamana trecuta prietenului meu i-a iesit testul pozitiv pt Chlamydia, iar pe 23 dec am luat amandoi tratamentul. Eu am luat Azitrox o singura doza de 1 gram. Doctorul mi-a prescris si ovule Lomexin 1000 mg, unul in ziua in care am luat antibioticul si al doilea peste 48 de ore. De aprox. un an eu folosesc injectia contraceptiva si de aprox. 6 luni nu am mai avut menstruatie. Acum 2 zile a inceput sa-mi curga sange, initial am crezut ca e in urina, dar apoi mi-am dat seama ca e ca o menstruatie normala.
Marti am programare la ginecolog pt recoltare de secretie si retestare pt Chlamydia, dar sunt ingrijorata de sangerarea asta. De la ce ar putea fi? Ar trebui sa fiu ingrijorata sau sa ma duc mai repede la doctor? De asemenea, rezultatele analizelor (medicul mi-a dat antibioticul inainte de rezultate) sunt ca am anticorpi IgG pozitiv 13, 6 si IgA negativ - ce inseamna asta?
Multumesc

P.S. BTS-ul asta sau antibioticul au vreun efect asupra eficientei injectiei contraceptive?
5 comentarii
0
31-12-2015, ora 19:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu in locul dv as fi ingrijorata ca nu mi-a venit menstruatia de 6 luni si as renunta la acea injectie. De ce ? Pentru ca e ca si cum ati intra la menopauza si in timp se pot declansa bolile aferente menopauzei. Nu aveti voie sa nu va vina menstra 6 luni. Trebuie sa va vina MINIM de 11 ori pe an.
0
02-01-2016, ora 19:21
gabriela0895
Nu este medic/terapeut
gabriela0895
Doamna, asa functioneaza injectia contraceptiva, opreste ovulatia. Subiectul aici era altul, nu faptul ca dumneavoastra consideratia metoda mea de contraceptie inadecvata. Daca ma puteti ajuta in legatura cu intrebarile mele, multumesc. Alte pareri nu am solicitat
0
02-01-2016, ora 23:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Sangerarea trebuie sa se produca lunar chiar daca faceti injectii. Cand o femeie ia orice fel de medicament care ii opreste menstruatia medicii ii inlocuiesc medicamentul pt ca in timp ii apar bolile aferente menopauzei. Sangerarea e normala. Lipsa ei e anormala.
2. Daca o femeie are sangerari intre menstre, cauzele sunt mai mult de 10. Sa dea cautare Google cauze sangerari intermenstruale.
3. Anticonceptionalele si injectiile, de fapt orice mijloc contraceptiv in afara de prezervativ e abortiv. De ce ? Pentru ca nu reusesc sa opreasca toate ovulatiile. Astfel, cu toate mijloacele, se petrec totusi 1-2 ovulatii anual in care daca femeia ramane insarcinata, se produce avort timpuriu. Copilul la stadiu de embrion moare prin infometare pt ca nu poate nida de uter. E aruncat in wc impreuna cu sangerarea lunara. Se produc astfel mai multe avorturi decat cele facute in spital.
4. Va doresc multa sanatate !
0
03-01-2016, ora 00:29
gabriela0895
Nu este medic/terapeut
gabriela0895
1. Va rog informati-va inainte... Cautati pe internet injectii contraceptive si o sa vedeti ca asta este efectul dupa primele 1-2-3 injectii: iti opreste menstruatia. Nu este nimic anormal in lipsa sangerarii dat fiind ca folosesc aceasta metoda de mai mult de un an.
2. Am postat pe acest forum toate detaliile tocmai ca sa primesc un sfat de la un doctor specific in cazul meu. Cautarea "sangerari intermenstruale" am facut-o si eu in mod evident!!!
3. Toate metodele de contraceptie sunt testate si retestate. Daca sunteti genul de persoana in general anti-avort e parerea dvs personala. Nu are absolut niciun sens sa expuneti asta aici
4. Observ ca aveti parerile dumneavoastra mai conservative, dar pastrati-le pt dvs. In concluzie, nu ati contribuit cu nimic relevant postarii mele.
0
05-01-2016, ora 10:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Daca deschideti pagina Boli cu transmitere sexuala unde ati postat topicul, veti gasi in dreptul numelui topicului si numarul de vizualizari, adica numarul celor care il citesc. Si ei au nevoie de informatii.

2. Eu personal m-am confruntat cu lipsa menstruatiei, un simptom care poarta denumirea de amenoree, de 3-4 ori pe perioade intre 6 si 8 luni si de cateva ori pe perioade mai mici, de 2-3 luni. Amenoreea care nu este ceva normal si sanatos a fost produsa de medicamentele pe care le luam. In momentul in care am fost la medicul ginecolog sa spun de aceasta problema, fie mi s-au prescris alte medicamente sa vina menstruatia, fie mi s-a recomandat schimbarea tratamentului, ceea ce am si facut. In prezent am 38 de ani si deja am inceput cu probleme ale oaselor si muschilor caracterizate prin dureri acute si am inceput sa stau frecvent la coada cabinetelor de Reumatologie. In trecut, atunci cand m-am confruntat cu amenoreea, nu i-am dat prea mare importanta pentru ca nu ma confruntam decat cu lipsa menstrei si nu imi dadea nici un fel de bataie de cap asa ca o lasam in mod gresit sa continue. Amenoreea duce la debutul in timp al bolilor asociate cu menopauza. Nu doriti sa stiti problemele pe care vi le fac si durerile pe care le produc. Am avut perioade in care nu puteam ridica un pahar de apa de pe masa, asa de grave erau durerile.

3. Lipsa menstruatiei timp de trei luni la rand este primul semn al amenoreei. Ce-i drept, aparitia ei poate avea loc in cazul fericit al unei sarcini neplanificate, al perioadei alaptarii sau al menopauzei, dar pot exista si alte cazuri in care e determinata de probleme hormonale, ale oragnelor reproductive sau ale unor glande.

Daca nu faci parte dintre femeile care sunt insarcinate, abia au nascut sau au intrat deja la menopauza lipsa menstruatiei trebuie sa iti dea un semnal de alarma. E bine sa mergi la doctor pentru a stabili cauzele care au dus la disparitia ei.

Nu ignora problema pentru ca in lipsa unui ciclu menstrual normal te poti confrunta cu osteoporoza.

* ceea ce nu inseamna ca daca amenoreea e produsa medicamentos e ok si nu o sa ai probleme. Cand o sa ajungi sa ai probleme vei fi pasata la alti doctori si cel care ti-a dat injectia va ridica din umeri. Nu le pasa. Nu te mai pot ajuta cu nimic pentru ca dezechilibrul hormonal deja a fost produs si ei nu mai au cum sa actioneze. Amenoreea produsa medicamentos e un efect secundar, e ceva nociv care iti poate dauna in timp, in ani, sanatatii, nu de pe azi pe maine.

4. Fiecare face ce vrea cu viata lui si cu sanatatea lui. Nimeni nu poate sa oblige pe nimeni la nimic.

5. Lipsa menstruatiei trebuie sa te puna pe ganduri pentru ca iti arata in primul rand ca organismul tau nu functioneaza asa cum trebuie. Mai mult, poate fi semnul unor boli mai grave pe care nici nu le banuiai, dar care pot fi tratate daca sunt descoperite la timp.

* la tine e produsa medicamentos in urma injectiei dar asta nu inseamna ca e normala si nu iti poate afecta pe termen lung sanatatea. Amenoreea e normala numai in sarcina si alaptare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.