Sani inegali-exista vreun tratement sau solutie medicala mai putin cea chirurgicala?

28-04-2012
Alexandra1990
Nu este medic/terapeut
Alexandra1990
Am varsta de 22 de ani si ma confrunt cu o problema destul de rar intalnita. Sanii mei sunt inegali, cel stang fiind mai mic decat cel sanul drept. Inca din perioada pubertatii a inceput aceasta problema, intai incepand sa creasca cel drept apoi cel stang. Ajungand la perioada maturizarii, acestia au incetat sa mai creasca insa diferenta a persistat. Diferanta este vizibila si suparatoare. Mentionez ca sunt multumita de marimea sanului mai mare (a celui drept) si as dori sa-l aduc si pe celalat la aproape aceeasi dimensiune. Va rog, sa-mi raspunda un medic sau cineva care a trecut print-o situatie similara. Exista vreo cauza medicala care determina acesta inegalitate a sanilor? exista vreun tratament care sa aduca cei doi sani la aceeasi marime? ajuta gimnastica medicala in vreun fel la acesta problema? Va rog sa-mi rapundeti pentru a-mi venii in ajutor. Multumesc anticipat! numai bine.
3 comentarii
0
28-04-2012, ora 01:03
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Pentru linistea ta, iti spun ca nu este "o problema destul de rar intalnita". Marea majoritate a femeilor au un san mai mare si unul mai mic. Depinde de tine daca accepti si daca poti sa treci peste acest lucru. Eu una m-am obisnuit si chiar nu mi-a trecut macar prin gand ca asputea face o interventie chirurgicala.

De ce te deranjeaza asa tare? Ai avut parte de comentarii rauracioase?
0
28-04-2012, ora 01:14
Alexandra1990
Nu este medic/terapeut
Alexandra1990
Ma derajeaza si as vrea sa stiu daca exista tratament pentru asa ceva.
0
30-04-2012, ora 16:02
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Nu exista tratament.
Numai formele geometrice sunt la fel, orice altceva nu este identic. Ar trebui sa te placi asa cum esti,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  •