sani mici la adolescente

07-08-2007
lidia_no_yume
Nu este medic/terapeut
lidia_no_yume
am 17 ani dar sanii mei au ramas la marimea A de 3 ani. Nu s-au mai produs skimbari importante in corpul meu de cam 1 an, 1 an jumate deci crd k hormonii si-au cam terminat treaba. Mi s-a spus sa mai am rabdare ca imi vor creste si mie sanii, dar problema este ca in familia mea cam toate femeile au avut sanii mici:mama, bunicile, deci nu as avea o mostenire genetica prea grozava ca sa imi mai pot face sperante.
Am mai cautat pe internet si am gasit o reteta a unui doctor duke, cred, numita bustea. e un fel de ceai din fenugrec(schinduf), chimen, lemn dulce, fenicul, iarba de lamaie si busuioc. spunea ca ar recomanda reteta chiar propriei fiice. Totusi, nu a specificat varsta ficei sale. As incerca reteta, dar am unele retineri deoarece sunt inca adolescenta.
acelasi doctor mai ropunea masajul sanilor cu pasta facuta din praf de fenugrec si ulei.
Dumneavoastra ce credeti? Este un risc sa incerc sa-mi maresc sanii cu tratamente naturiste la 17 ani?
18 comentarii
0
12-10-2007, ora 00:00
cristal_tears
Nu este medic/terapeut
cristal_tears
este adevarata faza cu mostenirea d l mama, bunica, etc.pt tratamente.inceark dupa 18 ani.succes
0
12-12-2007, ora 00:00
cla007
Nu este medic/terapeut
cla007
nici mie nu mi-au mai crescut sanii din clasa a 9-a. si am incercat cu tot felul de uleiuri si tincturi. si am ajuns la concluzia ca sunt doua situatii: ori mama natura ori implantul. natura nu m-a dotat iar de cutitas mi-e frica. asa ca...nu-i nimic de facut...
p.s. la mine in familie toate au, numai eu nu.
0
31-12-2007, ora 00:00
carolina montalva
Nu este medic/terapeut
carolina montalva
si eu am tot 17 ani. nici mama, nici surorile mele, care au 20 si 25 de ani, nu au sani. eu deja m-am obisnuit cu acest gand: ca nu o sa am sani my entire life!!!! asta e. stai linistita, sa ai sani mari nu este neaparat atat de important in aspectul fizic. poti improviza. parerea mea. succes la scoala.
0
02-01-2008, ora 00:00
angelina2
Nu este medic/terapeut
angelina2
eu am 22 ani si am aceeasi "problema". nu cred in trucuri ieftine si cu rezultat peste noapte. am inceput sa mi-i modelez prin exercitii fizice (flotari), cel putin asa mi-i intaresc. referitor la operatii plastice, poate as face-o si nu de dragul barbatilor, dar pt ca asa vreau eu sa ma vad si mai frumoasa. complexul apare din interior, deci fiti mai increzute
0
03-02-2009, ora 18:39
madalinapastrav
Nu este medic/terapeut
madalinapastrav
am si eu o maaare problema.mie putin rusine dar...ok...stiu ca par nu stiu cum dar problema e ca "sanii"(daca ii pot numi asa)mei nu s-au dezvoltat deloc...sunt plata...si am 15 ani.as vrea sa stiu daca e normal...si daca nu...cum as putea s ao conving pe mama s amergem la un doctor?P.S.:ea spune ca totul e in regula, dar eu stiu ca nu e asa, in plus ma simt stanjenita fata de celelalte fete.va pup pe toti, si astept un mic sfat, un ajutor!
0
16-04-2009, ora 22:49
orange
Nu este medic/terapeut
orange
merg in fiecare zi prin fata oglinzii si sper mereu ka poate intr-o buna zi ma voi trezi si imi voi vedea sii putin mai mari..un piculet macar...dar de vrio 3 ani au incetat a creste...si sunt foarte indignata de faptul acesta...toate femeile din familia mea au sini mari..eu am ramas in urma.chiar si sora mea mai mare ma ia in ris uneori...eu spun., , soro da stii ca imi accept si asa sinii, , insa in sinea mea chiar o invidiez un pik pentru-ca cind avea 16 era mai facuta..mai matura..si in general..mam saturat sa port sutieni care sa imi ascunda neajunsurile.medicii spun sa astept ca POATE mai tirziu...dar dupa marimea sinilor mei consider ca aici e sfirsitul(gata nu o sa mai kreasca)...va rog datimi un sfat cit mai curind...va pup..16 ani
0
03-05-2009, ora 17:50
AaNi
Nu este medic/terapeut
AaNi
am 17 ani si eu am aceeasi problema..."sani mici"...pff...cam aiurea...

ps: cn te place, te place asa cum esti, si mai bn mici si ridicate decat mari si lasate...:D:D


poate k am fost prea rea...dar asta e adevarul...nu?:*:D:D


stai fara griji..k nu esti singura..;)
0
04-07-2009, ora 17:08
mariaaaaaaaaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
mariaaaaaaaaaaaaaa
cine ma poate ajuta???va rog...am 13 ani si nu am sani? ce pot face???
0
09-08-2009, ora 03:44
ancaoana00
Nu este medic/terapeut
ancaoana00
am 19 ani ji am ji eo o problemea k toate d p aici :)...am 19 ani ji nu am sani deloooc :(...in familia mea toate au mama sora bunica :( numa eu nu am deloc...ce pot face?da-ti un sfat va rog :((!...ast q nerabdare sfaturile voastre :- :*
0
08-09-2009, ora 23:51
felicia fefe
Nu este medic/terapeut
felicia fefe
hai buna fetelor..am citit anunturile voastre si vroiam sa va impartasesc aceiasi problema:))
she eu sunt complexata de faptul ca am sanii mici..dar..citind ce ati scris voi miam dat seama k nu asta e cel mai important..ma gandeam sa incerc o crema pt marirea sanilor am gasit pe net..nu stiu ce sa fac..nu stiu daca este cea mai buna idee..am un iuit de 1 an si 8 luni si ne intelegem super iam zis ca sunt complexata de chestia asta si el zice k nu sanii sunt cei mai importanti si ca ma iubeste asa cum sunt..eu una nu sunt chiar plata..dar mias dori sa i am unpik mai mari..sfatul meu e ca fetele care au aceiasi problema sa incerce sutienele cu push-up eu folosesc..iar la costumele de baie sa incerce sutiene cu unpik de burete pt a da o forma mai maricica..poate va vor ajuta sfaturile mele..:*:* va pup
0
08-09-2009, ora 23:53
felicia fefe
Nu este medic/terapeut
felicia fefe
vroiam sa scriu mai sus "iubit" scuze;))
0
16-10-2009, ora 15:24
dianaaa164u
Nu este medic/terapeut
dianaaa164u
am 14 ani si nu imi fac astfel de probleme deoarece port cupa B, nu va faceti probleme cine va iubeste va iubeste asa cum sunteti.mai aveti timp sa va creasca sanii pana la 20-23 ani.poate va dezvoltati mai lent va indic sutienele pushup au efect iar dupa 23 de ani implanturi!si mariaaaaaaaaaaaaaa c sani ai vrea sa ai la 13 ani.ei cresc dupa 1-3 ani de menstruatie nu va stresati!!!!!!!!!!fiti linishtite!
0
31-10-2009, ora 13:24
axiela21
Nu este medic/terapeut
axiela21
si pt mine a fost asta o prb pt ca eu n am avut sani aproape deloc pana la 17-18 ani..dupa ce mi am inceput viata sexuala s au mai implinit... nici acum nu sunt f multumita dar n am incotro eu incerc sa mi mentin abdomenul cat mai plat pt ca se vede mai frumos, e o iluzie optica ca as avea sanii mai mari:)) asa vad eu:P. fac sport si masaj, altceva nu mai pot face si cateodata imi dau seama ca nu arat rau.n am incercat niciun remediu naturist, nu stiu daca sunt eficiente.import e ca mi a trecut disperarea cu sanii mari si asta va recomand si voua. totul e sa fie sanatosi restul nu mai conteaza.pupici
0
31-10-2009, ora 19:57
cla007
Nu este medic/terapeut
cla007
Draguta faza cu abdomenul. :) Am, insa, o alta intrebare pt. voi: stie cineva cam pe la cat se ajunge un implant pentru pometi ( cu grasime) si unde anume se realizeaza ( in afara de Bucuresti care e cam departe pt. mine). Multumesc!
0
23-01-2010, ora 21:33
Flaviutza90
Nu este medic/terapeut
Flaviutza90
u aia diana164u, chiar daca sunt mai mica am 10 ani deja am sanii desttul de marii la anul port purta sutiene mai mici sanii, mie au inceput sa-mi creasca pe la 8 ani, au avut o mica pauza de vreo 4 luni, iar dupa numai unul imi crestea iar celalalt era mai mic intro sapt. i-am avut egali.
dar pentru ca sunt in crestere inca ma dor, nu prea pot sa dorm pe burta si cand ma agit prea tare, cand fac sport la scoala, ma mai dor
a si pentru ca aici e vorba de sanii mici, imi pare rau pentru acelea care ii au
cunosc si eu persoane, pe la 10 ani deja ar trebui sa ai macar putin sani
ok pa mai vb poate dar ar trebui sa fie comentarii sau intrebarai puti mai interesante sau destepte
pa va salut
0
27-12-2010, ora 20:45
cristynutza
Nu este medic/terapeut
cristynutza
sal!!si yo am aceiasi problema.am 15 ani si am sanii fff mici.nush c sa fac.port sutiene cu push-up oare este bn?nu impiedica sanilor sa creasca?
astept sfaturi va rog.poop
0
20-03-2011, ora 11:53
utilizator_97952
Nu este medic/terapeut
utilizator_97952
Sora mea mai mare are 20 de ani si are cam aceasi problema, eu am 16 ani si ii am de 2-3 ori mai mari ca ea, toate din familie avem sanii potriviti. Dupa parerea mea si din cate am mai citit totul depinde de organism si cum ne dezvoltam.
0
03-05-2011, ora 11:08
marraa
Nu este medic/terapeut
marraa
si eu am aceias problema :( am 16 ani si sunt chiar plata... nu cred ca mi s-au mai dezvoltat sanii din clasa a5-a adica de la prima menstruatie.. chiar ma simt stanjenit uneori cande le vad pe celelalte colege cu sanii mari.. mama are sanii destul de mari.. dar eu cam deloc.. vreau si eu un sfat ceva un leac orice !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Contraceptia la adolescente
  • Adolescent
  • Dezvoltarea fizica a adolescentului
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  •