San umflat

11-07-2017
rosa07
Nu este medic/terapeut
rosa07
Ciclul menstrual de pe aceasta luna s-a terminat acum o zi, avand sangerari foarte inchise la culoare (la inceput negre si apoi doar maro). Desi m-am intrebat care ar fi cauza, am ignorat acest lucru. Ieri am decis sa incerc, insa, pentru prima data, sa ma epilez cu ceara in zona axilei. Astazi m-am trezit cu o usturime de piele sub bratul stang si o umflatura aproape insesizabila, lucru care mi s-a parut firesc pentru o prima incercare de epilare. Totusi, am mai remarcat si faptul ca areola sanului stang este vizibil marita si umflata in partea de jos - ceea ce o face sa se vada pana si prin bluza - nedureroasa dar usor sensibila. Sfarcul este greu de simtit, spre deosebire de celalalt san, fiind foarte lipit de areola. De asemenea, cand se strange pielea, partea interioara de jos a areolei ramane vizibil umflata si de fapt asta ma ingrijoreaza cel mai mult. La palpat nu simt nimic diferit intre sani sau fata de pana acum si nu iau anticonceptionale sau alte medicamente. Intrebarea este, aceasta umflatura se poate datora epilarii? Daca da, de ce s-a umflat tocmai areola si mai ales partea inferioara, care pare sa nu aiba legatura directa cu axila? Sunt ingrijorata. Va multumesc.
1 comentarii
0
01-08-2017, ora 21:04
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Pentru a vedea ce se intampla va recomand sa faceti o ecografie de san.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: sanul umflat