Sarcina 13 sapt. pot face avort?

10-06-2008
pappy
Nu este medic/terapeut
pappy
Sunt insarcainata in 13 sapt...se mai poate face avort acum?
Astept urgent un raspuns.

Multumesc!
8 comentarii
0
10-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunteti foarte la limita. Daca sarcina trece din bazin in abdomen nu se mai poate face avort (sau se face cu un risc semnificativ), dar, din punct de vedere tehnic, se poate face o operatie (mica cezariana). Daca doriti sa intrerupeti aceasta sarcina avansata (desi, din punct de vedere moral, asta inseamna crima), atunci trebuie sa mergeti urgent la un ginecolog dintr-un spital.
0
10-06-2008, ora 00:00
pappy
Nu este medic/terapeut
pappy
si ce riscuri implica aceasta interventie?
0
10-06-2008, ora 00:00
pappy
Nu este medic/terapeut
pappy
deci eu am fost la un control in urma cu cateva zile si de acolo mi s-a spus ca am ramas undeva la sf lunii martie, pt ca ultima mentruatie am avut-o in 5 martie.insa tot la acel cabinet mi s-a spus ca am in jur de 13 sapt.dar dupa calculele mele de la sf lunii martie si pana in prezent sunt in jur de 10 sapt.si de asta nu mai stiu ce sa fac.ma gandesc sa incerc la alt cabinet sa ascult si o alta parere.d-voastra ce credeti?
1
11-06-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Incercati la un SPITAL, nu la un cabinet.
2. Daca nu se precizeaza altfel, varsta sarcinii se calculeaza de la ultima menstruatie, de obicei cunoscuta cu precizie. Momentul conceptiei e mai greu de cunoscut cu precizie. Intre cele doua metode de a aprecia, anume "saptamani de amenoree" (mai uzual folosite) si "saptamani de sarcina" (mai rar folosite) declajaul obisnuit e de 2 saptamani, dar se poate sa fie si de 3 saptamani in cazul unui ciclu care vine mai tarziu de o luna.
0
23-07-2012, ora 12:37
aalina29
Nu este medic/terapeut
aalina29
am avut un avort la 19 saptamani si 6 zile.l am facut in Anglia.O sa mai pot avea copii in viitor?Am fost la prima sarcina si am 29 ani o sa fac 30 ani.Cum pot sa aflu daca mai pot avea copii pe viitor?Multumesc
0
23-07-2012, ora 12:43
aalina29
Nu este medic/terapeut
aalina29
am uitat sa zic ca am fost la prima sarcina.astept raspuns.multumesc
0
18-05-2018, ora 14:19
Andreasofia
Nu este medic/terapeut
Andreasofia
Buna ziua se mai poate face avort in a 12 saptamana ??
0
18-05-2018, ora 17:12
Andreasofia
Nu este medic/terapeut
Andreasofia
Unde mai exact pot face avortul daca am 12 saptamani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sarcina după avort
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  •