Sarcina cu col uterin intredeschis

09-01-2011
Tudoran_Florentina
Nu este medic/terapeut
Tudoran_Florentina
Sunt insarcinata in 3 luni, am fost la control si doctorul mi-a spus ca din cauza ca am colul intredeschis as putea pierde sarcina.Am fost internata si mi-au facut injectie cu no-spa, am auzit ca acea injectie este pentru dilatare, si ca mie nu ar fi trebuit sa imi faca injectia.daca a mai trecut cineva prin asa ceva va rog sa-mi dati un sfat deoarece sunt la prima sarcina si nu stiu cum se procedeaza.va multumesc
3 comentarii
0
09-01-2011, ora 21:44
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din ce stiu, exista procedura numita serclaj care poate rezolva aceasta problema. Mama mea a facut-o cu multi ani in urma, deci sigur ca in prezent este cel putin o interventie banala. Intreaba ginecologul daca se poate face. Sanatate!
0
10-01-2011, ora 14:35
gheorghiucristina
Nu este medic/terapeut
gheorghiucristina
No-spa este pentru ca uterul tau sa nu elimine sarcina prin contractii, este foarte bine ce ti-a dat. Mergi la obstetrician sa iti faca cerclaj. Este o procedura simpla si sigura prin care se coase colul pentru ca sa nu se piarda sarcina.
0
06-05-2015, ora 21:27
loi
Nu este medic/terapeut
loi
Buna seara
Am 22 de ani si azi am aflat in urma unei ecografi abdominale ca am uter septat de 1cm, medicul ginecolog a spus ca operatia nu mar ajuta, as dori sa stiu avand aceasta problema pana la cate luni se poate duce sarcina?
Fatul se poate dezvolta normal?
Pot sa nasc normal sau numai prin cezariana in cazul asta?
Daca se intampla sa fie gemeni avand in vedere problema ce se intampla?
Am fost in Austria la medic si mi spus la fel ca medicul din Romania ca nu ar avea rost operatia pt ca ii prea mic 1cm si nu mar ajuta operatie.Tin sa mentionez ca mama mea la fel are aceasta problema si ma nascut la 7 luni am avut un kg 700, perfect sanatoasa nastere prin cezariana, am mostenit.Dar eu sunt foarte speriata pt ca imi doresc foarte mult copii cand va fi timpul.
Va multumesc!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rana pe col - mit sau realitate?
  • Menstruația peste sarcină
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  •