SARCINA???DA?sauNU!

15-09-2011
tania76
Nu este medic/terapeut
tania76
Am 35 de ani si 5nasteri(5copii), la ultima nastere acum cinci ani in anul 2006 am facut cazariana iar ginecologul mi-a recomandat legarea trompelor, totul a decurs normal pina acum citeva zile de cind simt miscari usoare in partea sting a burtii deasupra ombilicului, ma inspaiminta faptul ca miscarile uneori sunt chiar destul de simtitoare si frecvente, nu stiu ce poate fi, mestruatii le-am avut regulat in fiecare luna ultima data 29/08/2011.Pot fi insarcinata cu trompe legate si mestruatii regulare???
10 comentarii
0
15-09-2011, ora 21:00
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
In partea stanga poate sa fie de la colon, nu cred ca este posibila sarcina, din moment ce sunt legate..mergeti mai bine la medic pt un consult..
0
15-09-2011, ora 23:11
tania76
Nu este medic/terapeut
tania76
eu nu am avut niciodata probleme de colon iar movimente in burta le simte-am doar cind eram insarcinata, am gasit in alte situri femei care au ramas gravide cu trompele legate, la mine in schimb am mestruatii regulare
0
16-09-2011, ora 08:06
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Mai probabil este sa va intalniti maine dimineata cu un OZN decat sa fie vorba de o sarcina. Dar, daca tot v-a intrat cuiul in cap, de ce nu il scoateti facand un test de sarcina ?
0
16-09-2011, ora 11:38
anacosti
Nu este medic/terapeut
anacosti
buna ziua am si eu o problema iau anticonceptionale triagynon.iar luna asta pe cand mai aveam 5 pastile mi-a venit o scurgere maronie.am senzatiile si durerile ca la mesnstruatie doar ca scurgerea nu e abundenta si rosie.credeti ca pot fi insarcinata?
0
16-09-2011, ora 11:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ca regula generala, venirea sangerarii arata ca NU sunteti insarcinata. Exista si exceptii, dar sunt extrem de rare.
0
16-09-2011, ora 12:15
anacosti
Nu este medic/terapeut
anacosti
sangerarea e scurta 2-5 stropi plus ca am senzati de greata.si nu am pofta de mancare.sunt somnolenta tot timpul.
0
16-09-2011, ora 16:07
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Este posibil sa fie o dereglare de la anticonceptionale, daca ai luat corect pastilele nu esti insarcinata...asteapta pauza si menstra..
0
16-09-2011, ora 16:43
tania76
Nu este medic/terapeut
tania76
Multumesc! ptr.raspunsul dvs.Dr.Mihnea Dragomir, nu as vrea sa ma intelege-ti gresit dar eu am avut deja 5sarcini di care o parte nedorite si s-a intimplat din cazuri neasteptate (seconda sarcina luam anticonceptionale "regividon", toate bune si frumoase, mestruatii normale totul ok. pina cind am facut o criza respiratorie din care am ajuns la spital, am facut toate analizele printre care un control ginecologic diagnosticat--"sarcina de 12 saptamini" nu imi venea sa cred, eu ma simteam normal nu am avut nici un simtom de sarcina in schimb copilul s-a nascut prematur de 1.200kg, dupa nasterea copilului si perioada lunga de stat la spital am continuat al alapta, copilul avea 9luni de viata si eu tot il alaptam dar aveam dubii ca de l-a nasterea lui nu imi venise inca le mestruatii, merg la ginecolog si fac un control surpriza mare "sarcina de 20 saptamini" si din nou pot sa va spun ca eu nu am avut nici un simtom de sarcina numai ca de data aceasta simteam miscaturi in burta toti imi spuneau ca sunt muschii, in schimb a fost cu totul alteva "o altra sarcina neasteptata" si asa am ramas insarcinata alaptind si fara mestruatii de la nastere.Eu nu mai am incredere in nimic si cred ca se poate intimpla de toate, v-a multumesc din nou, la revedere!
0
29-10-2011, ora 11:49
voglis
Nu este medic/terapeut
voglis
buna ziua, as dori sa stiu ce se intampla cu mine, daca exista posibilitatea sa fiu insarcinata. Am ciclu de 26 de zile, ultima menstruatie trebuia sa vina pe 24.10., problema este ca am toate semnele unei posibile menstruatie, chiar scurgeri foarte mici de culoare maro deschis. Mentionez faptul ca luna trecuta am luat Vit A aprox 10-15 zile. Ce credeti ca ar putea fi? multumesc
0
29-10-2011, ora 18:27
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Fa un test de sarcina, din prima urina de dimineata..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •