Sarcina de la lichid prespermatic?

03-09-2016
nicoleta16
Nu este medic/terapeut
nicoleta16
Ieri am avut un contact sexual neprotejat de scurta durata in care nu a existat ejaculare. Prietenul meu mi a spus ca din experienta sa nu a simtit nici macar prezenta lichidului seminal. Nu au existat contacte sexuale precedente sau ejaculare recenta. Din cate am citit glanda care secreta acest lichid nu poate secreta si spermatozoizi. Eram in perioada fertila. Pot ramane insarcinata?
5 comentarii
0
05-09-2016, ora 20:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Da, se poate. Va recomand un consult ginecologic.
dr Petre Muresan
0
06-09-2016, ora 10:38
nicoleta16
Nu este medic/terapeut
nicoleta16
Din mai multe articole citite am gasit mai multe informatii de pareri diferite. Credeti ca ati putea sa mi clarificati niste intrebari?
Acest lichid este secretat de glandele Cowper, ce nu pot secreta spermatozoizi. Lichidul are ca scop lubrifierea si protectia spermatozoizilor ce urmeaza sa apara in urma ejacularii. Deci in cazul in care nu ar exista o ejaculare recenta in lichidul prespermatic nu ar putea patrunde spermatozoizi. Singurul mod prin care ar putea exista in acest lichid ar fi sa ramana pe tubul prin care se elimina atat sperma cat si lichidul. Deci intrebarea ar fi daca acest lichid poate contine spermatozoizi daca nu a existat ejaculare recenta?
Si de asemenea, am citit ca este secretat pe tot parcursul actul, cat timp barbatul este excitat, dar am citit si ca este eliminat inainte cu putin timp de ejaculare. Deci daca ar fi secretat continuu inseamna ca lichidul de la inceputul actului ar avea doar scopul lubrifierii, fara a putea conduce la o sarcina, iar cel ce este este secretat imediat inaintea ejacularii ar putea contine spermatozoizi ce conduc la sarcina?
Sper sa ma puteti ajuta! Va multumesc
0
06-09-2016, ora 19:31
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu stima si respect va spun ca eu nu fac ginecologie.
Cel mai bun sfat pe care pot sa vi-l dau si care sigur va va fi de ajutor, este sa consultati un medic ginecolog care va va raspunde problemelor dumneavoastra.
Cu profunda si aleasa stima si respect :
dr Petre Muresan
0
06-09-2016, ora 21:18
nicoleta16
Nu este medic/terapeut
nicoleta16
Va multumesc!
0
06-09-2016, ora 23:20
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere. In domeniul acoperit de specializarile mele va stau la dispozitie cu mare placere.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul