sarcina dupa avort?:-s

11-03-2009
andra-bianca
Nu este medic/terapeut
andra-bianca
am mai scris dar nam primit decat un raspuns as vrea mai multe pareri sunt foarte speriata.pe 28 ianuarie am facut un avort la 8 saptamani de sarcina. atunci doctorita mia zis ca am ovarul drept mai mare si ca am infectia.mia interzis 3 sapt sa intretin rel sexuale. dupa cele 3 sapt am intretinut de 3 ori rel sexuale cu pr meu protejate...si odata neprotejat dar nu l'am dus la sfarsit pt ca de frica ne'am oprit... dupa 4 zile de intarziere a CM am facut un test de sarcina ( sure check parca asa se numea nj cum se scrie sigur ) si a iesit negativ. ieri cand am implinit 6 saptamani de la intreruperea de sarcina am facut un test de sarcina "barza" si sa colorat doar linuta de control insa dupa vreo 5 min se vedea foarte neclar, doar la lumina o liniuta transparenta la "T".dupa o ora liniuta sa conturat...sa facut rozalie. imi este foarte frik...pe prospect scrie sa nu se interpreteze testul dupa 5 minute.imi este foarte frica. va rog zicetimi daca este vorba despre o sarcina.sunt disperata..prietenul meu a zis ca daca sunt insarcinata el spune ca nu e al lui pt ca nu crede ca am putut ramane insarcinata ca nu sia dat drumul in mine..sunt disperata va rog raspundetimi
16 comentarii
0
11-03-2009, ora 12:55
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
Daca ai facut 2 teste care au iesit negativ eu zic sa stai linistita si despre acea liniuta palida aparuta la 5 min. nu te ingrijora ptr ca nu a aparut in perioada "valida" si ptr ca in primele 6 sapt. de dupa avort, din cate am inteles, testele de sarcina iti pot arata o sarcina desi tu nu esti insarcinata. Si eu am fost intr-o situatie asemanatoare tie - e posibil sa iti intazie ciclul, ptr ca avortul(sarcina) iti produce o dereglare hormonala. Numai ca as avea o intrebare: cate zile au trecut de la contactul sexual neprotejat? Chiar daca nu este o sarcina, eu te sfatuiesc sa mergi la medicul la care ai facut avortul ptr a vedea ce se intampla, ptr ca in primele 4-6 sapt. de dupa avort treb. sa iti vina ciclul, daca vine prea devreme sau intarzie sa apara nu e de bine...
0
11-03-2009, ora 18:08
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
As mai avea o intrebare, la cat timp ai voie sa faci baie(nu dus)?Tie ce ti-a zis medicul? Mie mi s-a zis ca dupa o luna, am depasit acea luna, dar mi-e frica de o eventuala hemoragie.
0
12-03-2009, ora 08:30
andra-bianca
Nu este medic/terapeut
andra-bianca
3 zile atat nu am facut baie. si nu am avut hemoragie. ieri am facut un test de sarcina la ora 12 ( sure check) si a iesit negativ. care credeti ca este motivul intarzierii CM...au trecut 44 de zile...:-s
0
12-03-2009, ora 10:37
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
Cu siguranta intarzierea cm. este provocata de interventie. Din cate am citit pe forum, un medic spunea ca cm. trebuie sa vina in max 2 luni de dupa avort. Eu zic sa mai astepti un pic si daca se implinesc 2 luni fara sa fi venit, sa mergi la medicul care a facut interventia. Multumesc ptr raspuns!
0
13-03-2009, ora 13:43
andra-bianca
Nu este medic/terapeut
andra-bianca
mia venit CM ieri.:D
0
13-03-2009, ora 16:22
axenya
Nu este medic/terapeut
axenya
ce bine!
0
12-06-2009, ora 16:36
lilishor
Nu este medic/terapeut
lilishor
buna ma numesc liliana...pe 1.aprilie 2009 am facut un avort pe 5 mia venit..iar pe 5 mai mia venit iar...dupa ce mia trecut am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu neprotejat, si nu sia dat drumul in mine...mi-am facut test de sarcina si a esit negativ...oare dc i-mi intarzie ciclul are 1 saptamana de cand nu mia venit pot sa fiu insarcinata? ca dupa avort poti sa ramai repede insarcinata...ajutati-ma va rog
0
17-07-2009, ora 17:41
Utilizator_50733
Nu este medic/terapeut
Utilizator_50733
buna..am citit ce ati scris si voi mai sus in legatura cu CM dupa avort.La mine a trecut o luna si o sapt de la avort si inca nu mi-a venit menstruatia, si sunt putin ingrijorata. Contacte sexuale neprotejate (prezervativ) nu am avut...dar c sa zic..si knd am ramas insarcinata luam anticonceptionale de 1an jum...ce vreau sa intreb este ca ar trebui sa mai astept, din cate stiam eu CM vine cam la o luna dupa intreventie.?? asa..si mai am o problema la care daca ar fii cineva sa-mi rasp ar fii minunat...am o durere la sanul drept de vreo 3 zile, si nu e durerea dinainte de CM, e diferita, in sensul k vine si trece repede, cateva secunde(nush dak intelegeti) dar e destul de puternica.Oare are legatura cu modificarile care s-au petrecut la mine sau ar putea fi altceva?:( ms
0
15-09-2009, ora 18:16
gabi bruneta
Nu este medic/terapeut
gabi bruneta
dupa un avort e indicat sa asteptati sa va vina ciclul, acesta poate intirzia datorita zilelor in care ati singerat dupa efectuarea avortului.fara contact sexual.nici macar protejat sinteti ok.si cu siguranta uterul se va vindeca complet...pt ca oricit de simpla vi se pare aceasta interventie..este o OPERATIE si eu cred ca daca noi nu ne ingrjim..atunci cine?...barbatii?ha ha..daca nu pot sta fara sex 6 sapt inseamna ca nu le pasa
0
27-03-2010, ora 13:26
mariaf17
Nu este medic/terapeut
mariaf17
buna fetelor, am o pb, in urma cu 2sapt am facut un avort, 11saptamani avea fatul, acum imi pare extrem de rau si doresc altul, medici mi-au spus k pana la primul ciclul mentrual sansele sunt imense daca intretin relatii sexuale(neprotejate), este adevarat?asta1, 2 am intretinut un contact sexual acum 1zi si am obs k eram f stramta(k o virgina), din cauza faptului k nu s-a refacut uterul?3, cat de mari sunt sansele sau sunt sanse sa raman daca mai intretin relatii sexuale pana la primul ciclul, avand in vedere k sperma lui e "valida" in proportie de 20%cel putin? 4, dupa cat timp apare CM? 5 ma poate ajuta si pe mine cineva? imi doresc f mult un bebele inpoi(ceva inexplicabil m-a determinat sa fac avort). tin sa mai adaug faptul k, pe o perioada 2ani foloseam anticonceptionale(jasmin) neintrerupt, apoi, la 3luni dupa intreruperea lor am ramas cu iubitul meu, in conditiile in care nu eram in perioada fertila, am ramas chiar inainte cu 2zile de a-mi veni CM. unii medici spun k daca doresti sa ramai si folosesti anticonceptionale e bine sa faci o pauza de cel putin 3luni, cat este de adv? imi doresc cu disperare bebelusul inapoi, ce pot face in privintza asta fara sa ast, asumandu-mi orice risc(cu privire la sanatatea mea)
0
27-03-2010, ora 18:14
gabi bruneta
Nu este medic/terapeut
gabi bruneta
draga mariaf17..in primul rind trebuie sa te calmezi.avortul e facut si orice remuscare e tardiva acum.e adev ca poti ramine din nou inainte sa astepti primul ciclu dupa avort dar nu stiu cit e de sanatos.din disperarea de a avea din nou un copil poti risca ca acesta sa fie nascut cu probleme si nu cred ca-ti doresti asta.si eu am pierdut o sarcina anul trecut si am suferit enorm iar din dorinta de ramine din nou gravida am stresat toata lumea din jurul meu mai ales pe sotul meu..si nu e bine..las timpul sa treaca si daca voi mai ramine bine...daca nu...asta e.tu poate esti mai tinara si ai timp..eu insa ma apropii de 40 de ani.in legatura cu pastilele e adevarat ca e bine sa faci o pauza de macar 3 luni intre administare si a ramine gravida..dar dupa cum am citit tu ai facut aceasta pauza.dar sint si persoane care zic ca au ramas in timp ce luau pastile si au copii sanatosi...acum depinde..sint cazuri si cazuri.sper ca ti-am fost de folos la ceva...si mult suucces cu bebele
0
27-03-2010, ora 18:30
mariaf17
Nu este medic/terapeut
mariaf17
deci, in concluzie, am sansele destul de mari sa pot ramane insarcinata acum? in conditiile in care sperma lui e buna doar 20%? nu inteleg legatura dintre avort si un nou bebe, totul se petrece la nivelul parti de jos, in plus, partea de jos se poate reface in timpul sarcini, iar conditiile din punct de vedere tehnologic in materie de medicina iti poate oferi aproape orice, vad intr-o noua sarcina o salvare a mea de nebunie, depresie.. nu mi-am revenit complet dupa ce am facut avortul, in sensul moral, ma simt inca deprimata, atat de deprimata k incepusem sa cred k asta e sfarsitul lumii, acum mi-l doresc inapoi, intelegi? sunt f sentimentala, si daca iti spun varsta, comparativa cu a ta, ai sa spui k sunt nebuna(22ani), dar simt nev de a fi mama, in privintza asta, intelegi ce simt, dar ca si varsta, nu sunt cum par, sau cum sunt majoritatea fetelor de azi la 22 de ani. vreau sa fiu o mama tanara, sa ajung strabunica, sa ma bucur din plin de tot ce e frumos in lumea asta, si nu exista pentru o femeie bucurie mai mare decat un copil, zambetul lui, realizarile lui, prostiile ce le face(ptr k cred, uneori mai tarziu, ne-ar aduce aminte de cum eram noi la varsta lor...), intru in povesti...sper sa raman, si sper sa fie totul bine, timpul ptr mine...e o pb continua, iar tu, nu iti face pb, timpul nu e pierdut, ai incercat sa vb cu doctorii si sa le explici pb? poate iti pot oferi solutii iar tu ai alege solutia cu riscul cel mai scazut, asa cum noi suntem iubiti, asa si noi trebui sa iubim si nu exista nimic mai frumos decat iubirea
0
27-03-2010, ora 19:48
gabi bruneta
Nu este medic/terapeut
gabi bruneta
dupa cum ti-am zis poti ramine...dar eu cred ca un avort e totusi o operatie si nu stiu cit e de sanatos din punct de v medical...dar stiu sigur un caz..a ramas dupa av si are un bebe sanatos.important e sa fii calma..pt ca stresul nu te ajuta la nimic.si nu te cred nebuna pt ca anul trecut am pierdut o sarcina la 3 luni si am suferit enorm, inca mai pling cind imi amintesc si am trecut prin aceleasi stari, uram pe toata lumea ajunsesem sa ma urasc si pe mine...dar timpul le rezolva pe toate...in primul rind incearca sa nu te mai gindesti la asta..stiu ca e greu..dar ocupati timpul cu ceva..sint sigura ca vei avea copii si peste ani si ani le vei povesti tot ce vrei tu.nu face din asta o obsesie...pt ca atunci cind nici nu te astepti vei ramine din nou insarcinata.eu am o fetita de 14 ani si ma simt implinita.daca d-zeu imi mai da unul ok daca nu?
0
27-03-2010, ora 23:30
mariaf17
Nu este medic/terapeut
mariaf17
nu ai de unde sa stii, important e sa fii tu, sa nu iti pierzi niciodata speranta si nu te stresa. desi la 22 de ani imi doresc f tare un copil, ptr multi ar parea o "ticnire", dar cine poate intelege dorinta de a fi mama, daca nu o mama sau o femeie? sper k Dumnezeu sa-ti mai daruiasca un bebe, m-as bucura pentru tine. important e sa te bucuri acum, de ceea ce ai. ma amagesc totusi in speranta ca voi ramane totusi, daca prima data cand am aflat ca sunt gravida plangeam pentru k nu stiam ce si cum, acum stiu, important e ca dupa greseala facuta am invatat, iar acum, de se va intampla vreo minune, am sa plang de bucurie si am sa ma gandesc sa-i daruiesc tot ce pot mai bun, m-ar implini cu adevarat o sarcina, suntem putenice si inteligente si orice om isi doreste ceva, poate obtine, trebui doar sa lupti corect si sa nu iti pierzi niciodata speranta, asta e cel mai important, ai incredere in tine, si nu te mai gandi la ce a fost, nimic nu este intamplator in lumea asta, totul are un sens
0
02-07-2013, ora 21:44
An33
Nu este medic/terapeut
An33
Buna seara, pe 27 iunie am facut un avort nu am avut dureri sau sangerari, abea a 5-a si a6-a zi am avut sangerari foarte putin, dupa 6 zile de la interventie am avut contact sexual neprotejat si a ejacuat in mine exista riscul 100% sa raman imediat gravida? mentionez ca am fugit imediat la baie si am incercat sa ma curat si am avut si putin sangerari imediat dupa contactul sexual..banuiesc ca sa scurs tot. Va rog sa imi raspundeti sunt speriata.Nu vreau sa ajung la al 3-lea chiuretaj.
0
03-10-2013, ora 14:22
Raluca aleahim
Nu este medic/terapeut
Raluca aleahim
Buna ziua !!! Eu am facut avort acum aproape 2 sapt.., dupa avort doctorul mia pus sterilet imediat... Am avut contact sexual neprotejat si mie teama ca aunt insarcinata iar !!! E posibil cu sterilet da raman insarcinata la doua sapt dupa avort???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Unele antibiotice ar putea fi asociate cu creșterea riscului de avort
  • Dureri de burtă după avort - ce e normal și ce nu
  • Recomandările OMS cu privire la perioada de așteptare pentru a obține o sarcină după un avort, contrazise de un grup de cercetători norvegieni
  •