Sarcina extrauterina

01-01-2017
Alexa9616
Nu este medic/terapeut
Alexa9616
Buna, am si eu o problema destul de delicata. am o menstruatie neregulata, ultima pe 23 octombrie.Am mers la medicul de fam pe 29 dec si mii s.a spus ca ori am sarcina extrauterina ori am trompa dreapta inflamata, ca nu se vede bine la ecograf..Am mers la medic ginecolog a doua zi si mii s.a facut ecograf, dar m.a si consultat si mi.a zis ca nu e decat o raceala si mi.a dat supozitoare cu indometacina, niste ovule(cum ca as avea un inceput de candida de la augmentin, am luat de doua ori cate 7 zile la dif de o luna )si desorelle pt reglare si mii s.a spus sa ma duc la control pe 4 ianuarie cu un test de sarcina..Am facut doua teste de cand a intarziat menstruatia o luna si ceva si ambele negative, pe 29 am facut unul din ele..De ieri seara ma cam doare burta acolo jos la ovare si am dureri de cap si greata.Intrebarea mea este daca mii s.a zis ca e decat o raceala de ce m.a pus sa mai i.au test?E posibil sa fie ascunsa atat de bine?Inca ceva, am cam exagerat cu pilulele de a doua zi, am luat pe 3 sept ultima zi de menstruatie desii nu a fost nimic, pe 8 sept, atunci s.a spart prezervativul, pe 23 am avut menstruatie si pe 7 noiembrie am luat iar(stiu ca este periculos, stiu
2 comentarii
1
02-01-2017, ora 11:10
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua, iata cateva perspective asupra situatiei:
- ciclul menstrual neregulat nu este tocmai normal; este important sa aflati care este cauza acestei dereglari, caci poate fi o problema de sanatate: hormonala, inflamatie, infectie etc. Continuati analizele si, daca lucrurile raman neclare cereti o a doua opinie medicala de la alt medic.
- daca exista riscul unei infectii este important ca si partenerul sexual sa isi faca analizele si sa va tratati amandoi, altfel exista riscul sa va reinfecteze el si problema sa continue sau sa se agraveze
- in cazul CM neregulat este cu atat mai important sa va protejati, folosind masuri anticonceptionale corespunzatoare, caci puteti fi insarcinata fara sa va dati seama se asta
- asa numita pastila de a doua zi este o masura contraceptiva de exceptie, nu de regula, iar faptul ca ati luat patru intr-o luna este extrem de periculos; aceasta poate aduce mari probleme de sanatate prin dezechilibrul hormonal pe care il produce utilizarea pastilei respective. Aceste pastile pot fi utilizate MAXIMUM 2 pe an !
- starile pe care le aveti pot fi produse de acest dezechilibru hormonal sau de venirea CM.
In orice caz, va recomand sa va "potoliti" o vreme cu activitatea sexuala, sa vedeti cauzele problemelor pe care le aveti, partenerul sa faca analize sa vedeti daca este volnav sau nu si sa va informati corect despre masurile contraceptive, adica Educatie sexuala, din surse autorizate.
Nu uitati: Sexul inseamna placere dar inseamna si responsabilitate!
0
02-01-2017, ora 14:28
Alexa9616
Nu este medic/terapeut
Alexa9616
Va multumesc mult pentru raspuns ! Voi merge sa fac niste analize hormonale si hcg.ul, pentru ca de sarcina extrauterina imi este cel mai frica
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: