Sarcina imaginara?

27-06-2017
Alie
Nu este medic/terapeut
Alie
Buna ziua. Am aproape 18 ani si o viata sexuala activa de 6 luni, din care ultimele 3 au fost insotite de relatii sexuale neprotejate ocazionale fara ejaculare in interiorul vaginului. Am avut un ciclu menstrual destul de regulat, respectiv din martie pana in mai pe 11, 15 si 16. Luna aceasta lipseste de 10 zile deja. Am efectuat primul test de sarcină cu o saptamâna sau doua inainte de data in care ma asteptam sa îmi vina menstruaţia luna aceasta din cauza unor greturi pe care le am resimtit zilnic. Testul a iesit negativ si m am bazat pe alimentatia mea extrem de nesanatoasa si instabilă deoarece recunosc mananc ce vreau cand vreau si cat vreau. Greturile dispareau dupa ce reuşeam sa râgâi si apareau la interval de cateva ore, iar. In aceeasi perioadă am observat si faptul ca elimin foarte multe gaze pe cale naturală cu un miros usor neplăcut. Am efectuat al doilea test la doua zile dupa intarzierea menstruaţiei sub îndrumarea doctorului de familie si a ieşit negativ. Dar de atunci simptomele s-au inrautatit si acum am si o durere a sanilor precum si cateva crampe prin stomac, am gasit si in ultima vreme pe lenjerie cateva pete galbene pe care nu le al mai observat pana acum si senzatiile de greata persistă dar, am observat, daca mănânc de 3 ori pe zi si nu ma umplu de junk food nu am nimic. Am incercat sa stimulez menstruatia cu câteva ceaiuri si recunosc, am disperat. Am avut o perioadă extrem de stresanta, cu probleme in familie si nopti petrecute printre plansete, m am ingrasat dintr o data si recunosc ca psihologic si mintal sunt aproape la pamant. Plang din orice, imi fac griji zilnic legat de viitorul meu, de familia mea si am avut si probleme in relatie care m au consumat foarte mult. Ma trezesc si de cate trei ori pe noapte fara motiv si deseori, gândindu ma la anumite lucruri ma simt luată de un atac de panica. Un val de frica ma ia si respir greu, pana ma calmez. Acum, e posibil sa trec oarecum prin starea de sarcina imaginara desi sunt conştientă ca e destul de rara, adica simt ca sunt atat de speriată de ideea de a ramane insarcinata incat e posibil ca pur si simplu astă sa ma faca sa văd simptomele. In acelasi timp e posibil ca simptomele mele sa fie un semn ca urmează menstruaţia care a intarziat din cauza stresului la care m am supus luna aceasta. Plănuiesc sa fac al treilea test peste 4 zile daca menstruaţia tot nu apare in asa fel in cât sa fie două săptămâni de amenoree si rezultatul sa fie mai sigur ca sa scap odata de stresul asta. Dar m ar ajută câteva pareri.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: