sarcina la o saptamana dupa ciclu?

07-12-2013
ramona2088
Nu este medic/terapeut
ramona2088
Buna ziua!
Sunt confuza si am vrut sa intreb un cadru medical specializat vis a vis de problema mea.Sunt casatorita si ne dorim un bebe si mi am tot calculat ziua ovulatiei ca sa ne punem pe treaba.In luna octombrie 2013 am avut ciclul pe data de 31 si cu o durata de 4-5 zile maxim, apoi in noiembrie mi a venit ciclul pe data de 26 si s-a incheiat pe data de 30 noiembrie.Din data de 01 decembrie am avut contact sexual neprotejat pana in data de 7 inclusiv, urmand sa continuam pentru a intra in perioada fertila, dar in ziua a 7a dupa contactul sexual am avut o scurta sangerare de culoare roz pal de care mi am dat seama cand am mers la baie si m am sters..nu a durat decat f putin!dupa calculele mele am zis ca ovulatia ar avea loc undeva intre 8 sau 9 decembrie...as vrea sa stiu oare sa fie o posibila sarcina?sau care sa fie semnificatia sangerarii, pana acum nu am mai avut sangerari de genul acesta si mai mentionez ca in seara de 6 decembrie am avut ceva crampe, nu de mare intensitate, balonare pana si in momentul de fata si o mica durere de mijloc!astept un raspuns!va multumesc!
3 comentarii
0
07-12-2013, ora 12:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sangerarile, crampele si durerile de mijloc nu sunt de loc semne specifice de sarcina.

Totusi, o mica sangerare, ca aceea observata, poate aparea in ziua a zecea dupa fecundatie, adica la 10 - 14 zile de la un contact sexual fertil. Aceasta mica sangerare este provocata de cuibarirea embrionului in uter.

Pentru a sti daca va aflati cumva in aceasta situatie, faceti un test de sarcina. Atunci cand embrionul este deja cuibarit, testul devine pozitiv.

Pentru a determina perioada fertila, lucru care poate fi folosit pentru a favoriza o conceptie sau, dimpotriva, pentru a o evita, o metoda mai buna decat calculul cu calendarul este metoda curbei febrile. Pentru aceasta, tot ce va trebuie e un termometru sensibil si care sa masoare repede. E necesar sa va luati temperatura o data pe zi, respectand urmatoarele reguli:
-mereu cu acelasi termometru,
-mereu din acelasi loc (de sub limba, din vagin sau din anus), dar nu cand asa, cand asa.
-dimineata inainte de a va da jos din pat (chiar daca va vine sa faceti pipi sau suna telefonul)

Mai trebuie sa va faceti grafic al curbei febrile. Daca va pricepeti bine la Excel, profitati de faptul ca Excelul va face singur graficul, daca introduceti valorile. Daca nu, faceti ca la scoala, notand zilele pe abcisa si temperatura pe ordonata. Tot pe abcisa mai notati cu 'M' zilele de menstruatie, cu 'A' zilele cand luati un antiinflamator si cu 'R' zilelele eventuale in care sunteti racita.

Dupa ce va faceti graficul o luna, dati-mi un mesaj privat si il vom interpreta impreuna. Succes!
0
07-12-2013, ora 12:55
ramona2088
Nu este medic/terapeut
ramona2088
Sangerarea nu a fost decat pe moment nu a fost constanta, totusi sa inteleg ca nu exista sanse sa fiu insarcinata deja nu?am sa imi fac un test totusi, dar nu e prea devreme?de cand ne am hotarat sa concepem un bebe am inceput sa ma simt de vreo 2 zile mai ciudat..in modul descris mai sus..si totusi sangerarea de la ce sa fi fost?dar avand in vedere datele menstruatiei calculul facut de mine in privibta ovulatiei e bun sau e gresit?va multumesc pentru raspunsul anterior!!
0
27-12-2013, ora 00:56
ShAmira
Nu este medic/terapeut
ShAmira
Sangerarea poate fi de la fixarea embrionului in peretele uterin.si durerea de burta poate avea aceeasi cauza.alte simptome de sarcina sunt prea devreme sa le ai.poti face un test de sarcina la 3 zile de la intarzierea urmatorului ciclu.ca sa fii mai sigura.daca nu fa si inainte de a veni urmatorul ciclu.desi la multe femei testul va iesi negativ.la mine de exemplu.a iesit negativ cand am facut cu 4 zile inainte de ciclu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •