Sarcina? Menstruatie peste sarcina?

29-05-2018
Ella_06
Nu este medic/terapeut
Ella_06
Buna ziua ! Mentionez ca, am 18 ani si jumatate, o inaltime de 1'53 iar greutatea mea nu este intotdeauna asemanatoare... existand de la un timp o scadere brusca de greutate.( In cazul unei sarcini de exemplu in primul trimestru poate fi vorba despre o scadere in greutate?? ) In jurul lunii Ianuarie am avut 2 contacte sexuale neprotejate in perioada 16-19 ianuarie... la o diferenta foarte mica..in luna Februarie mi-a venit menstruatia...pe data de 24 cu o intarziere de 3-5 zile dar cu durerei insuportabile si voma ( fiind pentru prima data cand mi se intampla asta )in luna Martie am avut un contact sexual neprotejat ( fiind in a 3-a zi de menstruatie.. ), mentionez ca nu a ejaculat in vagin ci anal si in afara dar ma tem din cauza faptului ca in timpul ejacularii acesta mi-a atins vaginul... In luna Martie mestruatia a venit pe 28 ( dar cantitativ era diferita..cu o abundenta scazuta decat de obicei si fara cheagurile ce se formau de obicei...cat despre durata 2-maxim 3 zile.., in mod normal menstruatia tinea 4 zile...culoarea la fel diferita...un rosu-maroniu..iar spre sfarsit era mai deschis...avand o tenta spre roz..)In Aprilie am avut un contact sexual protejat pe data de 11, menstruatia a venit la aceasi data 28, dar doar in luna Aprilie am mai resimtit acele stari de voma si dureri insuportabile la menstruatie. In luna Mai am avut mai 4 contacte sexuale dintre care unul a fost o penetrare fara ejaculare... Mentionez ca, trec prin niste schimbari fizice precum : am uneori pofte pe care abia apoi le constientizez...si imi este greu sa ma decid ce anume vreau sa mananc..burta mea are o forma usor ovala...mi se pare ca, cresterea are loc de deasupra zonei genitale usor in sus luand aceasta forma usor ovala...neobisnuita deoarece observ aceasta diferenta atunci cand o examinez in oglinda..uneori aveam o temperatura a corpului ridicata..crezand ca am racit..dar aveam doar acest simptom.Inca nu am stabilit daca este vorba de un ciclu menstrual regulat sau neregulat deoarece de aproximativ 3 luni imi tin evidenta datei menstruatiei si numarul de zile intre menstruatii.. ieri 28 Mai trebuia sa imi vina cred eu menstruatia deoarece a venit in ultimele 2 luni la aceeasi data...Nu am facut niciun test de sarcina pana acum.Credeti ca este posibila o sarcina deja in dezvoltare sau sunt alte cauze ? Astept un raspuns va rog frumos
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Poți avea ciclu menstrual în timpul sarcinii?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •