sarcina pierduta 21 saptamani

08-10-2013
eni85
Nu este medic/terapeut
eni85
Am pierdut o sarcina de 21 de saptamani in 25 martie, dupa o saptamana de stat in spital. Nu stiu nici in ziua de azi din ce cauza, nu mi-a spus nimeni nimic. Am fost la controale periodice, mi-am facut toate analizele care au iesit bune si totusi sa intamplat. Am asteptat mult acest bebe si a venit dupa o histerosalpinagrafie, dar nu am putut sa ne bucuram de ea. Acum incercam in nou, dar nu am reusit, am socotit si perioda can ovulez dar nu sa intamplat. Mentionez ca iau acid folic de vreo 3 luni.
Ati putea sa imi spuneti ce sa mai fac? Analizele dupa avort au fost bune.
3 comentarii
0
08-10-2013, ora 22:54
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
imi pare rau sa citesc despre situatia ta:((..sper ca minunea se va intampla in curand...nu disperati.sanatate.
0
09-10-2013, ora 09:32
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Ai facut si analiza pentru toxoplasma?Daca nu, fa-o! Toxoplasma este un parazit intracelular obligatoriu, care are predilectie pentru neuroni, microglii, celulele coroidei si retinei, precum si pentru celulele apartinand sistemului reticuloendotelial.
Rezervorul infectiei este reprezentat de pisica si numeroase alte specii de animale (caini, porcine, bovine, ovine, rozatoare de camp, pasari domestice si salbatice etc.), care se pot infecta si ale caror produse pot constitui surse de infectie pentru om. Omul poate dobandi infectia prin consumul de carne insuficient preparata termic (ce contine chisturi), prin ingestia de alimente contaminate cu pamant (ce contine chisturi mature) sau prin contactul cu excrementele de pisica (jocuri de copii, geofagie, zarzavaturi contaminate).
Calea transplacentara de transmitere a infectiei constituie o problema majora, datorita urmarilor grave pentru fat. Infectarea este posibila si in cursul travaliului. Transmiterea de la om la om nu este cunoscuta, cu exceptia celei in utero. Modalitati mai rare de transmitere a infectiei sunt transfuziile de sange provenit de la persoane aflate in stadiul de parazitemie si infectiile de laborator.
0
24-10-2013, ora 12:20
eni85
Nu este medic/terapeut
eni85
Da imi facusem toate analizele, inclusiv toxoplasma, si au fost bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Activitatea fizică intensă se corelează cu pierderea sarcinii în primele săptămâni
  • Examinarea placentei poate releva cu acuratețe mare cauza unei sarcini pierdute
  •