sarcina+ purtator hepatita B

152 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
29-06-2009, ora 17:15
camelia08
Nu este medic/terapeut
camelia08
BUNA.AM SCRIS SI IN DATA DE 09.06.09 MA NUMESC CAMELIA SIA SA CUM AM MAI ZIS SUNT PURTATOARE DE HEPATITA. VA ROG FRUMOS SA-MI SPUNETI DACA AM IMUNOGLOBULINA POT SA ALAPTEZ UNI DOCTORII ZIC CA DA ALTI CA NU CINE POATE SA-MI OFERE UN RASPUNS SIGUR SI AS RUGA PE DOAMNA HYK_81 DACA POATE SA-MI SPUNA LA CE PRET ARE IMUNOGLOBULINA VA MULTUMESC CAMELIA
0
01-07-2009, ora 12:05
hyk_81
Nu este medic/terapeut
hyk_81
Pt. Camelia08 poti sa alaptezi si eu alaptez desi mi-am facut imunoglobulina acu trei saptamani. Pretul imunoglobulinei anti-rh 500 RON.
0
03-07-2009, ora 12:43
mihusimona
Nu este medic/terapeut
mihusimona
buna, ma numesc simona si sunt insarcinata in 31 de saptamani si sunt purtatoare de hepatita b. am si eu o intrebare la care nu am gasit nici un raspuns pana acum. cei din maternitate spuneau ca am si eu nevoie de un vaccin imediat dupa nastere insa doamna dr de la spitalul de boli infectioase mi-a dat un raspuns neclar. ceva de genu"poti sa-l faci, dar nu-ti trebuie". am inteles ca vaccinul se numeste gamma-globuline. va rog daca stiti ceva spuneti-mi si mie.
0
14-08-2009, ora 18:21
fil_cos_78
Nu este medic/terapeut
fil_cos_78
buna
sunt noua pe forum si as vrea sa va spun ca cine are nevoie de imunoglobulina hepatica b, cea care se administreaza bebelusilor in primele clipe de viata, am eu o fiola ce expira in 102009, am ramas cu ea pentru ca nu mam inteles cu dr. si mia zis dupa ce am luato ca nu imi mai trebuie, asta e normal e 750 ron eu o dau mult mai ieftina,
0
09-10-2009, ora 02:10
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Hepatect se gaseste acum si la farmacia 2NA, din Unirii. Cautati pe Goolge 2NA Farm si gasiti toate datele. Nu stiu ce doctor ti-a zis ca nu iti mai trebuie. Daca esti purtatoare sanatoasa de virus hepatic B, chiar daca numarul de copii de virus este f f f mic, tot trebuie sa ii faci la bebe imunoglobulina. A nu se confunda cu vaccinul obisnuit, care se face impotriva virusului. Daca in timpul nasterii copilul contacteaza virusul, imunoglobulina ajuta organismul sa lupte. Vaccinul, pana isi creeaza anticorpii, dureaza. In primele 12 ore de viata se fac 2 injectii: imunoglobulina si vaccinul. Vaccinul se reface dupa o schema, in functie de cum alege neonatologul. 0-1-2 sau 0-2-6.
Daca aveti acest virus in sange luati legatura cu un neonatolog de la spitalul unde vreti sa nasteti. Ei stiu toate aceste lucruri. Va procurati imunoglobulina din timp, se tine la rece, 2-8 grade, si cand va duceti sa nasteti anuntati de virus si predati imunoglobulina pentru a fi pastrata corespunzator. La nastere trebuie neaparat sa vada copilul un neonatolog care sa-i administreze aceasta doza. Daca este intravenoasa ea trebuie administrata cu grija mai mare.
0
26-10-2009, ora 17:24
melinda10
Nu este medic/terapeut
melinda10
Buna,
sunt noua pe forum.sunt insarcinata in 37 saptamani si am aflat ca sunt purtatoare de hepatita B.nu stiu ce sa ma fac mi-a mai ramas foarte putin timp pana la nastere, imi este frica.imi poate spune cineva ce se poate intampla daca voi naste mai devreme si nu voi procura la timp imunoglobulina pentru BB?nu stiu cum sa o scot la capat.multumesc
0
26-10-2009, ora 18:32
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Leinda, trebuie sa te grabesti sa iti procuri imunoglobulina. Este scumpa, in jur de 9 milioane ne-au spus noua cand am sunat la farmacie. O aveau in stoc acum vreo 2 saptamani cand am sunat. Daca nasti si nu au imunoglobulina riscul ca bebele tau sa contacteze boala este mult mai mare si poate face si boala, nu numai sa contacteze virusul. Pericolul este mare, straduieste-te sa iti iei imunoglobulina. Ei oricum o sa ii faca un vaccin, dar nu este suficient. Cand am fost la neonatolog mi-a spus doctorita ca are un caz de fetita de 2 ani bolnava de hepatita pentru ca mama nu a stiut sa ii faca aceasta injectie si fetita a contactat si virusul, a facut si boala si povestea ca sunt devastati parintii. Nu as vrea sa te sperii, dar boala poate uneori sa fie destul de grava si se si moare de la ea, desi procentul nu este mare. Dar gandeste-te ca toata viata va fi afectata de acest lucru. Cine este purtator de virus trebuie sa fie constant sub observatie, sa isi repete analizele. Viremia, care este necesara cam o data pe an cel putin costa 360 de lei, plus transaminaze si niciodata nu vei putea sa stai linistita. Daca te duci la dentist, cel mai cinstit ar fi sa ii spui acestuia ca ai hepatita, pentru a avea grija ce face cu instrumentarul, trebuie sa se vaccineze toti cei care intra des in contact cu tine, pentru a evita riscul, daca ai o rana pe corp trebuie sa fii foarte atenta sa nu intre fluidele tale in contact cu o alta rana deschisa, a altei persoane. Sunt multe lucruri la care trebuie sa te gandesti si daca poti sa eviti ca bebele tau sa treaca prin toate acestea, fa-o.

Pe site-ul farmaciei 2NA scrie ca e non-stop. Daca esti din Bucuresti si nasti, in 12 ore poate cineva sa se duca sa ia injectia de la farmacie, numai sa ai banii pregatiti si sa aiba in stoc. E un fel de loterie. Dar sa ai grija la transport, este f sensibil. De asemenea, asigura-te ca acolo unde nasti exista un dr neonatolog de garda 24 din 24. Aici in Romania, din cate am inteles nu exista imunoglobulina intramusculara, ci numai intra venoasa, care este mai periculos de administrat, exista o regula de administrare. Doctorita cu care nasc nu stia toate aceste lucruri care trebuie facute, de aceea era foarte important sa vb cu un neonatolog de la spital, care sa imi explice ce sa fac.

De asemenea, sa te gandesti serios daca vrei sa alaptezi sau nu. Dr de la Fundeni care ma monitorizeaza pe mine mi-a spus sa nu alaptez, caci risc sa ii dau hepatita, in ciuda imunoglobulinei si a vaccinului. Imunoglobulina rezista in organismul ei maxim 2 saptamani si vaccinul o imunizeaza in cel putin 2 luni, timp in care ramane descoperita. Parerile sunt impartite in aceasta directie, poti sa cauti pe internet sa vezi diverse pareri. Cert este ca sunt cantitati de virus in laptele matern. Foarte mult conteaza si viremia, numarul de copii de virus in sange. Daca numarul acesta este mare, atunci riscul este si el direct proportional. Nu te neglija si fa-ti analizele, chiar daca par scumpe. Sanatatea nu are pret, asa cum vei afla in timp. Din care am citit, pe la 8-9 luni poti sa iti testezi copilul, sa vezi daca are si el virusul sau nu.

Poti sa cauti mai multe informatii pe internet, cauta hepatita b si sarcina si o sa gasesti

Iti doresc multa sanatate, si tie si copilului tau.
0
02-11-2009, ora 00:01
relena
Nu este medic/terapeut
relena
Buna,
Sunt noua pe acest forum. Am 27 de ani si acum 9 luni am aflat ca am si eu nenorocitul de virus HBs. Cineva de pe acest forum imi poate recomanda un medic bun, la care sa ma pot duce cu analizele in brate? (eventual la Matei Bals..). Deocamdata am intels ca sunt un purtator sanatos dar asta nu inseamna ca nu sunt ingrijorata, mai ales ca imi doresc din tot sufletul sa am un bebe. Dar nu pot ramane insarcinata pana nu resusesc sa stau de vorba cu un medic care sa ma lamureasca si care sa ma poata ajuta pe parcursul unei eventuale sarcini...
0
02-11-2009, ora 01:09
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Buna relena! La Matei Bals nu stiu pe nimeni, dar daca vrei, la Spitalul Fundeni. Prof dr. Mircea Diculescu, este doctor gastro-enterolog, eu la el merg de 1 an jumate, de cand am aflat ca am virusul. El mi-a spus ce analize sa fac, i-a dat sotului vaccin si ma monitorizeaza de atunci. Acum mai am cateva zile pana ce nasc si dupa ce fetita mea va face cateva luni, tot la el ma voi duce sa ma ajute sa o testez. M-am dus la el cu moralul la pamant dupa tot ce citisem despre hepatita, dar mi-a redat increderea. Dupa 9 luni de sarcina transaminazele sunt absolut normale (dupa 2 ani in care au fost ridicate pana la dublu) si viremia a scazut de la 5 000 de unitati la doar 93. Daca ascultam de toate parerile ce le-am auzit, stateam si acum si plangeam sa am un copil.
0
04-11-2009, ora 08:47
relena
Nu este medic/terapeut
relena
Buna, Hudici. Multumesc din suflet pentru recomandare. O sa incerc cat mai repede posibil sa ajung la acest medic. Nu cunosc pe nimeni la Fundeni dar o sa ma interesez. De un asemenea om am nevoie, un medic care sa se implice cat de cat in problema asta...
Iti doresc nastere usoara si o fetita sanatoasa! Pup
0
05-11-2009, ora 20:33
relena
Nu este medic/terapeut
relena
Hudici, scuza-ma ca insist..dupa recomandarea data de tine am cautat mai multe informatii despre dr Mircea Diculescu si sunt mai hotarata ca oricand sa ajung la dansul. Problema este ca habar nu am cum se procedeaza la spit Fundeni: pot suna sa cer o consultatie la dansul sau trebuie sa ma duc cand este de garda? Nu am gasit pe nimeni care sa-l cunoasca si sa ma lamureasca. Ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai da un sfat..Multumesc
0
05-11-2009, ora 23:46
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Eu o sa ma interesez cum poti da de el... sotul meu isi face doctoratul la dumnealui si asa am ajuns sa ma consulte, dar ma interesez si iti spun cat de repede pot. Multa sanatate!
0
02-12-2009, ora 21:18
stanciu magdalena
Nu este medic/terapeut
stanciu magdalena
Buna, sunt nou venita pe forum si am aceeasi problema ca si celelalte mamici, nu gasesc pe nicaieri imunoglobulina cu administrare intramuscular pentru bebe.Urmeaza sa nasc peste o luna si jumatate, am incercat la farmaciile 2NA si la Academia dar nu am gasit.Daca ma poate indruma cineva catre alte farmacii s-au are cineva ?

MULTUMESC!
0
04-02-2010, ora 14:46
stanciu magdalena
Nu este medic/terapeut
stanciu magdalena
Buna ziua, am disponibila o fiola de imunoglobulina anti hepatita B.Am fost indrumata sa cumpar 2 fiole dar bebe s-a nascut micut la2, 55 kg si nu am avut nevoie decat de o singura fiola.Este fabricatie Franta si este cu administrare intramuscular.-*


(*modificat de administrator)
0
10-02-2010, ora 12:52
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Buna Stanciu Magdalena, sunt o viitoare mamica ce cauta imunoglobulina antihepatita B cu administrare intramusculara si sunt interesata daca mai ai aceasta fiola.
-*
puteti sa imi lasati un nr de tel si eu va contactez


(*modificat de administrator)
0
10-02-2010, ora 13:29
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Pt. Stanciu Magdalena:ma puteti contacta -*

Pentru mamicile care au trecut prin asta vreau sa le intreb daca dupa ce bebelusii lor au fost vaccinati si li s-a administrat imunoglobulina intramuscular, au fost probleme, sunt sanatosi, mamele au alaptat?
Eu sunt purtatoare de virus si incerc sa aflu cat mai multe de la persoane care s-au confruntat cu aceasta situatie.
Si mai o intrebare :cum a-ti nascut normal sau cezariana?


(*modificat de administrator)
0
10-02-2010, ora 14:40
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Buna tmeda!

Eu am nascut normal, doctorul meu a spus ca nu are rost sa incarc ficatul cu anestezic. Am nascut fara nici o problema. Fetita mea a facut imunoglobulina, o fiola, intravenos, ca asta am gasit aici in Romania, noi ne-am trezit tarziu si nu am adus din strainatate, plus ca nu prea am incredere in fiole aduse nesupravegheat. Apoi fata a facut vaccinul, normal, ca orice copil. Am alaptat decat o saptamana, cat fetita era sub efectul imunoglobulinei, apoi mi-a fost prea frica. Doctorul m-a sfatuit sa nu risc, ca pe fond de oboseala, stres sau chiar nejustificat, numarul virusilor din sange sa creasca si sa nu ne dam seama si astfel sa creasca riscul. Eu sper din tot sufletul ca fata mea sa nu fi luat virusul, mai asteptam cateva luni si o sa o testam sa vedem. Pana acum nu da semne de nici o boala, totul este perfect normal. Nici macar nu a racit, am avut doar probleme cu colicii, dar acum s-au rezolvat. Multa sanatate si tie, si bebelusului tau!
0
10-02-2010, ora 15:18
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Buna fetelor,
Am nascut in urma cu 9luni si i-am administrat bebelusului immunoglobulina pe care am procurat-o de la Farmacia Academia din Bucuresti, nu am alaptat pentru ca mi-a fost frica (nici macar o zi.)
Am asteptat 6 luni cu sufletul la gura sa vad daca s-a transmis la bebe si cand i-am facut analizele rezultatul a iesit negativ...
Specific ca am facut cezariana...
Asa ca nu disperati, nu se transmite in toate cazurile si daca-i administrati immunoglobulina riscul scade considerabil.
Sanatate multa voua si bebeilor vostri!
0
23-03-2010, ora 16:52
dani-corina
Nu este medic/terapeut
dani-corina
buna sunt noua printre voi !-ma numesc corina
sunt purtatoare de hepatita b =purtatoare sanatoasa, sunt insarcinata in 17 saptamani, am si eu o rugamintea la voi si sper sa ma ajutati -nu stiu cum sa caut formularul pe sit-ul ministeul sanatatii, cum se numeste el defapt.caci imi trebui si mie vaccin ptr bebe al meu "imunoglobulina umana "sau cel care il ilocuieste hepatect !va rog sa ma ajutati !
si de unde pot lua aceasta fiola !
0
25-03-2010, ora 12:10
stanciu magdalena
Nu este medic/terapeut
stanciu magdalena
Buna Corina, formularul il gasesti pe sit-ul Ministerului Sanatatii, daca nu ai acest formular si recomandare de la medicul infectionist vei plati 700 ron fiola daca le ai, vei platii 300 ron.Trebuie sa vorbesti la farmacia Academia suna acolo si intreaba pentru ca ei sunt singurii care mai aduc imunoglobulina, dureaza foarte mult transportul.Eu nu mai am fiola am dat-o unei mamici din Timisoara.
Succes.Daca mai ai intrebari nu ezita sa imi scrii pe forum iti voi raspunde cu mare drag, stiu ce inseamna sa treci prin asa ceva.
ps: Hepatecul costa mai mult in jur de 800 ron fiola, eu am cumparat imunoglobulina cu administrare intramuscular, medicii nostrii se feresc sa administreze intravenos, ca in cazul hepatecului.
0
31-03-2010, ora 15:03
gabrieladima
Nu este medic/terapeut
gabrieladima
Buna, si eu sunt purtatoare de virus hepatita b si am luat hepatectul de la farmacia dona ploiesti(am facut comanda).A costat 850 lei.Ceea ce ma inspaimanta este faptul ca dr m-a intrebat dc e produs de institutul cantacuzino si la momentul respectiv nu am stiut sa ii raspund.cand am ajuns acasa m-am uitat pe prospect si este produs in germania.el zicea ca doar cele produse de institutul cantacuzino sunt avizate de ministerul sanatatii.Acum ma gandesc cu groaza ca poate l-am luat degeaba si am dat si atatia bani.Ramane sa merg cu prospectul la medic dar peste vreo saptamana.Pana atunci stau cu frica dc o fibun sau nu.Voi ce stiti despre acest lucru?
0
02-04-2010, ora 07:51
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Magdalena, eu am nascut acum 5 luni si inainte de a naste m-am interesat de forumlar si mi s-a zis de la spital ca nu mai exista aceasta posibilitate si daca vreau intramuscular trebuie sa ii fac comanda din strainatate pentru el. Eu mai aveam putin timp pana sa nasc si imi era frica sa fac comanda asa prin oricine, dureaza mult pana il transporta si mi-era frica de vreun ametit care nu il tine la rece sau din contra, il pune de ingheata si dau si multi bani si il iau degeaba. I-am facut fetitei intra venos si nu au existat probleme. Acum astept sa treaca timpul sa o pot testa. Eu am luat hepatect de la farmacia 2NA din Buc.

Gabriela, cauta un neonatolog care sa ii faca aceasta doza. Sunt atatea mamici care isi aduc imunoglobulina de afara!! Pana acum ceva timp nici macar nu exista hepatect facut in Romania.
0
07-04-2010, ora 10:45
stanciu magdalena
Nu este medic/terapeut
stanciu magdalena
Buna, Gabriela stai fara grija nu este cazul sa iti faci probleme, nu conteaza daca este adus din Germania, este bun oricum, nu trebuie sa fie avizat de Inst. Cantacuzino, tu mergi si vorbeste cu medicul neonatolog si ai sa vezi ca nu ai de ce sa iti faci griji.In plus hepatecul facut la noi nu are aviz.Suna la ministerul sanatatii si ai sa vezi. Te pot ajuta cu un nr. de telefon al unei domnisoare de acolo ea te poate lamurii.0213072547 se numeste Irina.
Succes si nastere usoara.Nu medicul ginecolog este cel care ii face injectia nu el decide ce este bun pentru copil doar neonatologul.Mai vb.
0
08-04-2010, ora 11:41
dani-corina
Nu este medic/terapeut
dani-corina
deci ma duc la ministerul sanatati si iau formularul ptr imunoglobulina, ai idee cum se numeste acel formular ca poate il gasesc pe site ?
0
09-04-2010, ora 11:28
stanciu magdalena
Nu este medic/terapeut
stanciu magdalena
Buna, da intra pe sit-ul Ministerului si il vei gasi la avize undeva in partea stanga apoi te vei duce cu el la medicul infectionist s-au la medicul neonatolo sa ti-l completeze.Succes.
0
11-04-2010, ora 14:22
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Eu am fost in octombrie la neonatolog la spitalul Cantacuzino si mi-a zis ca nu se mai poate prin Minister.
0
12-04-2010, ora 13:13
stanciu magdalena
Nu este medic/terapeut
stanciu magdalena
Buna fetelor Hudici eu am nascut la sp.Cantacuzino acolo am vb si cu neonatolog sef de sectie, Dr. Craciun, el mi-a spus de formular numai ca eu am luat acest formular de la Inst. Bals, am nascut in IAN.2010, , si am cumparat imunoglobulina in dec.2009.
0
28-04-2010, ora 16:35
dani-corina
Nu este medic/terapeut
dani-corina
nu gasesc acel model de formular ptr imunoglobulina am rugamintea sa ma indrume cineva sa imi spuna cum se numeste sau sa m-il trimita pe mail ca nu ma descurc deloc, va rog sa ma ajutati ca stiti cum este sa fiti in aceasta situatie.sunt disperata.
-*
am deja 5 luni si 3 saptamani si trebuie sa caut acel vaccin, va rog sa ma ajutati.


(*modificat de administrator)
0
28-04-2010, ora 16:38
dani-corina
Nu este medic/terapeut
dani-corina
nu ma uitati va rog, cu acel model de formular, poate par un pic disperata dar trebuie sail obtin
0
29-04-2010, ora 10:40
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Dani - corina, suna-ma - * pentru a-mi da adresa de mail sa-ti trimit formularul scanat.
Azi pana in ora 4 daca poti.



(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns
152 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antihepatita B
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  •