sarcina+ purtator hepatita B

152 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
12-05-2010, ora 21:05
bebiroxa
Nu este medic/terapeut
bebiroxa
Buna fetelor, sunt insarcinata in 37 de saptamani si sunt si eu, purtatoare sanatoasa de virus hepatic B. Eu am gasit acel hepatect la farmacia 2NA din Bucuresti, dar intrebarea mea este dupa vaccinul facut la nasterea bebelusului si aceasta imunoglobulina, bebelusul poate fi alaptat? Voi cum ati procedat ca nu mai stiu ce sa cred pt ca 2 medici infectionisti de la Matei Bals si pe situ-ri din strainatate spun ca putem alapta, dak facem aceasta imunoglobulina+ vaccinul, pt ca prin alaptare copilul primeste anticorpi de la mama. Voi ce stiti?
Multumesc
0
19-05-2010, ora 16:18
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Buna fetelor, eu am nascut in aprilie o fetita, sunt purtatoare de AgHBS+ si bebele a facut la nastere imunoglobulinasi vaccinul.
As vrea sa va intreb cum au fost vaccinati bebelusii vostri mai departe.Fiindca este o varianta de vaccinare impotriva hepatitei B la 0, 1, 6 luni si alta la 0, 2, 6 luni.Noi avem o luna si nu stim daca sa facem vaccinul sau sa facem Infarix Hexa la 2 luni.
Fetele la care bebelusii au implinit un an si au facut imunoglobulina intramuscular, au testat copilasii?
0
20-05-2010, ora 09:17
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Buna Tmeda ,
Eu am testat bebelul la 6 luni si era negativ.Abia acum a facut un an si urmeaza sa-l testez iar...Sper sa fie totul ok, pentru mine a fost un stres ingrozitor sa aflu ca sunt puratoate de AgHbs.Dar asta e.
Sanatate multa la toate si bebeilor vostri la fel! Mai ales lor!
0
20-05-2010, ora 11:00
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Ma bucur pentru bebelusul tau Ditzica, daca la 6 luni era negativ nu cred ca la 1 an ar fi altfel.
As vrea sa te intreb ce schema de vaccinare ai urmat?
0
20-05-2010, ora 12:04
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
I-am facut la nastere Immunoglobulina, o fiola - se face in functie de greutatea copilului - si apoi schema de vaccinare de la Medicul de familie, aceea gratuita. Asa am fost sfatuita de infectionist si asa am urmat.
Nu stiu vaccinele cu plata cum sunt si nici periodicitatea lor.
Sanatate multa !
0
20-05-2010, ora 14:45
bebiroxa
Nu este medic/terapeut
bebiroxa
buna ditzica,
imi poti spune ce fel de vaccin i-ai facut la nastere, ma refer la Infrinx hexa sau Engerix? L-ai achizitionat tu sau i l-a facut matrenitatea? Iar bebelul, l-ai alaptat?
Scuze ca iti pun atatea intrebari, dar chiar sunt disperata ca mai am 2 sapt si vine si bebele meu pe lume si chiar nu am un raspuns la intrebarile mele. nu stiu inca daka e bine ca am luat o imunoglobulina perfuzabila, pt ca vad ca toate mamicile prefera intramuscular, de ce oare?
Iti multumesc si scuze inca o data
0
20-05-2010, ora 15:52
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Buna,
La nastere i-am facut immunoglobulina intamuscular si apoi vaccinul antihepatita b cel care se face in spital, nu am cumparat un altul, scuze nu-i mai stiu denumirea.
Nu am alaptat nici macar o zi.
L-am ferit cat am putut de orice contact cu sange, saliva sau alte asemenea.provenind de la mine !
Cum am mai spus , la 6 luni l-am testat, nu am avut rabdare pana la un an si totul a iesit ok.
Sanatate!
0
20-05-2010, ora 21:21
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Buna Bebiroxa,
La nastere se face vaccinul impotriva hepatitei B Hepavax sau Engerix B, intereseaza-te la maternitate daca il au sa nu ai surprize dar de obicei cam au rezerve.Si neaparat imunoglobulina impotriva hepatitei B.
Infarix Hexa este un fel de 6 vaccinuri intr-unul singur care se face obligatoriu la toti bebelusii la 2 luni si include si vaccinul impotriv hepatitei B.
Nu trebuie sa fii asa de ingrijorata, ii face rau la bebe, eu zic sa fii optimista uite bebele lui Ditzica e sanatos.Acest lucru e o incurajare pentru noi toate.
Nastere usoara si sa ai grija de voi.
0
13-06-2010, ora 14:03
aleamar
Nu este medic/terapeut
aleamar
buna sunt noua pe forum si as vrea tare mult sa multumesc utilizatorului ditzica, ptr.ca am reusit datorita ei sa gasesc hepatect-ul vaccin.sunt purtatoare de virus hepatic b, sunt insarcinata in 35 saptamani si mi s-a zis ca am o fetita, sunt din bacau, si am mers 300 km sa ajung in bucuresti.pretul vaccinului este de 885 ron.ptr, cei care au nevoie adresa completa: farmacia academia de pe str, academiei nr.35-37 sector 1, bucuresti, nr.tel: 021/3101889.multa sanatate.
0
13-06-2010, ora 14:08
aleamar
Nu este medic/terapeut
aleamar
inca ceva draga ditzica, poti da o adresa mess, sa mai vb?????sau un nr tel??merci mult.
0
14-06-2010, ora 08:25
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Salut Aleamar,
Imi pare bine ca te-am putut ajuta ! Trimite-mi ID - ul tau si mai vorbim pe mess.
Multa sanatate!
0
19-06-2010, ora 15:00
Bebetzuk
Nu este medic/terapeut
Bebetzuk
Pentru ALEAMAR si DITZICA :ai cumparat vaccinul intramuscular de la Academia pe baza formularului sau pur si simplu ai fost la farmacie cu banii si l-ai achizitionat.Sunt disperata.Pwe 24 iulie sunt programata pentru cezariana si nu am vaccinul.Am stat linistita pana acum pentru am crezut ca Hepatectul intravenos e bun pentru bebe insa laultimul control medicul neonatolog mi-a spus ca refusa il administreze acest vaccin pentru ca este intravenos.Ajutati-ma va rog.:((
0
22-06-2010, ora 13:35
anicol
Nu este medic/terapeut
anicol
Buna tuturor,
am mare nevoie de vaccin intramuscular (asa ne-a recomandat medicul). Am intrat in luna a noua si inca nu am reusit sa gasesc acest vaccin. Am tot cautat la multe farmacii dar toate au numai intravenos.
0
22-06-2010, ora 14:31
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Buna fetelor!

Si mi-a zis initial ca trebuie sa iau intra muscular ca este sigur, ca cel intravenos este mai periculos. Dar am gasit hepatectul la farmacia 2Na si eram in ultimele saptamani de sarcina. Asa ca i l-au facut intra venos si nu s-a intamplat nimic. Si la spital mi-au zis ca ei asa fac mereu in ultima vreme, intra-venos, ca asta se gaseste la noi.
0
22-06-2010, ora 15:06
anicol
Nu este medic/terapeut
anicol
Buna Hudici,
unde ai nascut? la ce clinica? Eu o sa nasc la Polizu. Depinde foarte mult daca medicii de acolo au mai facut acest vaccin intravenos.
La sfarsitul saptamanii o sa vorbesc cu doctorita sa vedem daca putem sa luam intravenos.
0
22-06-2010, ora 15:11
Hudici
Nu este medic/terapeut
Hudici
Buna Anisoara!

Eu am nascut la Spitalul Cantacuzino, in noiembrie. Mi s-a recomandat acest spital tocmai pentru ca au neo-natologi buni si dr care imi monitorizeaza hepatita mi-a zis ca e cea mai buna varianta.
0
22-06-2010, ora 15:13
anicol
Nu este medic/terapeut
anicol
Multumesc mult. Sper ca totul sa se rezolve si la noi.
0
22-07-2010, ora 14:04
laurantonya
Nu este medic/terapeut
laurantonya
Buna, anicol. Sper sa mai accesezi acest forum pt ca mi-as dori sa aflu de la tine cateva informatii.cut ? Si eu sunt in situatia de-a avea nevoie de acea imunoglobulina. In plus nasc la Polizu si sunt curioasa ce administrare prefera cei de acolo. Vaccinul antihepatitic trebuie tot eu sa- l procur ? Eu urmeaza sa nasc in septembrie.
DItzica, de unde ai facut rost de imunoglobulina cu administrare im, cat te-a costat ?
0
25-07-2010, ora 12:51
aleamar
Nu este medic/terapeut
aleamar
buna tuturor, am revenit printre voi, am fost programata si eu pe 9 iulie sa nasc prin cezariana, si a fost totul bine, am nascut o fetita de 3 kg, care deja a luat in greutate 400 gr, si a avut la nastere 51 cm.am avut hepatectul dupa mine, si i l-a facut in prezenta sotului meu.se amesteca cu un ser, si se pune intr-un aparat care il administreaza lui bebe foarte incet, adica nu tot odata direct, treptat.am asteptat apoi rezultatele fetei ptr.ca am cerut sa i se recolteze sange sa vedem dc i se va transmite si ei virusul.si surpriza placuta, nu i s-a transmis, a iesit negativ, insa aceste analize trebuiesc repetate o data la 2-3 luni, ptr.verificare.in spital i s-a mai facut si engerix si vaccinul pt.tbc.draga ditzica -* mai vb.

PTR:BEBETZUK: am sunat inainte, am intrebat dc gasesc, apoi le-am spus ca vin tocmai de la bacau, sa-mi puna deoparte vaccinul, si am cerut si o pers.de contact cu care am vb, am pregatit banii, si o geanta frigorifica cu un termometru si in 4h.30 am ajuns la buc, undeva pe la 12:30, l-am luat si l-am bagat imediat la frigider, caci m-am oprit la matusa mea din buc.am plecat urmatoarea zi spre bacau.da, intr-adevar acest vaccin este intravenos, dar cum sa-ti refuze, e aberant.eu nu am intampinat probleme.bafta multa.



(*modificat de administrator)
0
26-07-2010, ora 11:33
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Felicitari Aleamar, ma bucur asa de mult sa aud ca fetita ta a iesit negativ.Fetita mea are 3 luni si merge foarte bine dar nu am testat-o inca.Ma gandeam la 6 luni sa ii fac analize.
Sa iti traiasca fetita si sa va bucurati de ea.si speram sa mai auzim tot asa numai vesti bune.
0
26-07-2010, ora 11:43
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
Sanatate si tie si bebelusului! Sa cresteti mari si frumosi!
0
26-07-2010, ora 11:46
ditzica
Nu este medic/terapeut
ditzica
pentru Laurantonya - Am achizitionat imunoglobulina de la farmacia Academia din Bucuresti. Acostat in jur de 300 lei.
Sanatate multa si sa auzim de bine!
0
26-07-2010, ora 13:01
laurantonya
Nu este medic/terapeut
laurantonya
Multumesc mult pt raspuns, ditzica. Sanatate multa si tie si bebitei tale !
0
07-02-2011, ora 12:52
FERICE
Nu este medic/terapeut
FERICE
BUNA, am nevoie urgent de IMUNOGLOBLINA SPECIFICA ANTI HEPATITA B(HBIG), de 0, 5ml pt administrare im, si nu gasesc la farmaciile din sv, doar HEPATECT, nu stiu dak e acelasi lucru.Daca stie cineva de unde pot face rost va rog sa ma ajutati.
0
11-02-2011, ora 11:19
laurantonya
Nu este medic/terapeut
laurantonya
Acum cateva luni aceeasi problema o aveam si eu. Am gasit cu greu si dupa mai multe incercari sotul meu a cumparat 2 fiole de Imunoglobulina antihepatita B de 100ui, cu administrare intramusculara. Are valabilitate pana in mai 20011.Daca te intereseaza ma poti cauta -*


(*modificat de administrator)
0
12-02-2011, ora 22:17
FERICE
Nu este medic/terapeut
FERICE
buna, am cu adevarat nevoie de imunoglobulina dar pt inceputul luni iunie, poate vrei sa ma ajuti sa fac rost, sau sa ma indrumi incotro sa o iau pt a o achizitiona.
0
14-02-2011, ora 11:06
tmeda
Nu este medic/terapeut
tmeda
Poti suna la Farmacia Academia din Bucuresti 021/3101889 sa intrebi daca mai aduc imunoglubilina impotriva hepatitei B cu administrare intramusculara sau poti sa iti cumperi de la alte farmacii Hepatect, este acelasi lucru doar ca e cu administrare intravenoasa si e mai scump.Oricum nu trebuie sa disperi, vei face rost de imunoglobulina si trebuie sa stii ca daca ai viremie mica sansele ca bebelusul tau sa ia hepatita B sunt minime, iar daca imediat dupa nastere i se face vaccinul si imunoglubilina impotriva hepatitei B sansele scad foarte mult...adica sunt 80-95% sanse pentru copilasul tau sa fie sanatos!
0
15-02-2011, ora 20:13
FERICE
Nu este medic/terapeut
FERICE
Buna am sunat la Academia, dar mi-sa spus ca nu se mai importa imunoglobulina cu adm.im de anul trecut ni-au recomandat Hepatect cu adm iv.POATE exista cineva care stie de unde pot procura imunoglobulina cu adm.im.
0
16-02-2011, ora 23:17
aleamar
Nu este medic/terapeut
aleamar
buna mamici scumpe si LA MULTI ANI PE ANUL ACESTA!!!!CUM ATI INTRAT IN NOUL AN?BEBEII CE VA FAC?FETITA MEA E SUPER O.K SI CRESTE FRUMOS.ACUM ARE 7 LUNI SI JUM.ARE IN JUR DE 8.200 SI 68 CM.SUNT SUPER INCANTATA DE EA.PAPA CAM DE TOATE, A ZIS CAM CU DOUA LUNI IN URMA TATA, DADA SI ACUM MAI DES MAMA.INCA NU I-A APARUT NICI UN DINTISOR, ARE FRECVENT BALUTZE DAR E K, DOARME BINISOR, MANANCA 3 MESE DE LAPTIC SI 2 DE PIURE, UNUL DE FRUCTE SI CELALALT DE LEGUME.STA BINE IN FUNDULET SI II PLACE F MULT LA BAIE.MERGE IN PREMERGATOR SI AM INCEPUT CHIAR SA O ASEZ CATE PUTIN PE OLITZA.CAM ATAT.VREAU SA VA UREZ MUKTA SANATATE, IAR PTR MAMICILE DE ANUL ACESTA, SA NU DISPERE IN LEGATURA CU INDEMNIZATIA SI ALOCATIA, NIMIC NU E SIGUR DEOCAMDATA, EU IAU 6 CU 2 MIL.DEOCAMDATA, , NU SE STIE PE CAT TIMP.VA PUP DULCE.NUMAI BINE.
0
16-02-2011, ora 23:31
aleamar
Nu este medic/terapeut
aleamar
aici fetita mea ELENA-ANGELA avea cam 5 luni.are inca ochii albastrii.desi eu si tati avem ochii caprui, dar gena tatilor nostri, a fost foarte puternica, si ne-am si dorit f tare sa ii aiba albastrii.
se pare ca ni s-a indeplinit dorinta, va fi bruneta cu ochi albastri.tati cand era mic era si el ca si ELE blond, si acum e brunet, asa ca asa va fi si ELE.POOP:*:*
Adaugă un comentariu / răspuns
152 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antihepatita B
  • Vaccinarea în timpul sarcinii
  • Sarcina după 35 de ani
  • Poziții de somn în sarcină
  • Sarcina și toxoplasmoza
  • Sarcina și răceala
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Sarcina si fericirea
  • Similarități și diferențe între hepatitele A, B, C, D și E
  •