sarcina sau dereglare

26-03-2012
Rocor
Nu este medic/terapeut
Rocor
Mi-a venit ciclul in 22 februarie si ar fi trebuit sa imi vina in 20 martie si inca nimic. Am avut greturi timp de aprox 1 saptamana si ceva (13.03-23.03) si am si vomitat o data dar am pus asta pe seama faptului ca am mancat mai mult si mai gras la un momentdat, de asemenea mi s-a parut ca am senzatii de slabiciune si ameteli. Spun mi s-a parut ptr ca imi doresc f f mult un copil si uneori cred ca imi induc aceste stari in mod inconstient. Am facut 2 teste, unul in 19.03 si unul azi in 26.03. si ambele au iesit negative. Am 40 ani, nu am copii, nu am avut nici o intrerupere de sarcina doar probleme uzuale, o anexita, o rana pe col si un polip dar toate acum 10 ani, chiar mai mult. Ultimul control a fost in februarie 2012 si mi s-a spus ca este totul in ordine. Penultimul a fost in septembrie 2011 deoarece mi s-a parut ca nu este ceva in ordine, nu mi-a venit ciclul la timp si a fost putin ca durata si cantitate. Si atunci mi s-a spus ca este totul in ordine dar atunci nu mi-a fost atat de rau ca si de data aceasta. Multumesc!
12 comentarii
0
27-03-2012, ora 10:57
floryanapandy
Nu este medic/terapeut
floryanapandy
buna ziua am si eu o problema am cm regulat la 28 de zile ultima menstruatie a fost pe 27 februarie trebuia sa imi vina pe 21 martie si nimic nu am nici un simpton precum mi-ar veni cand pot sa imi fac un test?
0
27-03-2012, ora 12:45
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Rocor- daca testele au iesit negative sunt slabe sanse sa fii insarcinata...
floryanapandy- daca ciclul menstrual este de 28 de zile, atunci menstruatia trebuia sa vina ieri, respectiv pe 26 martie, practic nu a intarziat decat o zi... Nu cred ca ai motive de ingrijorare inca. Este si prea devreme sa faci un test de sarcina, peste 6 zile poti face un test pentru un rezultat acurat.
0
27-03-2012, ora 14:07
Rocor
Nu este medic/terapeut
Rocor
Imi cer scuze ca intreb, Otilia, dar as vrea sa stiu daca este doar o parere sau daca se bazeaza pe studii medicale...inca o data scuze! De asemenea, am citit ca un test de sarcina se face la 7-10 zile de la data la care intarzie cm sau la 5-6 saptamani de la prima zi a ultimului cm, ori la mine nu au trecut inca atatea zile! Am uitat sa mentionez in primul mail ca in data de 21.03 am facut niste analize de sange si urina ca sa exclud o eventuala pb cu fierea sau ficatul si au iesit ok. Atunci care ar fi explicatia intrazierii si a greturilor? Multumesc pentru raspuns!
0
27-03-2012, ora 16:23
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna,
Rocor eu iti doresc din tot sufletul sa fii insarcinata si ca testele sa aiba rezultat fals negativ insa eu nu cunosc pe nimeni care sa-si fi facut teste si sa aiba doua rezultate false.. Unele teste pot fi facute chiar din prima zi de intarziere a menstrei, la doua saptamani de intarziere deja se vede la ecograf, testele arata existenta ori inexistenta unei sarcini atunci cand nu se vede la ecografie. Eu sper din tot sufletul sa fii insarcinata si visul sa ti se indeplineasca, nu ma intelege gresit... Insa imi este greu sa cred ca cel de-al doilea test sa aiba un rezultat gresit plus ca simptomele de sarcina nu apar asa de repede..
Oricum, mult noroc!
0
27-03-2012, ora 16:46
Rocor
Nu este medic/terapeut
Rocor
Buna Otilia,
Iti multumesc ptr raspunsul prompt! Voi vedea in maxim o saptamana cum stau lucrurile si ce este de facut!
0
28-03-2012, ora 12:39
floryanapandy
Nu este medic/terapeut
floryanapandy
imi cer scuze am facut calcul gresit prima zi din ultimul cm a fost pe 24 februiarie si dupa calculul meu trebuia sa imi vina pe 21 sau 22 martie si iar spun ca nu am nici un simptom precum trebuie sa imi vina dureri de san sau de burta etc. oare cat trebuie sa astept sa imi pot face un test? imi doresc mult sa am un copil
0
28-03-2012, ora 14:32
Rocor
Nu este medic/terapeut
Rocor
floryanapandy: si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine la o diferenta de 1 zi sau 2, trebuia sa-mi vina in 20 martie si deocamdata ma doare putin burta, in rest nu am alte simptome. Eu voi astepta pana sambata sau duminica, adica 30.03.12-31.03.12 cand imi voi face un alt test, iar ptr saptamana viitoare ma voi programa la o consultatie indiferent de rezultatul testului. Cred ca ar fi ok sa faci si tu la fel. Multa bafta!
0
28-03-2012, ora 19:16
omverde
Nu este medic/terapeut
omverde
buna fetelor.si mie mi-au iesit 2 teste de sarcina negative, si am mai facut un al trei-lea test la o distanta de 10 zile si a iesit pozitiv.si acum am o dulceata de fetita de 3 ani.multa bafta Rocor
0
28-03-2012, ora 23:07
Rocor
Nu este medic/terapeut
Rocor
Multumesc mult pentru incurajari, omverde! Stiu ca se poate...acum daca mi-ai si confirmat, chiar ca nu mai am nici o indoiala ca e posibil si pentru mine! Sa-ti traiasca fetita si multa sanatate si fericire va doresc!
0
29-03-2012, ora 11:58
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Iata ca se poate! Tine-ne la curent Rocor, si mult noroc!
floryanapandy, sa faci testul la o saptamana de intarziere pentru a avea un rezultat veridic. Succes si tie.
0
29-03-2012, ora 12:06
Rocor
Nu este medic/terapeut
Rocor
ok, va tin la curent! succes floryanapandy si tuturor celor care sunt in situatia noastra! rabdare si relaxare...
0
29-03-2012, ora 23:48
floryanapandy
Nu este medic/terapeut
floryanapandy
mersi mult pt incurajare maine este a 8-a zi de intarziere o sa imi fac un test si o sa va scriu rezultatul succes si voua
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  •