sarcina sau dereglare din cauza schimbarii climatice

04-10-2013
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
buna ziua,
in luna iulie m-am mutat in Africa / Angola, in august pe 06 mi-a venit ciclul mestrual normal, am intretinut relatii sexuale neprotejate cu gandul sa raman insarcinata.
mi-am facut 4 teste de sarcina la diferenta de o saptamana si toate au iesit negative.
simptome ce am avut pe parcursu a fost greata( acum nu mai am) strare de somnolenta, oboseala.
de ieri 03. octombrie am inceput sa am durere de ovare.
intrebarea mea ar fi exista posibilitatea din cauza climatului sa am dereglarea mestruatiei.? posibilitatea sa raman insarcinata ? dar testele au iesit negative... o sa ma duc si la doctor peste o saptamana dar pana atunci as dori sa primesc niste raspunsuri.
2 comentarii
0
04-10-2013, ora 12:48
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Dereglare din cauza climei nu exista insa exista dereglare menstruala pe fond de stres.
Durerile de ovare nu prevestesc o sarcina in niciun caz, ci doar probleme de ordin ginecologic. Anexita, chist ovarian ori venirea menstruatiei.
0
04-10-2013, ora 12:56
yvy013
Nu este medic/terapeut
yvy013
mmultumesc pentru raspuns si eu ma gandeam ca posibil sa fie chist ovarian. venirea mestruatiei nu este pentru ca orice fefemeie cunoaste durerea de ovare care prevesteste venirea mestruatiei. anexita, nu pentru ca am avut acum 6 ani si stiu ce este aia durere de ovare cand ai anexita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Când menstruația e considerată anormală și ar trebui să te adresezi medicului
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  •