Sarcina sau dereglare hormonala?

30-05-2012
Rozuta
Nu este medic/terapeut
Rozuta
Buna ziua,
Am un ciclu regulat de 30 de zile, ultima menstruatie trebuia sa-mi vina in data de 20.05, insa nu a venit nici pana acuma. Am avut mai multe contacte neptotejate insa ne'am bazat pe metoda calendarului si coitus interruptus, ultimul contact l'am avut chiar inainte de data cand preconizam ca o sa'mi vina menstruatia. Am facut pana acum si doua teste de sarcina care au iesit negative, unul la 6 zile de la intarziere si unul la 8 zile, sunt efectuate prea repede si ar putea totusi exista riscul unei sarcini? De cateva zile am dureri mari de cap, ma simt balonata si sunt sensibila la atingerea sfarcurilor insa sanii nu ma dor, precizez ca in perioada asta am fost si foarte racita si am luat antibiotice.
3 comentarii
0
30-05-2012, ora 12:53
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
E posibil sa nu fii insarcinata daca ati folosit metoda coitus iar testele au iesit negative. Si sensibilitatea mameloanelor arata ca menstruatia este pe drum. Eu spun sa mai astepti 4 zile, si daca tot nu vine, mergi la medic intrucat poate sa fie vorba despre o sarcina. Intarzierile pot fi catalogate drept normale pana la 14 zile, mai mult de atat reprezinta o problema : dereglare hormonala, chist ovarian, sarcina, ori alte probleme medicale.
Raceala si tratamentul cu antibiotice nu intarzie menstruatia. Nu are nicio legatura una cu alta.
0
30-05-2012, ora 13:04
Rozuta
Nu este medic/terapeut
Rozuta
Multumesc pentru raspunsul prompt. O sa mai astept cateva zile si daca nu vine o sa ma duc la medic deoarece sunt foarte stresata de ce se intampla. Totusi testele au fost efectuate corect la 6 si 8 zile de la intarziere, sau trebuia sa astept 2 saptamani de la ultimul contact neprotejat?
0
31-05-2012, ora 12:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Pai da, testul trebuie facut la doua saptamani de la contactul considerat suspect, pentru a avea un rezultat acurat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modificări la nivelul sistemului reproducător la sugarii hrăniți cu formule pe bază de soia
  • Semne de dezechilibru hormonal
  • Ce este o dereglare hormonală?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •