sarcina sau menopauza?

08-09-2008
veta13
Nu este medic/terapeut
veta13
Am 39 de ani si sunt inactiva sexual de 3-4 ani, pana in urma cu 16 zile.. Mama a intrat la menopauza la cca 40 ani Pana la 30 de ani, am avut ciclu menstrual regulat la 28 de zile, fara mari variatii( 1, 2 zile), dupa care s-au scurtat perioadele la 22 - 23- 24 zile, iar in ultimele luni menstra nu dureaza mai mult de 2-3 zile, comparativ cu 5-7 zile pana la varsta de 30 de ani.
in urma cu 16 ile, am avut contact sexual neprotejat, si in urmatoarele zile, primul in a 19-a zi de la data ultimei menstruatii. Nu am avut menstruatie nici la 24, nici la 28 zile, chiar daca am avut simptome premenstruale. Testul de sarcina la 10 zile de la contact a iesit negativ, fara dubii, si totusi, intarzie.
In ultima luna am facut febra noaptea, in perioada de ovulatie, insomnii si agitatie.Febra a cedat de la sine, iar ecografia nu prezinta inflamatii.
Sunt o persoana stresata.Se poate sa fi fost ovulatie spontana, atipica sau e o menopauza precoce?
2 comentarii
0
09-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este, mai degraba, vorba de menopauza. Un consult medical ar fi indicat.
0
10-09-2008, ora 00:00
veta13
Nu este medic/terapeut
veta13
Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Sunt însărcinată?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  •