sarcina sau nu?

01-12-2011
daiviana
Nu este medic/terapeut
daiviana
buna seara,
as vrea sa stiu ce mi se intimpla. Mentionez ca am ciclu regulat de 28 zile, luna aceasta trebuia sa-mi vina pe 24/11, insa cu 4 zile inainte am observat niste fire de singe cind am mers la WC.pe 24 nu mi-a aparut ciclu, la 2 zile am observat cind am mers la Wc ceva asemanator cu scurgere ca de ciclu, m-am gindit ca mi-a venit ciclul insa in urmatoarele zile nu am murdarit sleep-ul ci doar observam acea scurgere cind mergeam sa urinez. Ieri 29. am facut un test si mi-a iesit negativ nu stiu la ce sa ma gindesc, ciclurile mele sunt foarte abundente iar asta nu stiu ce a fost, mentionez ca am crampe, ameteli, dureri de cap si stari de greata si dureri de sini chiar daca nu ii vad mai unflati. Intrebarea mea este daca pot fi insarcinata si testul mi-a dat un fals negativ, sau e sigur?????
15 comentarii
0
01-12-2011, ora 13:33
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Cel mai probabil iti va veni menstruatia zilele astea. Trebuie sa repeti testul de sarcina peste o saptamana daca nu iti vine menstruatia pana atunci.
0
01-12-2011, ora 15:35
deeasii
Nu este medic/terapeut
deeasii
buna ziua. si eu am o astfel de problema. si mie imi vine menstruatia exact dupa 28 de zile. Sapt asta luni trebuia sa imi vina dar am avut doar secretii maronii. Luni am fost la medicul ginecolog aici unde sunt in Bruxelles si mi-a zis ca am o ciuperca pt ca am avut inainte secretii branzoase, mancarimi si usturimi la urinat.; mi-a dat sa ma ung cu betadina si medicamente aici sunt denumite itraconazole. Aseara mi-am facut testul de sarcina si mi-a iesit pozitiv. Ma dor sanii si am dureri jos la burta.. e posibil sa fiu insarcinata sau...nu? sa continuu sa iau medicamentele?
ast un rsp. multumesc.
0
01-12-2011, ora 16:18
daiviana
Nu este medic/terapeut
daiviana
eu cred ca trebuie sa citesti instructiile de pe crema care ti-a recomandat medicul, dar daca testul ti-a iesit pozitiv inseamna ca sansele de a fi insarcinata sunt de 99%, cel mai bine e sa consulti medicul, eu sunt peste hotare ca si tine, mai astept pina luni si dupa voi merge la medic, succese si multa sanatate
0
01-12-2011, ora 20:16
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
@deeasii: esti gravida, nu se recomanda sa tratezi candidoza in trim I (desi crema/ovulele cu itraconazol nu sunt contraindicate in sarcina). E important sa decizi ce faci cu sarcina.
0
02-12-2011, ora 00:50
daiviana
Nu este medic/terapeut
daiviana
va rog mult, cineva a citit mesajul meu cu atentie???
0
02-12-2011, ora 08:32
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
@daiviana: tu ai citit raspunsul pe care ti l-am scris cu atentie?
0
02-12-2011, ora 14:50
daiviana
Nu este medic/terapeut
daiviana
da, am citit raspunsul si va multumesc mult, dar tot sunt nedumerita???? o sa merg la medic, e clar, insa am vrut sa mai stiu si alte pareri, pentru ca ceea ce am avut cu 2 zile mai tirziu(ca un ciclu in miniatura) eu l-am luat drept ciclu, insa nu inteleg de ce am dureri in zona ovariana si dureri de sini, cu stari de greatza si ameteli, imi ieste frica...
0
02-12-2011, ora 15:31
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Poate fi un sdr premenstrual. Repeta T de sarcina maine sau poimaine.
0
02-12-2011, ora 15:46
kek3b
Nu este medic/terapeut
kek3b
salut.am si eu o nelamurire.acum 2 zile m-am culcat cu prietena mea si mi s-a rupt prezervativul si din greseala am terminat in ea.era a 3a zi de menstruatie a ei.este posibil sa ramana insarcinata?vreau un raspuns cat mai repede daca se poate.va multumesc
0
02-12-2011, ora 15:54
daiviana
Nu este medic/terapeut
daiviana
e putin probabil, aproape imposibil
0
02-12-2011, ora 15:58
kek3b
Nu este medic/terapeut
kek3b
mersi mult.dar uitai sa mentionez ca era virgina:|.se schimba situatia cu ceva?
0
02-12-2011, ora 17:05
daiviana
Nu este medic/terapeut
daiviana
nu are importantza
0
03-12-2011, ora 14:39
daiviana
Nu este medic/terapeut
daiviana
mai pe scurt, nu mi-a mai aparut alt ciclu, in schimb durerea din partea stinga, unde ar putea fi ovarul, continua sa ma doara si am un flux alb, test-ul inca nu l-am repetat, astept pina martzi cind se va implini o saptamina de la primul test. Nu stiu la ce sa ma mai gindesc, durerile in burta se accentueaza noapte, a, si ma doare si in partea de jos a spatelui...ce ar putea fi???????????
0
03-12-2011, ora 15:17
deeasii
Nu este medic/terapeut
deeasii
daiviana: it doresc multa sanatate. multumesc pt raspunsuri. si eu cred ca sunt insarcinata pt ca am dureri de sani de 2 saptamani. o sa imi repet testul de sarcina joi. Doar vreau sa va mai intreb ceva. E normal sa am scurgeri maronii sau cateodata un fel de roZ.? sunt la prima sarcina si nu stiu cum e...!Dar daca am contact cu sotul poate sa ma afecteze cu ceva pe mine? sau sa il afecteze pe el? eu am intrerupt sa iau medicamentele itraconazol doar mai ma-am facut cu betadina pentru ciuperca.
0
03-12-2011, ora 15:37
daiviana
Nu este medic/terapeut
daiviana
eu am o fetitza de 7 ani, dar drept sa-ti spun nu-mi mai amintesc toate detaliile de cuma a fost acum 7 ani. Una pot sa.ti spun, in primele saptamini cred ca e normal ceea ce tzi se intimpla, e drept ca trebuie sa va protejatzi mai mult acum, daca iti e frica sa te infectezi de la sot, sa mearga si el la medic ca o sa- recomande si lui ceva medicament, de obicei in tara le prescriu lor nistatina, dar nu pot opina pt. ca nu stiu ce tzi-a descoperit tzie medicul, in general barbatzii sunt purtatori doar, nu-ti fie frica si scietzi o lista cu toate indoieleile pe care le ai in asa fel incit cind vei vorbi cu medicul tau sa ii explici toate nedumeririle tale, succes, si ne mai auzim
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •