sarcina sau nu ?

04-08-2012
madalina982142
Nu este medic/terapeut
madalina982142
Buna seara, imi cer scuze pentru deranj dar in acest moment chiar am nevoie de experienta dumneavoastra.Problema mea este urmatoarea.Am nascut acum doi ani si fac aceasta precizare pentru a fi clar ca am mai avut o sarcina.Am luat anticonceptionale Marvelon timp de doua luni, si ce e drept este ca nu le'am luat mereu la aceiasi ora, uneori, din cauza programului uitand sa le iau chiar o zi, doua. Acum doua luni am avut ciclu menstrual timp de o saptamana, abundent, in conditiile in care ciclul meu tine 3, maxim 4 zile. Luna trecuta insa, mi'a venit pe data de 6 tinandu'ma extrem de putin (de seara pana a doua zi ), scurgerile fiind nesemnificative.(De obicei imi venea pe data de 30, dar sa spunem ca din cauza pastilelor repective mi s'a dereglat) De o saptamana cand strang de sani, imi curge un lichid alb - transparent, dar foarte putin, aproape insesizabil.De cateva zile am si un gust ciudat in gura, nici nu'mi dau seama foarte bine cum e exact., probabil din cauza stresului, oricum mai mult acru.Nu stiu daca e acel gust metalic care se pare ca e specific unei sarcini.Uneori parca imi este si greata, parca ma doare si capul, dar sa spunem ca e din cauza faptului ca nu m'am alimentat cum trebuie in ultimul timp sau ca mi le'am indus singura.Este prima data cand, atunci cand ma spal pe dinti sa'mi curga sange (adaug asta, pentru ca stiam ca si acesta e un posibil simptom).Clar ca acestea ar putea fi niste semne dar este posibil sa le am si sa nu fiu insarcianata? (logic ca da, si asta) Credeti ca ar putea fi o simpla dereglare? In acest moment nu sunt pregatita pentru un 'nou' copil asa ca sper din tot sufletul, ca acum, in aceasta perioada a vietii mele sa fie doar o alarma falsa.Stiu, voi face un test de sarcina, insa peste cateva zile cand il voi putea procura...Multumesc :)
2 comentarii
0
04-08-2012, ora 13:39
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Buna, vrei sa iti zic ceva? 1)gustul ala metalic din gura, inseamna hemoptizie, adica mai ai putin si scuipi sange;
2)daca mai iei anticonceptionale s-ar putea sa o dai in bara rau si sa faci, sti tu..cancer mai
exact;
3)s-ar putea sa o incurci cu sangerarile astea, pai gust metalic in gura+sangerare abundenta
+gingivoragii+o alta sangerare dar de 1 zi, ciudat=modificari ale elementelor figurate ale
sangelui.
Sti ce inseamna asta? Inseamna ca trombocitele dumitale o sa scada rau de tot si o sa sangerezi in prostie la cea mai mica lovitura nici sx nu o sa mai faci ca vei transforma penetrarea intr-o balta de sange, asa ca fa-ti o hemograama de urgenta si consulta un hematolog.Sanatate!!!
0
04-08-2012, ora 18:09
madalina982142
Nu este medic/terapeut
madalina982142
Salut...multumesc pentru raspuns...gustul ala ciudat din gura este de fapt o salivare excesiva.Nu am cum sa fac nimic pana in acest moment, pentru ca sunt in vacanta, in Grecia, deci nu am asigurare, nu am nimic.Nici macar un test de sarcina nu'mi pot lua pana luni cand deschid farmaciile.Au un 'sistem' foarte diferit de cel din Romania.Oricum, cred ca multe din simptome mi le induc.Sper sa fie asa...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.