sarcina sau simpla intarziere

09-07-2013
mikiC
Nu este medic/terapeut
mikiC
buna, sunt noua pe la voi pe forum si as dori, daca stiti sa ma ajutati cumva in deslusirea unui mister...pt.mine acum.
Am ciclu regulat la 28 de zile, care nu a intarziat pana acum niciodata. Prima zi a ultimei menstruatii a fost 3 iunie 2013, trebuia sa vina pe 30 iunie si nici pana acum nu a venit. Am fost la ginec. pe data de 14.06.2013(in a 12 zi a CM) si a vazut la eco 2 foliculi pe ovarul drept, primul dezvoltat care in max.2 zile "pleaca"si celalalt inca nedezvoltat complet. Bun... In 20.06.2013 am facut teste de ovulatie(banda si Maybe Baby) care au iesit pozitive(eu zic ca la al 2 lea folicul), am prestat, si in 21.06.2013 am fost la ginec. pentru a mi da bilet de trimitere ca sa fac niste analize hormonale ca sa vedem cum stam(pt.ca ne dorim un copil), care trebuiau facute in ziua 2-3 de CM.
Cum e in Romania cu analizele compensate m-am trecut pe lista unui laborator la inceputul lunii iulie, pe 01.07.2013 cand trebuia sa fiu in a 2-a zi de CM. CM nu a mai venit, totusi eu am facut analizele, printre care estradiol valoare=134 pg/nl si progesteron valoare 0, 55 ng/ml.Cum pot fi interpretate aceste analize in cazul mentionat mai sus?
Luni 08.07.2013 am fost la ginec. si a facut eco abdominala, si mi-a spus ca uterul este ingrosat si nu poate sa spuna daca e sarcina, mi-a explicat ca uterul este asa in caz ca vine CM sau caz de sarcina si sa mai stau o sapt. si vineri ne vedem iar...
Mentionezca am facut pana acum 5 teste de sarcina, toate negative, ca urina este f.limpede, aproape transparenta (pana acum nu era asa), sani plini, aureola inchisa la culoare durerosi, urinari frecvente, picioare grele, somnolenta. Mentionez ca nu am avut perioade stresante, depfapt chiar f.linistita am fost. Ce parere aveti referiotr la cele de mai sus? un test beta hcg ar detecta sarcina si varsta sarcinii?
1 comentarii
0
09-07-2013, ora 17:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
TE STRESEZI degeaba
asteapta sa vezi..
DE CE atatea analize inutile??
Fie sa se indeplineasca asa cum iti doresti.
cele bune,
si
RABDARE.
NU forta mana destinului...
CE poti face daca-i asa.sau NU asa.??????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul