sarcina tubara stanga

06-11-2006
monicatase74
Nu este medic/terapeut
monicatase74
Ma numesc Monica Tase si am avut o sarcina tubara stanga cu interventie chirugicala pe 25.09.2006-precizez ca trompa nu a putut fi salvata. Problema mea este ca am o varsta de 32 de ani si nu am inca un copil. Eram foarte fericita ca in sfarsit eram insarcinata incercand de un an jumatate sa raman.
Precizez ca acum 2 ani am avut 2 sarcini normale dar am ales sa avortez neavand nici un fel de probleme.
Problema si intrebarea mea:
este posibil ca dupa o sarcina extrauterina si dupa o interventie chirurgicala, dupa 2 luni sa pot ramane gravida? sau imi trebuie un timp care trebuie sa mai astept pana sa raman gravida din nou.
Intentia mea este sa raman insarcinata imediat ce se poate avand o varsta atat de inaintata.

cu respect si speranta
monica
8 comentarii
0
10-11-2006, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Prima ta greseala este ca nu ai pastrat prima sarcina.cred ca sti ca e bine asa pentru ca nu sti ce se intimpla apoi.acum te grabesti prea tare.nu precizezi daca a doua trompa este permeabila.Exista posibilitatea de a ramine insarcinata in acest caz dar mai gteu. la mijlocul unui ciclu menstrual ovulatia apare la unul din ovareVei putea ramine insarcinata cind ovulatia va fi la ovarul drept cu conditia ca trompa dreapta sa fie permeabila.daca dupa o perioada de timp acest lucru nu se va intimpla se poate face o histerosalpingografie endoscopica eventual cu corectarea problemei.daca nu, nu dispera exista fertilizarea in vitro.
0
16-11-2006, ora 00:00
monicatase74
Nu este medic/terapeut
monicatase74
Da trompa dreapta este ok, problema este ca pana acum nu am dorit copii din motive financiare-acum as putea sa-i ofer mai multe de aceea am facut avorturile acelea inainte daca la asta va referiti. Problema este ca imi este teama ca o data cu varsta va fi mai greu avand in vedere ca am deja 32 de ani. Doctorul mi-a spus sa nu ma grabesc si dupa aceasta operatie voi avea un timp de 6 luni in care nu tb sa raman insarcinata-doreste sa-mi dea si anticonceptionale si SINCER nu inteleg DE CE-dar stie dansa mai bine
0
20-03-2007, ora 00:00
tylymona
Nu este medic/terapeut
tylymona
draga Monica se pare ca suntem cam in aceeasi situatie.Acum doi ani am suferit tot o operatie de extrauterina si tot pe partea stga.mi s-a scos trompa si am suferit enorm.Exact ca si tine prima sarcina a fost un avort la cerere, dar acum regret mult.Imi doresc ffffmult un bebe, dar...daca d-na/d-soara dr vede si mesajul meu va rog nu ma lasati fara un raspuns, Dupa parerea d-voastra care sunt sansele pt.o sarcina normala mai bine spusw pt nasterea unui bebe sanatos??va multumesc anticipat
0
21-03-2007, ora 00:00
Dr. Adina Mester
Identitate neconfirmată
Dr. Adina Mester
Probabilitatea ca copilul sa fie sanatos este aceeasi ca la orice alta femeie.Problema este de a ramane insarcinata.Aceasta sansa este la jumatate fata de o femeie cu doua trompe permeabile.Este necesara intilnirea unui spermatozoid viabil cu un ovul provenit din ovarul de linga trompa permeabila.De aceea sarcina apare mai greu in aceste cazuri, dar nu disperati, aveti rabdare, fiti relaxate si nu va mai ginditi tot timpul la asta, deoarece si psihicul are un rol foarte important.
0
21-03-2007, ora 00:00
tylymona
Nu este medic/terapeut
tylymona
Va multumesc mult ca nu m-ati lasat fara raspuns, si totodata vreau sa mai precizez ca mi-a fost interzis un an de zile sa raman insarcinata.Exact la un an de zile dupa operatie am ramas din nou, practic nu foarte greu, dar mergand la medic, a urmat un adevarat cosmar.Am fost diagnosticata in final cu extrauterina dreapta oprita in evolutie, dar la ecografiile repetate care mi s-au facut nimeni n-a vazut nimic nici extra, dar nici intra.Valoarea bhcg-ului varia de la o zi la alta, cand crestea, cand scadea(10-CEA MAI MICA;303-CEA MAI MARE).Mi s-a facut o doza de Metrotrexat si la urmatoarea dozare deja nu mai exista nimic.Un medic mi-a spus de varianta unui avort spontan necuratat de o luna in urma, cand am avut o intarziere de 10 zile.este posibil totusi sa cred ca a fost intrauterina?
0
21-03-2007, ora 00:00
monicatase74
Nu este medic/terapeut
monicatase74
Multumesc frumos de raspuns Doamna Doctor.Pentru Tylymona imi pare rau ca si ei i s-a intamplat la fel. Eu eram foarte increzatoare pana acum dar din ce am vazut ca i s-a intamplat si lui Tylymona am inceput din nou sa ma sperii. Oricum am gasit o doctorita foarte draguta si care imi explica totul. Acum am terminat toate analizele si mi-au iesit bine, cam in 2 luni imi da voie sa incerc sa am un copil. Ce o vrea Dumnezeu, altfel noi chiar nu putem face nimic - ba mai mult ne consumam. Multumesc inca o data pt raspuns
0
22-03-2007, ora 00:00
tylymona
Nu este medic/terapeut
tylymona
Scumpa Monica nu trebuie sa te sperii, ci trebuie sa speri!Eu am trecut de doua ori prin asta si nu mi-am pierdut curajul si speranta;daca dzeu va vrea sa ma binecuvinteze cu un bebe, asa va fi.Daca nu te superi poti sa-mi spui si mie de unde esti?Eu sunt din Pascani, jud.Iasi si toate investigatiile mi le fac la Maternitatea "
Cuza Voda"-Iasi.Nu te dezamagi si hai mai bine sa speram ca ne vom scrie candva ca suntem mamici.iti doresc multa sanatate si putere de a merge inainte!sper ca pe viitor imi permiti sa-ti mai scriu poate mai facem schimb de "idei".LAce stadiu de analize ai ajuns?
0
24-03-2007, ora 00:00
monicatase74
Nu este medic/terapeut
monicatase74
Buna Tylymona, eu sunt din Bucuresti. Intradevar sper ca altceva nu mi-a ramas de facut. Mai am doar sa rezolv infectia urinara pe care o am si doctora mea a spus ca pot sa incerc sa raman gravida. Restul analizelor au iesit toate bune. Poate ne mai scriem, -*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Inflamarea („înfundarea”) trompelor uterine
  •