sarcom stromal low grade

07-08-2015
bibi58
Nu este medic/terapeut
bibi58
Sotia mea 54 ani a facut histerectomie totala in data de 12.06.2015.La examenul anatomo patologic s-a constatat:ovare cu numerosi corpi albicans, salpinge hiperemetrice bilateral, col uterin cu numeroase chiste Naboth, endometru cu hiperplazie glandulara simpla fara atipii.Formatiunea cu diametru de 10 cm cu aspect histopatologic de sarcom stromal low grade, cu indice mitotic scazut cu prezenta de emboli tumorali vasculari
la examenul Victor Babes:
HISTOPATOLOGIC:perete uterin cu infiltrare tumorala alcatuita din celule tumorale mici cu citoplasma redusa si atipii minime
IMUNOHISTOLOGIC:CD10-pozitiv;ER-fara reactie, KI67-pozitiv5%, CALDESMON-negativ, AE1-AE3-negativ
CONCCLUZII:examinarea pledeaza pentru sarcom stromal endometrial low grade

Vazand aceste concluzii am optat sa refac examenele la GRAL care i-mi vor iesi in data de 20.08.15
La comisia oncologica s-a recomandat evaluare RMN abdomen si pelvis si examen CT toracic pe care le voi face dupa rezultatul de la GRAL
Avand in vedere ca sarcomul este o forma cam rara de cancer as dorii sa aflu cum par rezultatele pe care le am pana acum, daca sunt sanse sa nu fie cancer sau sa nu fi facut metastaza[KI675%], daca un PET-CT este relevant in aceasta faza.
Astept o posibila evaluare si eventuale sugestii cu pasii care ar trebui sa-i urmez
VA MULTUMESC
3 comentarii
1
07-08-2015, ora 17:39
bibi58
Nu este medic/terapeut
bibi58
NicI un raspuns?
1
10-08-2015, ora 09:51
bibi58
Nu este medic/terapeut
bibi58
S-a recomandat de catre comisia oncologica evaluare examen RMN abdominal+pelvis si CT toracic.Problema este ca pacienta[sotia mea] are un fond alergic si substantele de contrast au caracter allergic.Cum se procedeaza in acest caz?
0
03-01-2019, ora 02:08
OanaS.
Nu este medic/terapeut
OanaS.
Buna ziua! Cum se simte sotia dumneavoastra?
Mama mea a facut o histerectomie totala, in urma unui carcinom scuamos G2...
Se simte bine, doar ca, CRED, presupun, ca tubul de drenaj nu i-a fost bine pozitionat, deoarece pe partea dreapta nu a eliminat nimic, (ma refer la limfa), iar acum din pacate are un abces, deci trebuie sa revina la ei, probabil i se va face o ALTA "mica" incizie si i se va pozitiona un nou tub de drenaj...(sunt doar simple presupuneri ale mele, sunt asistent medical).
Nu stiu cum se procedeaza in..Romania anului 2019, dar sincer ma tem.. Nici nu alaturi de ea, sunt in Franta!
A trecut singura prin tot calvarul operatiei, in luna iulie, nu mi-a spus ca sa nu imi fac griji, ca sa nu fiu obligata sa vin acasa! Doar acum, in ianuarie 2019 am aflat!
In plus, are NUMEROSI noduli pulmonari, se va programa curand pt biopsie...
Ma tem.MA TEM CUMPLIT!
Lasati un comentariu, tare as vrea sa aflu care este situatia la dumneavoastra..
Dumnezeu sa va poarte pe bratul Sau!
Multe binecuvantari !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •