Sarcom synovial

23-02-2014
Bernadette27
Nu este medic/terapeut
Bernadette27
Buna tuturor, revin din nou pe acest forum deoare ce am o mare nedumerire in ceea ce priveste evolutia bolii mele.Mai precis sint confuza si am convingerea ca sint tratata de cancer(sarcom synovial) fara ca eu sa am asa ceva. In primul rind mi sa efectuat un CT;apoi un RMN dupa citirea acestor doua au spus ca este Sarcom Myxodiem, dupa efectuarea biopsiei au schimbat diagnosticul in Sarcom Synovial spunindu-mi ca de urgenta trebuie sa intrerup sarcina si sa incep Chemoterapia deoare ce este o forma foarte agresiva de cancer.Am urmat 3 seri de Ifosfamid si Doxorubicin fiecare serie de cite 4 zile continu (aici in Germania au numit ca fiind o doza foarte mare sau de putere foarte ridicata) aceste sedinte de Chemo au fost la interval de 21 de zile.Dupa incheierea acestora am avut o pauza de 3 saptamini dupa care s-au repetat CT si RMN-ul.Au spus ca tumoarea nu a scazut in dimensiuni dar ca este bine ca nu au aparut metastaze.La o saptamina am inceput Radioterapia si un tratament hipotermic pe care il urmez si i in continoare.Nu am dureri, nu ma simt rau, desi toata lumea se mira ca eu inca pot sa merg pe picioare si ca pot sa indoi piciorul.
Va rog sa-mi spuneti daca la diagnosticare au spus ca e un cancer atit de agresiv si nu am putut sa duc sarcina la capat este normal sau am eu asa un mare har si indurare de la Dumnezeu si nu sint metastaze si inca pot merge pe picioare.
De ce pe diagnosticul de la biopsie nu a semnat nici un medic cele constatate si peste tot in toate scrisorile medicale ei mentioneaza ca nu au siguranta asupra celor scrise.
Daca doriti si puteti sa-mi dati un sfat va multumesc anticipat si in cazul in care aveti nevoie de mai multe date le pot furniza
Va multumesc si doresc multa sanatate tuturor
3 comentarii
0
23-02-2014, ora 18:17
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Eu am cancer din 2008 cu multiple metastaze si fac chimio cu pastile si pana de curand nu aveam efecte secundare de la tratament si multe cunostinte ale mele aveau impresia ca fac misto ca nam nimic, la mine cel putin aceste tumori nu au dat dureri sau simptome care sa ma alarmeze, DACA NU TE DOARE NIMIC NU INSEAMNA CA NU POTI AVEA. Daca doresti iti pot trimite pe mail un ghid al pacientului pe timpul tratamentului de chimio scris de medici care te poate ajuta sa intelegi anumite termene medicale, simptome, efecte ale tratamentului si ce trebuie sa intrebi medicul la consultatie.
0
24-02-2014, ora 13:00
Bernadette27
Nu este medic/terapeut
Bernadette27
Multumesc mult pentru raspunsul tau, dar eu nu ma pling de efectele secundare ale chemterapiei, am trecut peste ele si sint ca si uitate, problema mea e ca rezultele biopsiei sint destul de neclare si eu am convingerea ca degeaba traiesc eu in Germania si aici medicii mai pot gresii..
Nu stiu unde ai tu tumoarea si unde au metastazat, oricum ma bucur ca esti si tu la fel de optimist ca si mine si important este ca te simti bine.Astazi CANCERUL se poate invinge.
0
24-02-2014, ora 17:07
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Nu intotdeauna putem primi si un raspuns clar la unele analize dar ca masura de precautie poti repeta aceasta biopsie la un interval de timp pe care til recomanda medicul curant asta daca nu ai ghinionul pe care lam avut eu deoarece la mine recidiva a aparut imediat dupa operatie in mai 2013 mi sa scos o tumora de 6, 5cm din loja renala, iar in august aveam alta tumora de 3cm langa coloana vertebrala care unea muschiul spatelui de colon( mam operat dar fara succes), si in noiembrie mai aveam inca trei metastaze pe un plaman, si acum pe 27 fac un nou CT sa vad cum stau, DE AICI pleaca si dorinta noastra a pacientilor de a afla ceva concret pt a nu astepta prea mult pt ca la noi in astfel de cazuri timpul inseamna VIATA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.