saritura de rotula

26-01-2012
nis.cris
Nu este medic/terapeut
nis.cris
Buna ziua.Am un frate de 21 de ani cu handicap gradu 1 si de 2 ori i-a sarit rotula de la picior.o data s-a intamplat acum cativa ani si cel mai recent azi noapte..cand s-a trezit plangand si cu rotula sarita.Am chemat salvarea l-am dus la urgente si acolo i-au pus rotula la loc si atat nu ne-au dat niciun raspuns la ce ar avea unde sa ne ducem cu el ca sa nu i mai sara rotula..el fiind in imposibilitatea de a se exprima coerent nici nu stie sa zica ce il doare sau cand.Ce e de facut?unde sa mergem cu el?
2 comentarii
0
26-01-2012, ora 21:21
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
in prima faza ar trebui sa cautati un ortoped bun
situatia este complicata, daca si noaptea i se luxeaza patela inseamna ca retinaculul medial (capsula articulara) nu mai functioneaza de loc. luxatia poate avea la origine sute de cauze intre altele un picior in valgus (deviatie de axa in X), sau condylul femural lateral este mai mic, sau patela este de forma abnormala, sau patela este prea sus (patela alta) si altele. trebuie examinata cauza si eliminata.
din pacate in afara de artroscopie toate celelalte operatii sunt complicate si necesita un complience (colaborare a pacientului), care probabil in acest caz este imposibil.
daca nu exista alta variatie, trebuie incercata o orteza de tipul Patelfix, care ar stabiliza cat de cat patela
0
26-01-2012, ora 21:37
nis.cris
Nu este medic/terapeut
nis.cris
Va multumesc pt ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul