Scabia catel se ia la om?

12-04-2009
danacodana
Nu este medic/terapeut
danacodana
Am cumparat acum 3 saptamani un bichon maltez de 5 saptamani. Am observat ca pe cap si pe labute are niste cojite, se scarpina mult, are si un fel de matreata, iar dupa o saptamana eu, sotul, fiica mea si prietenul ei ne-am trezit cu mancarimi pe corp, intepaturi ca niste tantari, dupa care ramanea cate un punct rosu. Am fost cu catelul la veterinar si mi-a spus ca asa se intampla de obicei cu cateii, fac cojite. Eu insa cred ca are scabie si ca am luat-o si noi. Oricum, dupa ce i-am dat pastila de deparazitare, catelul a avut si limbrici. Ce parere aveti? E scabie? Se ia? Daca da, cum sa ne tratam? Multumesc
4 comentarii
0
13-04-2009, ora 20:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Catelul trebuie vazut de alt veterinar mai cu experienta; cei de interior fac frecvent dermatite, mai ales daca nu prea fac miscare, sunt supraponderali, nu se folosesc sampoane speciale pentru spalat sau din contra, nu prea sunt spalati, sau i se dau zilnic dulciuri.Medicul de familie va poate prescrie la toti un tratament dupa ce va vede.Dar tratati concomitent si catelul. Paste fericit!
0
14-04-2009, ora 21:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Scabia nu se transmite de la caine la om, insa puricii da!
0
15-04-2009, ora 09:36
danacodana
Nu este medic/terapeut
danacodana
Multumesc mult pentru raspunsuri. Paste fericit!
0
29-06-2011, ora 00:41
me24
Nu este medic/terapeut
me24
Am remarcam putin cam tarziu bubitele de pe burta cainelui meu, din cauza parului des, iar cand am fost cu el la veterinar mi s-a spus ca are raie. Din fericire nu este foarte avansata, iar acum cainele este sub tratament. Din pacate mi-au aparut si mie cateva bubite mici ca niste piscaturi de tantari pe abdomen si sani. Intrebarea mea este daca raia se transmite de la caine la om? Am citit pe un site cu sfaturile unor medicilor veterinari urmatorul lucru:

La om boala cu toate manifestarile si riscurile ei specifice este produsa numai de Sarcoptes scabie varietas hominis. Scabia de origine animala produce la om dermite si dermatoze pruriginoase pasagere, ceea ce inseamna ca aceste simptome pot dispare la unele persoane chiar si fara tratament adecvat datorita faptului ca nu exista compatibilitate de gazda. Acarienii care produc raie de origine animala nu se multiplica pe om.

Mentionez ca de 2 zile folosesc un unguent cu sulf, macar preventiv. Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Boli pe care le putem lua de la animalele de companie
  •