scabia-cum stiu ca m-am vindecat?

19-08-2013
grecan d
Nu este medic/terapeut
grecan d
Am fost diagnosticata cu scabie. Medicul de familie m-a diagnosticat cu eritem caloric si abia cand nu am mai suportat mancarimile iar bubitele s-au inmultit, dupa o sapt.jumatate am fost la dermatolog si m-a diagnosticat cu scabie in urma unui examen prin care au aparut paraziti pe piele.
Am facut 3 zile tratament cu urmatoarea mixtura :50g benzoat de benzil, 1g hidrocortizon acetat, talc, 30g oxid de zinc, 30ml glicerina, 200ml apa distilata. Am luat ketotifen.Dupa cele 3 zile m-am dat cu Locoid, dar pt ca nu trecea mancarimea am dat cu ulei pur de arbore de ceai(tea tree oil)in fiecare zi timp de 5 zile.
Pielea ma manca/ustura 10 minute apoi imi trecea iar bubitele s-au uscat si locurile unde erau mai dese s-au vindecat. Pe coapse si coaste inca am pete rosii dar nu mai sunt bubite, pielea nu mai este iritata dar in schimb pe interiorul bratelor mi-au ramas semne ca dupa varsatul de vant.In a sasea zi am dat iat cu mixtura cu care am stat 24 ore, apoi iar cu ulei2 zile apoi o zi cu mixtura si alte 2 cu crema benzoat de benzil 25%. Hainele le-am spalat la 90grade si le-am calcat, hainele nefolosite le-am bagat in saci, am dat pe pat si pe covor cu spray de la Sano K600( cu piretroizi).
Acum mancarimile aproape mi-au trecut -zic aproape pt ca uneori ma mai mananca pielea dar doar in anumite locuri din cand in cand. Unde am avut bubitele au ramas niste pete dar pielea nu mai este iritata. Voi continua tratamentul inca 2 saptamani ca sa fiu sigura.
As dori sa stiu insa CUM AFLU DACA M-AM VINDECAT, cat dureaza alergia si reactiile organismului dupa tratament, cum TREBUIE SA ARATE PIELEA VINDECTA?Este benzoatul de benzil un tratament eficient?
In speranta ca cineva imi va raspunde, va multumesc anticipat.
9 comentarii
0
21-08-2013, ora 22:07
grecan d
Nu este medic/terapeut
grecan d
Va rog pe cei care cititi ce am scris aici sa imi spuneti cum va descurcati cu scabia, presupunand ca si voi va confruntati cu aceasta problema.
Mi-ar face bine sa vb cu cineva care se confrunta cu asta. Eu sunt foarte stresata din cauza asta, am citit tot ce se putea citi pe aceasta tema, despre sarcopt, despre tratamente medicale si babesti, am intrat si pe site-uri straine, pe forumuri...Din pacate la noi in tara remediile sunt limitate.Si cei din alte tari se confrunta cu faptul ca scabia se vindeca foarte greu cu toate ca au si alte tratamente care la noi nu se mai gasesc in afara de benzoatul de benzil si sulf. :(
0
23-08-2013, ora 22:40
pescarus
Nu este medic/terapeut
pescarus
Buna
Cel mai bun si cel mai ieftin produs impotriva scabiei este unguentul cu zinc. Sa ceri la farmacie unguent cu zinc impotriva scabiei.Vei sti ca te-ai vindecat atunci cand pielea va fi curata. In plus trebuie sa speli la temperatura mare lenjeria de pat si de corp.succes
0
26-08-2013, ora 11:52
grecan d
Nu este medic/terapeut
grecan d
buna Pescarus
Cred ca sunt pe drumul cel bun. Bubitele mi-au trecut, iar mancarimea la fel. Pielea este din nou fina, dar unde au fost bubitele pielea este putin patata, mai rosie putin decat in celelalte zone. Acum ma dau odata pe zi cu unt de macadamia pt ca pielea s-a uscat foarte tare in urma tratamentului si in plus m-am spalat si cu sapun cu sulf.
Sper sa nu imi mai reapara ceva, dar daca va fi sa fie voi incerca cu siguranta si crema cu zinc.
Iti multumesc mult pentru mesaj si iti doresc multa sanatate.
0
03-09-2013, ora 15:22
grecan d
Nu este medic/terapeut
grecan d
Gata, am scapat!
0
04-12-2013, ora 14:06
daniela131
Nu este medic/terapeut
daniela131
Buna! Si eu am fost diagnosticata cu scabie si sunt f speriata. :( Spune-mi, te rog, dupa ce te dadeai cu crema benzoat de benzil seara, iti faceai dus dimineata sau abia dupa 3 zile? Si cu lenjeria de pat cum procedai? O schimbai la sfarsitul celor 3 zile sau la sfarsitul fiecarei zile? Astept raspunsul tau :(:(
0
31-10-2017, ora 07:11
Nicoco
Nu este medic/terapeut
Nicoco
Dragilor, vreau sa va povestesc cum m-am vindecat eu de mancarimile de dupa tratamentul cu scabie.
Deci, daca ai scabie si iei tratamentul dat de doctor in mod corect, parazitii mor in 1zi. Da, asa mi-a zis doctora. Se da de 3ori pe tot corpul de la gat in jos ca sa fie sigur dar ei mor inca din prima zi.
Doar ca eu faceam parte din categoria de 3% care devin alergici la fecalele parazitului si care mai tre sa indure mancarimea aia enervanta mult timp dupa aceea...la mine au fost inca 2luni!
Am incercat tot ce mi-a dat doctorita: creme diverse, o gramada de sprayuri cu apa termala etc, nimic nu a mers la mine. Ma scarpinam in continuare ca o maimuta.
Pana intr-o zi in care ii povesteam unei prietene cat de stresata sunt cu asta si ea imi zice senin: "Nico, dar ai incercat cu pipi?".
Parca m-a lovit in cap...cat de uituca am putut sa fiu de am uitat ca foarte multe probleme ale pielii se vindeca gratis si simplu cu propia noastra urina. Stiati ca urina este antiseptica?
Asa ca am facut pipi intr-o cana si apoi m-am bagat in cada si am intins pipi-ul meu peste tot pe piele pe tot corpul si am stat asa vreo 15 minute. Apoi m-am clatit si am iesit.
Nu va pot spune cat de uimita am fost sa constat ca a disparut mancarimea aia aproape total de la numai o aplicare. Desigur ca am mai facut asta de inca 3-4 ori si am putut si eu sa imi revin la normal si sa traiesc.
Am scris asta ca poate mai sunt si altii in aceasta situatie si nu au asa buni prieteni care sa ii indrume bine. Sper sa va ajute! Succes
0
01-12-2018, ora 23:25
Ronaldo7
Nu este medic/terapeut
Ronaldo7
Buna seara !!
Imi poti spune si mie procesul prin care ai scapta te rog
0
07-05-2021, ora 08:49
Madalinabadea21
Nu este medic/terapeut
Madalinabadea21
Buna ziua! Va rog mult sa imi spuneti si mie cum ati procedat de ati scapat de scabie ? Pt ca eu am spălat hainele la 90 de grade, le-am călcat.. m-am dat cu o crema benzoat de benzil 7 seri si degeaba.
0
25-06-2021, ora 16:20
Yambere11
Nu este medic/terapeut
Yambere11
Ai rezolvat problema cu scabia, si daca da as dori sa imi spui cum
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: