scabie

04-11-2016
alesya99
Nu este medic/terapeut
alesya99
Am intrat in contact cu o persoana care avea scabie. Dupa un timp mi-au aparut mancarimi tot corpul. Am folosit imediat benzoat de benzil 3seri la rand am spalat hainele si lenjeria la 95 grade. Dupa trei zile am mers la medicul dermatolog pentru ca mi-au aparut niste pete rosii sau bubite mai mari care ma maninca tare. Medicul mi-a prescris calamine pt ca e posibil sa ma fi iritat de la benzoat. Mie mi se pare ca nu mi-a trecut. Se poate sa ma fi infectat iar ? Va rog mult un sfat. Va multumesc!
4 comentarii
0
11-11-2016, ora 09:29
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Bună ziua,
Ar fi bine sa aplicați benzoat 3 seri, apoi pauza 7 zile apoi iar 3 seri. Toate hainele, lenjeria trebuie decontaminare prin calcare cu fierul cu aburi sau spălare la 90 grade.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
12-11-2016, ora 19:00
alesya99
Nu este medic/terapeut
alesya99
Va multumesc pentru raspuns Am folosit 3 seri benzoat. Am terminat tratamentul de o saptamana si ceva nu mai am bubite pe corp dar seara mai simt niste mancarimi asa pe corp parca ceva ar misca pe mine. Nu am bubite sau ceva doar gadilituri si mancarimi usoare.
0
17-11-2016, ora 10:24
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Bună ziua,
Puteți sa mai aplicați încă 3 seri.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic Primar dermatolog
0
24-11-2016, ora 14:36
alesya99
Nu este medic/terapeut
alesya99
Am mai folosit inca 3seri dar tot am mancarimi nu asa tare doar cateodata mai mult ziua noaptea nu. Sunt mai multe ca niste intepaturi in diverse locuri. Oare e normal sa ma manimce asa pina se vindeca pielea de tot?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: