Scabie + Benzoat de benzil.

75 comentarii 1 23 Înainte ›
0
11-12-2010, ora 15:00
andrada8083
Nu este medic/terapeut
andrada8083
Revin cu niste completari. Trat l-am inceput pe 3 dec si am administrat 4 seri benzoat dupa aceeasi schema pe care o recomandati si dvs(dupa cate am citit pe aici), in cantitate mare, pe tot corpul si eu si copilul. A raspunsa la trat minunat in prima faza. Am citit despre pruritul care poate continua pana la 4 sapt dar nu ma pot impaca cu aparitia unor macule mici-3 mm, f usor perlate si pruriginoase. Cele de dupa trat imi apar ziua, nu noaptea. Noaptea pot dormi fara a avea prurit-ma trezesc f devreme (stresul si apoi ma apuca pruritu). Sa mai astept?! Acum folosec produse-gel si crema din gama A-derma.
0
14-12-2010, ora 11:25
marissano
Nu este medic/terapeut
marissano
In primul rand am o intrebare si o adresez d-lui doctor: daca acest parazit se poate lua dintr-un restaurant? Mentionez ca am fost la o nunta si dupa 4 zile mi-ai aparut niste pete mici-mici rosiatice, deasupra gleznelor pe ambele picioare, care pareau mai mult a piscaturi de insecte( purici, mai colectez cate unul din scara blocului) nu am dat importanta, am facut un dus si nu le-am bagat in seama.A doua zi m-am alarmat, petele acelea s-au triplat ca marime si s-au facut ca niste blande care luceau. M-am dus la medicul de familie, suspect de prurigo acarian si mi-a recomandat sa merg la dermatolog. Nu aveam nici un simptom. M-am dus la dermatolog si mi-a recomandat scabex sau benzoat de benzil(aveam scabie). Am folosit mai intai scabex m-am dat in doua randuri (asa cum scrie pe prospect) cu pauza de o saptamana. Nu mi-au trecut de tot si m-am dat cu benzoat de benzil, respectand tot ce mi-a spus medicul cu fierberea lenjeriei etc.pot sa spun ca mi-a trecut, asta se intampla in 2009 toamna, anul acesta mi-a aparut din nou dar va rog sa ma credeti ca nu stiu de unde. Este posibil de la vreun obiect de imbracaminte pe care nu l-am dezinfectat anul trecut?
0
14-12-2010, ora 11:51
marissano
Nu este medic/terapeut
marissano
D-l doctor imi cer scuze, am uitat sa va multuesc, deci va multumesc anticipat pt. raspuns!
0
15-12-2010, ora 09:03
adrianfffgl
Nu este medic/terapeut
adrianfffgl
Am fost zilele astea la dermatolog si mi s-a spus ca la cate tratamente am facut am omorat toti parazitii si ca acum am mancarimi si simtome de la creme(post-scabie)am respirat usurat dar azi dimineata m-am trezit si am vazut ca mi-a aparut o umflatura mai maricica si rosie pe sex...a reaparut ?.sa ma ingrijorez?...sau e totul ok ?in rest nu prea am nimic
0
15-12-2010, ora 18:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru andarada8083:
Leziunile care se opresc la marginea lenjeriei intime sunt date in special de purice.
Daca aveti in casa pisica sau caine, ar fi bine sa-i deparazitati, apoi sa faceti o dezinsectie in casa.
0
15-12-2010, ora 19:01
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marissano:
Scabia nu apare deasupra gleznei si nu se ia din restaurant !!
Probabil ca tot despre piscaturi de purice este vorba.
0
15-12-2010, ora 19:03
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru adrianffgi:
Nu orice umflatura rosie este scabie, insa nu este exclus sa va reimbolnaviti!
0
16-12-2010, ora 12:29
marissano
Nu este medic/terapeut
marissano
Domnule doctor cu scuzele rigoare, va contrazic, toate simptomele erau de scabie, "piscaturile" erau dispuse doua cate doua, ele au aparut mai intai deasupra gleznelor apoi s-au mutat pe corp, pe glezne mi-au ramas numai semnele de la scarpinat.Apareau mai intai ca niste pete apoi se mareau ca niste blande si deveneau apoase. Seara cad ma bagam in pat( sau faceam dus) simteam cum ma pisca si ma arde si ma manaca. Ma scarpinam seara cand ma culcam, pana la sange. Simteam cum merge ceva pe mine. Mi-au aparut si pe spate, in zona axilara, zona feselor, abdomen si cum am mai spus aparea grupate doua cate doua .Uneori simteam si in timpul zilei cum mergeau pe corp. M-am chinuit vreo 8 luni cu toate astea. Am analizat ce am facut si pe unde am fost.Am bauit ca de la restaurant am luat pt. ca acolo curatenia lasa de dorit. Si la momentul asta cred ca m-am reinfestat de la o bluza pe care nu am imbracat-o de anul trecut( cand a inceput sezonul rece). Am citit pe un site, ca scabia nu traieste in afaca corpului uman mai mult de 72 de ore si totusi eu m-am reinfestat. Nici nu stiu ce sa mai cred dar e groaznic! Imi cer scuze inca o data!
0
16-12-2010, ora 12:31
marissano
Nu este medic/terapeut
marissano
.la inceput nu am avut nici un simptom, simptomele au aparut cam la o saptamana dupa ce m-am dus la doctor si mi-a pus diagnosticul.
0
23-12-2010, ora 00:31
adrianfffgl
Nu este medic/terapeut
adrianfffgl
E chinuiala mare.cand citim despre tratament pare usor ca buna ziua dar e foarte greu trebuie atentie maxima.
0
23-12-2010, ora 01:11
alexandra999999999
Nu este medic/terapeut
alexandra999999999
buna seara, am si eu o intrebare, daca nu spal toate hainele si lenjeriile de pat la 90 de grade si le bag in saci si le fac cu spray de gandaci si le tin 10 zile inchise, si apoi le spal normal nu moare ????? ms
0
26-12-2010, ora 17:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alexandra9999999:
Cine sa moara??
0
27-12-2010, ora 11:47
nikolos
Nu este medic/terapeut
nikolos
Suntem cinci membrii in familie.In 8 dec., sotul si mezina au fost diagnosticati de catre medicul dermatolog cu scabie.Am facut toti tratamentul cu benzoat.Cei doi afectati in 4 seri, iar restul doar in 2(asa ne-a recomandat domnul doctor).Am luat masuri cu lenjeria si hainele.Ne-am bucurat cand am vazut ca a disparut, mai ales fetei de 12 ani care era afectata pe tot corpul.In 20.12, sotul a inceput sa simta mancarimi si i-au aparut bubite mici la incheietura mainii.Intram in panica.Sunt si sarbatorile, stam rau financiar, medicul e la mare departare de comuna noastra, si mi-e frica sa-i mai fac la fata tratamentul cu benzoat(am inteles ca ataca ficatul).Dumneaoastra ce sfat imi dati? Sa mai astept totusi, poate sa fie o reactie de la tratament la sotul?Cat sa mai stau si ce sa urmaresc?Ce mi-ati recomanda pentru protejarea ficatului?Iertati-ma daca am omis sa scriu ceva pentru a fi mai inteleasa. O sa revin, daca e nevoie
Dumnezeu sa va binecuvinteze pt. timpul acordat si sfaturile date.Va doresc multa sanatate si un an nou fericit!
0
28-12-2010, ora 15:30
adrianfffgl
Nu este medic/terapeut
adrianfffgl
Domnule doctor, doctorita mi-a confirmat ca a trecut numai am deloc mancarimi dar acum mai nou mi-au aparut pe degete mici flictene(basici) nedureroase...sa ma alarmez?
0
31-12-2010, ora 17:02
clauditza2010
Nu este medic/terapeut
clauditza2010
Stimate domnule doctor, stimati cititori...saptamana trecuta am fost la medicul dermatolog si mi s-a spus sa folosesc timp de 3 zile benzoat de benzil.Am folosit, dar nu stiam ca trebuie sa fac baie doar la sfarsitul tratamentului si am facut in fiecare seara.Tratamentul a luat sfarsit, dar mancarimile au inceput in zona gatului, pe maini si pe spate iar inainte sa fac tratementul erau pe picioare.Ce as putea face?Este indicat sa continui cu crema?Oare nu mi-a trecut?Nu a avut efect tratamentul?
In speranta ca o sa-mi raspundeti va multumesc anticipat!
0
08-01-2011, ora 04:48
madar
Nu este medic/terapeut
madar
Stimate domnule doctor, pe data de 31 decembrie mi-au aparut niste bubite pe zona abdominala, am crezut ca e varicela, am stat 3 zile cu ea in casa pe urma am mers la dermatologie si mi s-a zis ca am scabie, mi s-a prescris unguent cu sulf 10%.As vrea sa stiu cum se aplica pe piele, dna doctor mi-a spus sa fac dus in fiecare seara si sa o aplic pe tot corpu in fiecare seara dupa dus timp de 3 zile.Din cate am citit pe aici se vorbea ca nu am voie sa ma spal.Acuma de cine sa ascult?:)

http://img808.imageshack.us/img808/4677/05012011204.jpg
0
02-04-2011, ora 23:04
abc.123
Nu este medic/terapeut
abc.123
Buna seara, am o intrebare! Cat timp trebuie sa tin hainele in sac fara sa le dau cu spray de gandaci?
0
01-08-2011, ora 18:55
gbixs
Nu este medic/terapeut
gbixs
dupa ce folosesc benzoatu de benzil se mai foloseste ceva sau in timpu cat il folosesc?ii destul doar benzoatul?cum imi dau seama daca mi-a trecut definitiv?
0
11-08-2011, ora 08:47
marissano
Nu este medic/terapeut
marissano
Ascultati-ma cu atentie va spun din propria experienta! Scabia o iei si daca un obiect de imbracaminte il iei pe tine si dupa 1 -2 ani. Hainele date cu spray de gandaci si bagate in saci tinute 2-3 saptamani tot mai au paraziti. Important este sa fiti atenti cu, corpul dvs. Adica atunci cand apare o noua scabie pe piele se simte, mai ales seara cand te bagi in pat sau cand faci baie, scabia incepe sa miste la caldura. Locul unde e scabia incepe sa te manance, si apar mici ridicaturi in piele. De fiecare data trebuie sa te dai cu unguent si sa masezi bine ca unguentul sa intre in piele. Nu e nevoie sa te dai tot corpul decat in prima faza, cand a fost diagnosticata scabia. Aceasta procedura poate dura si 2-3 luni pentru ca scabia orice ai face ramane pe haine. Eu asa am scapat definitiv de raie, urmarind tot timpul aparitia raiei pe corp si dandu-ma cu unguent de fiecare data. Benzoatul de benzil este cel mai bun! Si inca ceva, scabia apare peste tot nu numai intre degete. Va doresc succes tuturor celor care va confruntati cu aceasta problema si e adevarat ce se spune: "se tine ca raia de om!!!!!!!
0
22-12-2011, ora 16:38
viki2
Nu este medic/terapeut
viki2
Oare nu este periculos pentru ficat sa continui tratamentul mai mult de trei zile, chiar si pe portiuni mai mici de piele?
0
28-12-2011, ora 12:09
marissano
Nu este medic/terapeut
marissano
La cate chimicale ingeram din alimente, din medicamente si din aer (poluare), fumat activ sau pasiv!?. Daca vrei sa scapi faci orice! Ficatul poti sa-l protejezi si altfel, mancand sanatos si natural. Asta inseamna fara alcool, grasimi etc..Eu nu am avut probleme cu ficatul, spre norocul meu. Va doresc succes tuturor!.Un An Nou cu multe bucurii si impliniri va doresc tuturos si..fara scabie!!!!!!!
0
21-01-2012, ora 11:14
red girl
Nu este medic/terapeut
red girl
Si eu am trecut prin tot ce inseamna scabie: prurit noaptea, leziuni interdigitale, etc. Am fost la un medic dermatolog, si la prezentarea simptomelor, nici macar nu s-a gandit sa fie scabie, in schimb mi-a dat un pachet d analize de milioane. Am zis sa consult totusi si medicul de familie, alta alegere proasta, pentru ca tot analize am primit, o singura analiza mi-a iesit modificata, iar diagnosticul a fost: probleme cu ficatul. Gresit, din nou. Toata enigma asta a durat 6 luni, pana am mai consultat un medic, care din primul minut si-a dat seama ca e scabie. Si in felul asta, am reusit sa 'daruiesc' din scabia mea altor 3 persoane. Am urmat tratamentul cu benzoat cu benzil, aplicat seara si fara baie in aceste 3 zile, si din cate am vazut, mi-a trecut. Intrebarea mea este: la reaparitia scabiei, care sunt simptomele? Aceleasi mancarimi noaptea? Si cat dureaza pana la declansarea lor? Citeam undeva ca la o noua infestare, simptomele apar instantaneu, in 2-3 zile. E adevarat?
0
29-01-2012, ora 18:48
allynutza1234
Nu este medic/terapeut
allynutza1234
buna ziua!am si eu o problema.acum o luna mi-a aparut intre degetele de la picioare o mancarime..nu prea i-am dat importanta...am crezut k m-a piscat un tantar..dar dupa inca o saptamana am observat k pielea mi se lua dintre degete si imi aparusera basicutze micutze si pe degete si intre degete..Din cauza scarpinatului(zic eu)mi s-au format un fel de rani..pielea se ia si au aparut tot mai multe basicutze si intre celelalte degete care provoaca mancarimi..am fost la urgente la dermatolog la spital(era duminica) si mi-a recomandat canespor pentru ciupera.mentionez ca nici nu s-a uitat prea mult la picior.dupa o saptamana de cand am folosit canespor mi-au aparut si la piciorul celalalt (pe degete si pe picior un fel de basicutze dar marunte q un punct negru in capat si pe degetele de la maini cateva.dar abia se observa.iar la piciorul deja afectat au aparut si acolo basicute micute q un punct negru in capat..si imi provoaca mancarimi.ar putea fi scabie?sau ciuperca de la picior s-a extins?sau se poate sa fi facut un fel de alergie de la canespor?ast raspuns va rog
0
31-01-2012, ora 12:58
Lubia
Nu este medic/terapeut
Lubia
buna! am fost si eu la medic si am fost disgnosticata cu scabie. Mi a fost prescris unguentul cu sulf dar la farmacia care am fost nu avea si mi a dat benzoat de benzil, credeti ca are acelasi efect, si cam in cat timp ar trebui sa mi treaca infectia, ea a aparut dupa 4 zile ce am fost infestata si dupa ink 3 zile am fost la doctor, credeti k tre sa consult si un dermatolog? va rog sa mi raspundeti,
am tot citit ca in timpul in care se aplica crema benzoat de benzil nu trebuie sa te speli, mie doctorul mi a zis sa ma dau cu crema dupa ce ma spal cu apa si sapun, pana la urma cum trebuie facut,
0
17-02-2012, ora 21:29
ely26.
Nu este medic/terapeut
ely26.
Lubia ai scapat de scabie?Noi suntem in italia si am luat scabie cat am stat 3 zile la o familie.La inceput un medic a spus ca e dermatita atopica la sotul meu si i-a dat tratament dar pentru ca deja erau de 4 luni ii aparuse pe tot corpul bubite si mancarimi am fost la dermatolog si i-a spus ca are scabie, deci aveam si eu si fetita noastra.Din noiembrie cand am aflat ca avem scabie si pana acum am facut tratament cu benzoat si cu scabianil de vreo 5-6 ori, plus la fetita de 2 ani cu benzoat 10%.Medicul ne-a spus sa luam toate hainele sa le bagam in saci la rece si tinute acolo 2saptamani, dar nu a zis nimic de insecticid.Benzoatul se aplica 3 seri la rand dupa dus, deci nu poti sta 3 zile nespalat.Prima data am aruncat pijamalele, pt ca asa ne-a spus dar apoi nu m-am mai indurat avand in vedere ca am facut tartament de cel putin 5 ori si unele haine au ramas cu misos de benzoat.La control sotului ii spusese ca i-a trecut, eu mai aveam putin, iar fata mai avea niste noduli sub brat deci i.am repetat si ei.Am spalat lenjeria si majoritatea hainelor la 90 de grade, le-am calcat de fiecare data cu fierul incins si cu abur si totusi, la inceput ne reaparea dupa 10 zile, iar acum a trecut o luna de la ultimele mancarimi, pe sot il mananca iar pe tot corpul, a facut carne vie de la scarpinat pe marginea chilotului, iar eu am bubite pe piept, pe gat si pe barba, oare o fii tot scabie?NU ne mai perimtem sa mergem la dermatolog.Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
0
20-02-2012, ora 15:30
Lubia
Nu este medic/terapeut
Lubia
buna ely, eu am facut tratament cu bezoat de benzil timp de 3 zile, aplicat in fiecare seara dupa dus, chiar si dimineata, si mi au trecut bubitele, mai am cateodata senzatia de mancarime, dar am inteles k e normal din cauza k corpul a facut alergie la acarieni. sper sa iti treaca si tie, multa sanatate!
0
20-02-2012, ora 16:29
viki2
Nu este medic/terapeut
viki2
Ely am avut si eu si fiica mea, eu am folosit benzoat prescris de dermatolog, 3 seri la rand fara sa fac dus, nu am aruncat pijamalele am fiert toate lucrurile, pe cele care nu se puteau fierbe le-am bagat in saci in care am pulverizat spray de insecte, le-am legat la gura si le am si acum pe balcon. Am dat cu aspiratorul, am scuturat sacul de la aspirator. Dermatologul mi-a mai recomandat advatan unguent si pastile antialergice, nu mai stiu cum se numesc. Vad ca pana acum suntem bine, au trecut 3 luni si nu mai avem nimic nici mancarimi nu avem. Mi s-a parut eficient acest tratament. Cu benzoat te dai tot corpul pana la gat, advatanul pe locurile unde te mananca. Eu am imbracat aceeasi pijama in cele 3 zile cat mi-am dat cu benzoat, am citit aici ca alifia intra si in pijama si deci nu se raspandesc acarienii, apoi am fiert-o si am calcat-o.
0
31-03-2012, ora 10:44
iulia2012
Nu este medic/terapeut
iulia2012
Buna ziua, prietenul surorii mele a luat scabie de la sala, sora mea a luat de la el, si am facut si eu o forma usora. Inca urmam tratamentul prescris de dermatolog, cu benzoat de benzil. Ma intrenam ce pot sa fac cu patul, plapuma si pernele. Nu prea pot sa bag patul intr-un sac 7 zile si sa il dau cu spray de gandaci. Ce mi-ati recomanda? Multumesc.
0
31-03-2012, ora 17:16
ely26.
Nu este medic/terapeut
ely26.
buna iulia 2012.Mie mi s-a spus sa intorc salteaua, iar plapuma si pernele le-am bagat in sac 2 sapt dar nu am dat cu nimic pe ele.Daca ai dormeza am auzit ca se paote acoperi cu celofan.Eu stiu ca nu e bine catrage, dar nu stiu...faci ce crezi.insanatosire grabnica.Se pare ca noaua ne-a trecut dar sotul meu a facut alergie la benzoat ca a dat prea mult.
0
18-04-2012, ora 12:44
Oana Maria94
Nu este medic/terapeut
Oana Maria94
Buna!
as vrea sa va intreb daca se scapa de scabie, sau doar pentru o perioada si apoi reapare.???
Adaugă un comentariu / răspuns
75 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: