Scabie sau alergie?

11-06-2015
BojanLaura
Nu este medic/terapeut
BojanLaura
Buna, mancarimile si bubitele au inceput acum 2 saptamani si jumatate, doar in zona palmelor, degetelor si in lateralul palmelor.Am fost la un medic de origine chineza(locuiesc in Irlanda) si mi-a zis ca am scabie.Am luat tratament timp de o saptamana dar nici o imbunatatire..defapt a fot chiar mai rau.In urma cu doua zile am fost la alt medic, de aceasta data roman si mi-a dat tratament de alergie..o crema anti-inflamatoare, o crema cu cortizon si pastile pentru alergie. Ce mi se pare ciudat e ca pe langa unghii si pe degete nu am bubite dar am mancarimi si parca pe sub piele se vad la lumina zilei ca niste mici punctulete rosii..sunt in dubiu cu acestea ca nu stiu ce ar putea fi.In 2 saptamani plec acasa in concediu dar nu as vrea sa se agraveze pana atunci..
2 comentarii
0
12-06-2015, ora 08:51
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Ar putea fi o dermatita de contact sau dishidroza, dar asta nu se poate stabili pe forum. Urmati tratamentul care vi s-a recomandat si vedeti un dermatolog cand aveti posibilitatea.
0
24-09-2017, ora 14:36
Mdmd
Nu este medic/terapeut
Mdmd
Va rog ajutatima.
Copilul meu de un 1 anisor..este plin cu bubite rosii pe toata burtica..subrat..spate...acum cuteva zile au aparut si pe minute+si zona genitala..si picioruse...
Sunt disperata...nustiu ce sa mai fac...am consultat medicul dermatolog de nenumarate ori..si de la inceput a fost dermatita..apoi alergie..si acum cu diagnoza de scabie...
Mia zis sa folosesc bezoat dar nul suporta...plinge intruna...si e imposibil sa dau.
Cu ce altcv ma pot folosi si cum s scap mai relede de ea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Risc de alergii mai mic la copiii care își ronțăie unghiile sau sug degetul
  • Spălatul pe mâini - o altă perspectivă
  • Viaskin Peanut - plasturele care tratează alergia la arahide
  • Alergie sau răceală?
  • Un nou dispozitiv pentru detectarea rapidă a alergenilor alimentari
  • Antibioticele în exces pot crește riscul de apariție a alergiilor
  • O nouă abordare de îngrijire a persoanelor care suferă de alergii
  •