Scad in inaltime. De ce?

15-05-2008
kulta
Nu este medic/terapeut
kulta
Buna ziua. La ultimul control, am constatat ca am scazut in inaltime 3-4cm. Ce poate insemna asta?
Mentionez ca am avut tulburari de alimentatie insotite de voma provocata timp de 10 ani si din aceasta cauza am fost trimisa pentru analize la inima si densitatea oaselor.
Poate fi ceva serios?
Va multumesc
5 comentarii
0
15-05-2008, ora 00:00
Dr.Simion
Identitate neconfirmată
Dr.Simion
Scaderea in inaltime este cel mai adesea data de modificarea curburilor sau chiar a inaltimii coleanei vertebrale, cel mai adesea data de osteoporoza sau osteomalacie, foarte probabil legata de istoricul dumneavoastra, ar trebui e adevarat, facuta o osteodensitometrie pentru evaluare, tratamentul va fi in fuctie de rezultat, virsta dumneavoastra si eventualele alte probleme asociate
0
15-05-2008, ora 00:00
kulta
Nu este medic/terapeut
kulta
Va multumesc mult pentru easpuns. Mentionez ca am 34 ani si 2 copii.
Deci se confirma temerile mele. In cazul unei astfe de afectiuni, se vindeca? Voi avea restrictii de genul: nu am voie sport sau...off. Voi continua sa scad in inaltime? Cu siguranta in urma tratamentului nu voi creste cm pe care i-am pierdut??????????!!!!!!!
0
29-06-2009, ora 19:42
dulcik@
Nu este medic/terapeut
dulcik@
buna seara.as dori si eu un sfat.nu prea imi place inaltimea mea sunt inalta.am 1.78 cum as putea sa mai scad.mi as dorii foarte mult sa fiu mai mica de inaltime macar 1.75...va rog.multumesc
0
29-06-2009, ora 21:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara.nu exista in lume asemenea operatii cu caracter estetic...si oricum ar exista o multime de efecte adverse profund daunatoare...Incercati sa acceptati ideea...si apoi in China tendinta este inversa: se supun la chinuri inimaginabile pentru a castiga putin in inaltime.Dr. Marius Uscatu. Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
11-05-2017, ora 08:54
Adriana1578
Nu este medic/terapeut
Adriana1578
Am 17 ani si am observat ca am scăzut in inaltime... De la 1, 70 am 1, 64.. De la 38, mărimea pantofilor port 36, 5-37.. Ce ar putea fi ? Nu am mese regulate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Căile ce controlează la nivel cerebral aportul alimentar
  • Modularea microbiotei intestinale ar putea reprezenta o modalitate eficientă de tratare a tulburărilor de alimentație
  • Revizuirea celor mai recent identificate tulburări de alimentație
  • Cercetările evidențiază impactul tulburărilor de alimentație asupra stării de sănătate
  •