Scadere masa musculara

23-11-2015
andrrra_
Nu este medic/terapeut
andrrra_
Buna, tuturor. Am o nedumerire si nu as vrea sa ma judecati pentru ce cred eu, pentru ca nu ma aflu in domeniu sa fiu informata. Sunt fata si piciorele mele sunt putin mai dezvoltate, cred ca nu este vorba de grasime, nu au o forma armonioasa, cred ca este de vina masa musculara. Cum este ideea de a-mi scadea masa musculara? Poate asa nu voi mai avea aceasta problema.Si cum as putea face asta? Alergatul ar ajuta?
4 comentarii
0
23-11-2015, ora 20:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate v-ar ajuta Supliform...
0
24-11-2015, ora 20:20
alexlipo
Nu este medic/terapeut
alexlipo
In mod normal daca tii o dieta si slabesti ar trebui sa scada si masa musculara.Numai sa ai grija sa nu te infometezi, consulta mai bine un nutritionist sau un antrenor de fitness inaine de a lua o decizie.
0
14-12-2015, ora 11:54
jepas
Nu este medic/terapeut
jepas
Si eu zic ca ar fi bine sa consulti un nutritionist. O sa iti prescrie un program bine pus la punct de care trebuie sa te tii tot timpul.
0
20-12-2015, ora 09:25
Nutritionist Timisoara
Nu este medic/terapeut
Nutritionist Timisoara
Buna,

Era important sa ne furnizezi cateva date privind varsta, greutatea, inaltimea si tipul activitatii profesionale.
E adevarat, pe masura ce inaintam in varsta, si mai ales dupa 35 ani, corpul are tendinta de a pierde din masa musculara, care este inlocuita cu tesut adipos (gras). Lucrul acesta insa poate fi diminuat si chiar mult imbunatatit prin efectuarea de exercitii fizice care sa solicite toate grupele musculare si, cu precadere, grupa musculara deficitara.Deci va trebui sa te angrenezi intr-o activitate fizica regulata pe care sa o practici de 4 ori pe saptamana.
La fel de important este si dieta, respectiv ceea ce consumi. Ar trebui sa eviti carbohidratii simpli, paine alba, zaharul, inlocuindu-le cu fructe legume, antioxidanti, paine integrala. Alimentele proteice trebuie sa detina o mare pondere in dieta, fiind necesar un consum de 1, 5-2 grame de proteina pe kg corp pe zi.
De asemena foarte importante sunt anumite vitamine si minerale precum complexul de vitamine B, magneziul zincul si seleniul.
Deci, ca sa rezumam, dieta adecvata, exercitii fizice regulate, odihna si un program de suplimente adecvat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.