scaderea treptata a vederii la copil de 10 ani

02-10-2013
relly.lia
Nu este medic/terapeut
relly.lia
in luna aprilie am fost cu fetitele la control, la ochi.poarta amandoua ochelari, de la 7 ani, sunt gemene, nascute prematur(la 8 luni).au fost diagnosticate cu astigmatism hipermetropic.la una dintre ele nu i s-a modificat dioptria, +0, 75 cu cilindru, iar la cealalta i-a crescut intr-un an la +1sph cu -1cyl, iar diagnosticul a fost astigmatism mixt, acelasi diagnostic pe care il am si eu.acum, dupa 5luni de la control, cea cu astigmatim mixt nu mai vede la distanta(duce cartea foarte aproape de ochi).ce poate insemna acest lucru, tinand cont de faptul ca ochelarii i-a purtat in permanenta.mai nou imi spune ca dimineata o dor ochii cand aprinde lumina.la varsta 1an jumate, a cazut din patut, in cap, iar cateva secunde, a fost inconstienta.am fost cu ea la medic, atunci, iar madicul mi-a spus ca momentan, copilul e bine.la neurologie infantila, braila, am fost.intrebarea mea este;de ce i s-a modificat vedeea intr-un timp atat de scurt, 5 luni de la control, si daca ar putea fi ceva legat de cazatura de atunci care sa-i afecteze vederea?
va multumesc.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.