scalp extrem de sensibil si caderea excesiva a parului

08-10-2011
AlexandraR
Nu este medic/terapeut
AlexandraR
Buna ziua, am o problema cu care banuiesc ca se confrunta multe persoane, insa sper sa gasesc la dumneavoastra o explicatie. Acum aproximativ 6 luni a inceput dintr-o data sa imi cada parul( exagerat) de mult bineinteles avand si dureri de scalp(doar cand ma pieptanam sau daca trageam de firul de par usor).De atunci si pana acum am facut nenumarate tratamente deoarece parul meu a ajuns foarteeeeeeee rar.Au dat oarecum rezultat in ideea ca nu imi mai cade parul mult, ci in limite normale, insa pielea capului a ramas la fel de sensibila.Va rog foarte mult sa imi dati un sfat daca se poate remedia problema scalpului.
5 comentarii
0
09-10-2011, ora 18:41
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cred ca ai o infectie pe undeva. Ai si matreata? Daca da, inseamna ca ai si o candidoza vaginala.
Desi sunt fungi diferiti, inseamna ca ph-ul pielii permite dezvoltarea fungilor.
Cum stai cu digestia - esti balonata? Mai ai si alte probleme de sanatate? Dureri articulare de ex?
Vezi ca, daca ai candidoza, asta nu trece doar cu tratament cu ovule, trebuie sa iei si ceva pastile antimicotice.
Intreaba un doctor dermatolog sau ginecolog de Diflucan. Acest medicament omoara fungii oriunde ii gaseste.
Deasemenea s-ar putea sa ai o infectie in vagin, nas sau gat.
Un streptococ sau stafilococ mai pot da astfel de manifestari. Daca ai posibilitatea, ar fi bine sa faci intai o secretie vaginala cu antibiograma - ca sa iti spuna si la ce antibiotic este sensibila bacteria, un exudat nazal sau faringian cu antibiograma deasemenea, daca simti in zona ceva - nas infundat sau care curge, te doare gatul.
0
09-10-2011, ora 18:44
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Iei cumva anticonceptionale sau alte pastile? Eventual suplimente?
0
24-11-2011, ora 06:33
diana899
Nu este medic/terapeut
diana899
Va rog, daca stie cineva ceva despre ce o sa va spun va rog ajutati-ma am 22 ani, Numele meu este Diana, si azi jucandu-ma cu mana in par, in crestetul capului am dat peste o zona rotunda in care nu mai am par, e o chelie circulara de marimea unei monezi, si se vede doar putin niste puncte ca fiind radacina parului care cred ca o sa creasca iar.dar cel mai dur lucru e ca nu stiu de ce mia cazut atata par si cum si unde pt ca eu in fiecare zi ma joc in parul meu si il controlez mereu si pana azi eu nu am stiut de acea portiune fara par.eu sunt blonda vopsita de multi ani aceasta culoare, ma gandesc dak o fii de la vopsea, aceasta cadere, dar mam vopsit akm o luna...akm 2 luni mi-am facut analizele la sange, sunt bune toate, numai k mi-a iesit k nu am magneziu si calciu in corp, si o anemie, am luat din cand in cand supradyn si magne b6 pt asta, ma intreb dak asta poate fii o cauza pt pierderea parului in acea zona?sau e posibila acea cadere pe sistem nervos?va rog, ajutatima cu un raspuns.eu sunt sunt socata, mi-e frica sa imi mai ating parul si capul...va multumesc!
0
24-11-2011, ora 14:30
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi intai la dermatolog ca sa vada daca nu cumva este o dermatita sau altceva.
Daca doctorul spune ca nu este, inseamna ca ai o imunitate mai scazuta, te-ai alimentat necorespunzator, dar ai si ai ceva infectii in corp.
Nu au cum sa fie bune analizele daca ai astfel de anemie!
Numai luand vitamine nu rezolvi nimic, ci trebuie sa aflii cauza care determina aceste pierderi de calciu, magneziu, eu as crede ca si fe fier.
Intai mergi la dermatolog si vezi care este cauza, apoi ar trebui sa cauti si acele infectii pe care le banuiesc eu si anume:
- o infectie vaginala, pentru asta sa faci o - analiza se secretie vaginala cu antibiograma.
- o infectie in nas (sinuzita), pentru asta sa faci - un exudat nazal cu antibiograma.
S-ar putea sa ai o infectie in nas cu stafilococ auriu, dar mai pot fi si alte bacteriiin vagin - streptococ, enterococ, e-coli.
Nu este o manifestare des intalnita, dar eu stiu despre ce este vorba, am mai vazut asa ceva si in general am corelat-o cel putin cu o infectie cronica, cu stafilococ auriu in nas.
Este ca si cum o zona, ' a uitat' sa mai creasca parul (daca nu este o problema de piele, repet)
Dupa ce mergi la doctor, mai scrie aici sa iti spun care sunt variantele de solutii cu care sa te dai.
Sa nu fumezi si ar trebui sa nu mai te vopsesti si mai ales sa nu te mai stresezi.
Poate fi si pe fond nervos, in asociere cu celelalte probleme.
Alimenteaza-te mai bine cu fructe si legume si mananca alimente mai putin procesate.
Nu este bine ca ai astfel de manifestari - este posibil sa ai o problema cu imunitatea. Trebuie sa nu mai ajungi in situatia asta.
Mananca banane (au calciu si magneziu), mandarine, kiwi, mango, avocado, salate cu castraveti, ardei capia, ceapa si ulei de masline, bea lapte.
Cumva tatalui tau i s-a intamplat asa ceva? Multa lume crede ca este vorba de 'chelie' in cazul barbatilor, mai ales daca le apare in centrul capului. Doar cand apare si in alte zone, se vede ca este altceva.
O sa inceapa sa creasca parul dar trebuie ajutat putin.
0
24-11-2011, ora 16:24
diana899
Nu este medic/terapeut
diana899
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri, azi o sa ma duc la o clinica sa imi fac analize, da iau si anticonceptionale, karissa, le iau de 2 ani, am facut si pauza, dar pana akm nu am avut nici o problema de le ele, dar totul este posibil, de stres am destul, la fel si alimentatia nu e prea buna pentru ca nu prea pot sa mananc, am balonari din cand in cand, pe zona care nu mai am par, se vede decat puncte cum, ca o sa creasca radacina, aseara m-am dat cu ulei de ricin in acel loc, da, tatal meu are putina chelie in crestetul capului, dar putin si i-a aparut dupa 50 ani acea chelie...nu stiu ce sa cred, sunt fff speriata pt ca mi-e frica sa nu mai imi cada si in alta parte a capului parul, pana akm e doar portiunea aia, dar sunt socata.va multumesc pt tot!o sa va mai scriu ce am facut!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •