Scap de tartru spalandu-ma cu bicarbonat de sodiu?

27-06-2013
Nyoca
Nu este medic/terapeut
Nyoca
De 2 saptamani pe spatele dintilor si a maselelor mi-au aparut niste puncte negre de care nu pot scapa ori cat de mult ma spal pe dinti, nu vreau sa ma duc la dentis deoarece imi e teama ca-mi va slabi smaltul dintilor, dar am aflat de la o batranica, ca bicarbonatul de sodiu te ajuta sa scapi de tartru, e adevarat???mi-a spus mai intai sa ma spal cu pasta de dinti si dupa aceea cu bicarbonat..
8 comentarii
0
27-06-2013, ora 12:18
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Bicarbonatul de sodiu este bun, dar trebuie sa il folosesti o data la 10 zile si nu mai des, pt ca fiind abraziv distruge smaltul dintilor si stiam ca prima data speli dintii cu bicarbonat si apoi cu pasta normala.Nu stiu cat de folositor este pentru curatarea dintilor, insa se spune ca ii albeste.La fel de buna este si gargara cu apa si bicarbonat, ajuta impotriva aftelor sau candida bucala, curata si dezinfecteaza cavitatea bucala. Pt gargara se foloseste o lingurita de bicarbonat la un pahar cu apa!
0
27-06-2013, ora 14:51
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
NU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
27-06-2013, ora 16:35
Nyoca
Nu este medic/terapeut
Nyoca
Multumesc..bine ca nu am facut asta inca
0
27-06-2013, ora 17:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Recomand acest produs cu cea mai mare caldura ! Previne cariile prin tamponarea acidului, curata si albeste putin dintii, fiind o pudra nu zgarie smaltul pt ca se topeste practic in contact cu apa si saliva !
Probabil d-nul doctor se referea la faptul ca nu este eficient pt indepartarea tartrului, asta e altceva ! Detrartajul cu micropikamerul ala care-ti misca dintii in gura si curatarea spalatorul ala sub presiune ( bun si pt masini cred:)) a fost cea mai mare trauma stomatolgica pt mine si am facut operatii de toate felurile ! Este MOARTEA dar e necesar macar o data oricum ! :))
0
27-06-2013, ora 19:13
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nyoca, poti sa o faci, te-a speriat probabil raspunsul ferm al medicului stomatolog, care probabil a raspuns doar la intrebarea pusa de tine, adica bicarbonatul nu curata tartrul dintilor! In schimb poti folosi bicarbonatul asa cum am scris mai sus, numai ca nu o sa te scape de tartru!
0
27-06-2013, ora 22:44
Nyoca
Nu este medic/terapeut
Nyoca
Multumesc pentru sfaturi..voi incerca stomatologul desi as fi vrut ceva mai natural..:((aiurea
0
28-06-2013, ora 00:45
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Eram curioasa, sa citesc si argumentarea acelui NU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
28-06-2013, ora 16:13
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
si eu...d-le dr. veniti cu niste explicatii si argumente:).multumim anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: