scarlatina la copii

16-04-2010
carola
Nu este medic/terapeut
carola
Buna.Am un baietel de 7 ani si de curand am aflat ca, la gradinita a existat un caz de scarlatina.Am citit pe forum si m-am cam speriat.Acel copil este internat acum in spital, boala a debutat inainte de Sarbatorile Pascale.Nu stiu perioada de incubatie si nu stiu la ce sa ma astept.Daca copilul meu a intrat in contact(ceea ce e mai mult ca sigur) cu acel copil este foarte probabil sa faca si el scarlatina?Febra este primul semn de debut.?Sper sa ma puteti ajuta cu cat mai multe informatii (ca de fiecare data cand am avut nevoie de voi) Va multumesc.
3 comentarii
0
17-04-2010, ora 19:38
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e o regula.e posibil ca baietelul tau sa nu fi contactat boala.perioada de incubatie este in medie 3-6 zile, maxim 10 zile de la contactul infectant.debutul este brusc, cu febra mare, 38, 5 -39 si chiar 40 de grade, dureri de cap, varsaturi, dureri in gat cu congestie intensa amigdalofaringiana.Dar daca nici acum nu are nimic, e un copil rezistent si nu va face scarlatina.
0
18-04-2010, ora 10:04
carola
Nu este medic/terapeut
carola
Multumesc pentru raspunsul prompt.
0
22-01-2011, ora 13:59
mihai1967
Nu este medic/terapeut
mihai1967
Buna ziua, am sa fac si eu o intrebare pe o tema similara. La gradinita unde merge copilul meu de 3 ani si 9 luni a aparut un caz de scarlatina, neconfirmat totusi. Trebuie, profilactic, sa-i administrez ceva copilului meu? Ma refer in special la antibiotice, medicamente in general. Trebuie sa-i fac analize?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: