scaun apos, negru

03-01-2012
dora66
Nu este medic/terapeut
dora66
Inainte de Craciun am fost constipata, dupa care am avut un scaun exploziv, apos, negru.In lichidul negru eliminat pluteau bucati de scaun normal colorat.Nu am avut dureri, m-am simtit bine.Apoi scaunele au fost normale, 1 scaun pe zi, normal colorat.Vineri am avut din nou un scaun apos, negru, in care plutea bucati de materii fecale normal colorate.Ma simt bine, nu am dureri, TA130/80.Ce sa fie?
1 comentarii
0
04-01-2012, ora 03:22
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In principiu, scaunul negru este semn de sange in scaun sau de alimente/medicamente ce contin mult fier. Chiar daca numai lichidul a avut culoarea asta si s-a repetat episodul, cel mai bine e sa consulti un gastroenterolog. Problemele la nivelul colonului sunt de multe ori silentioase, nu dau afectiuni de luat in seama, deci cel mai bine faci un control de rutina (analize ale scaunului, proba de digestie, eventula colonoscopie).
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •