scaun cu sange

09-03-2009
adryenutza29
Nu este medic/terapeut
adryenutza29
buna ziua
ma numesc adryana si am o intrebare daca se poate
prietenul meu are ulcer duodenal cu helicobacter pilori si pentru aceasta ia omeprazol in fiecare zi o pastila, insa de 4 zile are probleme, totul a inceput cu o diaree puternica, urmata de o constipatie si pe urma scaun moale cu sange de culoare normala, firisoare de sange in scaun dar pe zi ce trece tot mai multe.imi puteti spune cam de unde ar putea sa vina acestea, am fost la medic si acesta l/a trimis sa isi faca analize, noi am zis ca ar putea fi hemoroizi sau totusi e problema intestinala sau digestiva???
doctorul nu a zis nimic dar eu sunt ingrijorata am crezut ca dupa ce ii trece constipatia nu mai face scaun cu sange dar acum face scaun moale cu sange in fiecare zi. scaun normal de culoare maro putin mai inchisa dar cu firisoare de sange prin el. specific ca el fumeaza cam un pachet de tigari pe zi.
va multumesc.
7 comentarii
0
20-12-2009, ora 19:33
andreey90
Nu este medic/terapeut
andreey90
bunat... asa mi s-a intamplat si mie acum cateva zile...totul a inceput in urma cu 2 luni cand a fost prima data scaun cu sange...de atunci s-a mai intamplat de 2 ori...o data chiar astazi.la mine curge o picatura la sfarsit.ai fost la doctor ? ce ti-a spus? mie imi curge destul de putin...ce analize ai facut ?si eu am citit pe internet si m-am cam speriat de cancer de colon. Craciun Fericit si Sanatate !!!
0
27-03-2010, ora 18:26
voislav
Nu este medic/terapeut
voislav
Buna.Am si eu o problema.
Acu doua luni am iesit afara cu scaun in sange.Am facut rectoscopie si mi sa zis k am mici iritatii care sangereaza si mi sa recomandat igiena locala, evitarea mancarurilor condimentate si ulei de parafina.eram foarte stresat iar doctorul mi-a recomandat o colonoscopie.Documentandu-ma ce este colonoscopia am innebunit de banuieli, am fost si la psiholog si a fostok pana astazi cand am iesit iarasi cu sange si am intrat in starea in care am fost.ce sa fac k nu mai stiu.
0
27-03-2010, ora 18:34
voislav
Nu este medic/terapeut
voislav
ajutati-va va rog nu mai stiu ce sa fac.precizez ca fumez, beau cafea si in partea dreapta a abdomenului sant mai tot timpul balonat.Scaunul este cate o data moale si cate o data diaree.am bolboroseli in stomac, vanturi dese.Acest lucru de sange in scaun fac dupa ce mananc iaurt si prima oara si a doua oara.
0
18-04-2010, ora 11:30
keresztesana
Nu este medic/terapeut
keresztesana
buna sotul meu a avut un scaun cu sange fara un motiv anume, nu a fost constipat ba din contra a avut un scaun obisnuit, tin sa mentionez ca sa intimplat o singura data vreau sa stiu daca sunt motive de ingrijorare va rog sa-mi trimiteti un raspuns va multumesc
0
17-05-2011, ora 01:38
daniel d.
Nu este medic/terapeut
daniel d.
Eu cand ma sterg am urme de sange pe hartie! Si am observat ca asta se intampla atunci cand beau bauturi acidulate ! Stie cineva?!
0
06-08-2011, ora 10:21
discipolul
Nu este medic/terapeut
discipolul
salut.si eu am aceasta problema de citeva zile, am scaun cu singe, de culoare normala singele, mentionez ca nu am probleme de sanatate.puteti sa-mi spuneti ce ar trebui sa fac, sau ce tratament?multumesc
0
19-09-2011, ora 09:19
carmen_alb
Nu este medic/terapeut
carmen_alb
Buna ziua
In urma cu trei zile, in urma unei constipatii puternice am avut un scaun dur.Am simtit practic cum rupe peretii anusului. La final pe hartia igienica am observat urme de sange rosu aprins. Problema e ca aceasta sangerare a aparut la fiecare scaun de aunci. E sange rosu, in mica cantitate, dupa scaun. De altfel chiar daca prin alimentatie scaunul a devenit normal ca si consistenta tot simt durere cand trece prin zona lezata.Ce ma sfatuiti ? E cazul sa ma ingrijorez, sa merg la medic ? Am citit niste lucruri despre sangerare rectala si m--am cam speriat...Mentionez ca nu am mai trecut niciodata prin astfel de episoade. Am nascut prin cezariana un copil acum 6 luni.. A fost o perioada cand tranzitul intestinal a fost cam dat peste cap... in sensul constiparii frecvente.
Multumesc pentru raspunsul dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •