scaun cu sange, balonare

06-10-2008
emcat
Nu este medic/terapeut
emcat
Buna ziua
In luna aprilie 2008 am avut scaun cu sange vreo trei zile la rand.Dupa consult la dr. chirurg am fost diagnosticat cu fisura anala superficiala, nu aveam dureri uneori ustura dar suportabil.
Am urmat tratament cu detralex 1 luna si jumatate + unguent, . Dupa tratament nu am mai avut probleme dar dupa trei luni au revenit prin august. scaun cu sange deschis la culoare dar f putin. Nuam mai luat tratament si a disparut. A revenit in 03 octobrie2008 f, f putin nu in scaun pe hartie ( doua zile la rand).
Am avut si balonari. Uneori scaunul iese fragmentat ( de gaze ).
Sangerarile au coincis cu consumul de alimente mai condimentate sa cu seminte ( efectiv simteam ca ceva zgiraie).
Nu am constipatie si nici diaree. Dureri am avut pentru vreo sapatamana la 15 cm sub buric dar cred ca alta era cauza.
Nu am slabit, hemolecograma buna, VSH bun - colesterol si trigliceride marite ( in tratament )dar asta este alta problema.
Problemele digestive ( balonari ) au aparut concomitent cu inceperea unui taratament cu antiaritmice ( propafenona - daza mica ), (renuntatul la fumat - am luat in greutate si mesele sunt mai copioase uneori )
Am antecedente in familie - bunica decedata la 68 ani - neo colon cu anus contra naturii )
Sa fie cancer la colon ? Sa fie de la efectele secundare ale propafenonei + metroprolol si schimbarea stilului de alimentatie mai consistent decat inainte.
PS Am evitat sa fac colonoscopia, daca exista indicatie de alte analize relevante.
Va multumesc si astept raspuns sper si de DRMARKUS.
Am 32 ani
2 comentarii
0
28-10-2008, ora 14:42
innocent
Nu este medic/terapeut
innocent
poate fi si de la schimbarea alimentatiei. faptul ca te-ai lasat de fumat de asemenea poate perturba anumtie functii in organism. cauzele sunt multiple. dar sangele din scaun, ala e mai ciudat.poate fi o inflamatie a intestinului sau un colon iritabil, mai ales ca tu ai avut probleme de gen fisuri anale. nu te gandi la cancer, pana acolo trebe elimintae restul cauzelor.
0
06-11-2008, ora 14:36
Micutsa
Nu este medic/terapeut
Micutsa
Am avut niste scaune cu sange dar in schimb eu ma simteam foarte slabita.
Mi-am facut o colonoscopie, am fost sfatuita de un medic prof. de la spitalul municipal, si.. mi-au iesit niste mici hemoroizi care se irita de fiecare data cand mananc condimentat..
Mi-a recomandat sa fac baie cu ceai de musetel.. si supozitoare Hemorzon atunci cand ma ustura sau cand curge sange..
Daca ti se mai intampla, ar fi mai bine sa te duci sa-ti faci analizele, orice ti-ar zice ei, parerea mea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  • Balonări supărătoare? Lista alimentelor indicate și contraindicate
  • Ce poate ascunde balonarea - afecțiuni cu balonare frecventă
  •