scaun cu sange si tratament detralex

07-06-2012
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
buna seara!
in urma cu 1 luna am avut primul scaun cu sange proaspat rosu, scaun care a survenit dupa ce in urma cu 3 luni tot am avut scaune cu mucus...am urmat o cura cu colonhelp dupa primul scaun si park nu am mai observat sangerari, am facut si o coprocultura, copoparazitologic si proba ptr depistarea hemoragiilor oculte nu mi-a iesit nimik, dar in ziua knd am dus proba la laborator m-am fortat si iar mi-a curs sage si m-a usturat...de atunci (3 sapt in urma) am avut mai mereu scaun cu sange, cate un firicel rosu la sfarsitul defecatiei sau la inceput iesea odata cu defecatia...ieri am fost la un control la un medic proctolog si in urma anuscopiei si tuseului rectal mi-a zis k am niste hemoroizi interni mici dar care nu ar prezenta sangerari, dar k am colonul iritat, si el knd mi-a facut tuseul nu a curs sange, zicea dealtfel k ar trebui sa ma vada si un endogastrolog pana la urmatoarea vizita mi-a dat detralex 2 dimi +2 seara, tanosim 2 dimi+2 seara si un unguent preparat in farmacie..azi am luat doar 1 comp detralex de dimi si la pranz am avut un contact sexual normal si mi-a curs sange..menstra mi-a trecut sapt trecuta la inceput, deci sa fie de la dtralex??????si tanosimul inca nu l-am luat ptr k mi-e frik sa iau atat de multe pastile..:(..dr mi-a recomandat si o radioscopie si o biopsie..sa fie ceva mai grav?sa am cancer?sa mai iau detralex in conditiile date?????
4 comentarii
0
09-06-2012, ora 19:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Te referi, probabil, la Tarosin..trebuie sa iei tratamentul complet si corect cu tot ce ti-a fost prescris...Nu sunt multe pastile, doar doua feluri ; daca le iei cum vrei tu, degeaba mai pierzi timpul pe la medici.Nu e grav, nu e vorba de cancer, stai linistita;...Spui ca ai avut si sangerare vaginala, dupa un contact sexual...in acest caz trebuie sa faci si un control ginecologic.Analize de laborator ai facut ? O hemoleucograma ?
0
10-06-2012, ora 20:36
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Buna seara!!Va multumesc ptr raspuns si ptr amabilitate!!Aveti dreptate in privinta tratamentului!!il voi lua cum mi l-a prescris dl dr !!nu prea pot inghiti 2 pastile deodata asa ca le voi lua fractionat sa zic asa (o pastila acum si urmatoarea peste 10-15 min) si asa le pot inghiti mai usor.Intra-devar al doilea medicament este Tarosin, scuzati-mi greseala!M-a speriat sangerarea vaginala deoarece menstra mi-a trecut sapt trecuta si intradevar eu am un ciclu neregulat dar nu am mai patit asa si sangerarea a coincis cu prima pastila de detralex.Hemoleucograma nu am facut si nici o altfel de analiza la sange, ce analize ar trebui sa fac sau este cazul sa fac si analize la sange?si dl dr la control la anuscopie mi-a zis k am colonul iritat si ca ar tb sa fiu vazuta de un dr enterogastrolog, dar din pacate dr enterogastrolog era ocupat atunci asa ca dl dr proctolog mi-a prescris tratamentul de care va spuneam si a zis k nu e o problema sa grava si ca ne putem vedea peste o luna si atunci vedem daca facem o radioscopie cu prelevarea unei biopsi.Eu in ultima perioada nu prea am avut pofta de mancare si am si slabit(putin e adevarat 1-2 kg maxim)dar in rest ma simt bine, am o stare generala buna.
0
10-06-2012, ora 22:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Deocamdata ia tratamentul.Daca se mai repeta sangerarea vaginala mergi si la un ginecolog.
0
11-06-2012, ora 18:02
mihaelaandreea
Nu este medic/terapeut
mihaelaandreea
Da asa voi face!!Multumesc!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânge în scaun
  •