Scaun negru

15-08-2016
pokemongo
Nu este medic/terapeut
pokemongo
Salut, astazi am avut parte de ceva foarte ciudat, mai exact scaunul este negru. Mentionez ca nu ma doare burta, si nici alte simptome nu am, si nici nu am consumat ceva iesit din comun. Iar daca este important, de o zi iau suplimente cu Fier(din propria initiativa).
Va rog sa-mi spuneti daca este ceva grav, si eventual, ce analize trebuie sa fac? Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
30-08-2016, ora 00:41
Dr. Stancu George
Medicina interna, Ploiesti
Dr. Stancu George
Suplimentele cu fier provoacă scaun negru !!!

Melena reprezintă scaunul de culoare neagră, ca păcura, datorat unei sângerări de la nivelul tubului digestiv superior si este o urgenta medicală.

De asta v-a fost frica ! Scaunul dumneavoastră a fost colorat in negru de către fier.

De ce va tratăti cu fier ?
0
19-12-2018, ora 11:07
Gabriela Rusu
Nu este medic/terapeut
Gabriela Rusu
Buna ziua, de 2 zile iau pastile cu fier pentru ca am fierul scazut iar de ieri am observat ca scaunul meu e de culoare neagra, cenusiu inchis si imi vine sub forma de diaree...e ceva grav, trebuie sa intrerup tratamentul si sa apelez la medic?...daca e de la pastilele cu fier, asta inseamna ca scaunul meu o sa fie negru pana la terminarea tratamentului?
0
30-12-2018, ora 16:30
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Gastroenterologie, Bucuresti
Dr. Ditoiu Alecse Valerian
Tratamentul cu fier sa scaune negre, dar asta nu insemana ca nu este posibila si existenta altei cauze- sangerare digestiva, alimente, alte medicmaente..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fierul induce apariția insuficienței cardiace cronice la jumătate dintre persoanele ce suferă un atac de cord
  • Studiu: răspunsul neuronilor la acumulările excesive de fier, detaliat de cercetători
  •