scaun negru - care sunt cauzele? e grav? mor?

08-11-2008
dolce vita
Nu este medic/terapeut
dolce vita
ajutor. azi dimineata scaunul meu era f negru nu ma durea nimic totul era in regula, doar culoarea m-a panicat total :(;va rog sa imi spuneti care ar fi cauzele pt chestiunea aceasta..e grav?mor? ce analize sa fac? rog raspuns...
6 comentarii
0
0
08-11-2008, ora 16:01
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
cauzele pentru care scaunul e negru sunt sângerările. scaunul se numeşte melenă şi în general e dat de sângerări gastrice, ca în ulcer de exemplu. du te şi fă endoscopie şi analize de sânge pt a vedea dacă eşti anemică. urgent
0
0
08-11-2008, ora 16:44
ingrid_de_ruxxe
Nu este medic/terapeut
ingrid_de_ruxxe
nu te panica. ce alte simptome mai ai? depinde si de ceea ce ai mancat, si poate fi si o anemie. daca te panichezi iti faci mai mult rau. nici macar nu stii ce e! Poate sa fie o chestie minora si tu sa faci un mare balaur. Vezi intai despre ce este vorba si apoi gandeste-te la ce-i mai rau. Si nici macar atunci !!
0
0
10-11-2008, ora 21:11
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Scaunul negru sau melena apare ca urmare a unei hemoragii in tubul digestiv superior, la 5 -10 ore dupa sangerare; este necesar un consult gastroenterologic urgent pentru a se stabili conduita terapeutica adecvata( se face si endoscopia digestiva); mai exista cateva situatii in care scaunul este negru si de care se va tine cont cand se face diagnosticul diferential al scaunelor melenice:terapia orala cu fier, ingestia de carbune medicinal, tablete de bismut, afine, spanac; numai bine
0
0
09-02-2010, ora 19:27
bandi85
Nu este medic/terapeut
bandi85
si eu am aceeasi problema. Azi dimineata m-am trezit si ma simteam f ametit.am iesit in oras, oboseam si sa merg pe jos mai ales cand aveam de urcat scari.Pe autobuz a inceput sa mi se faca rau, aproape am vomitat. Sa inteleg ca poate fi vorba de o anemie? E drept ca in ultimele zile am dormit si mancat putin.M-am speriat putin pt ca nu mi se mai intamplase.Apoi am observat ca e si ceva in neregula cu scaunul( negru). am incercat saimi fac un calciu undeva...dar nu am mai reusit, iar in final mi-am luat de la farmacie vitamax. sa fie suficient sau sa incep un tratament mai complet.ce imi mai rcomandati?
0
0
15-04-2010, ora 19:02
catalin-vasile
Nu este medic/terapeut
catalin-vasile
buna ma numesc catalin si de 3 zile cnd merg obosesc si imi bate inima ff tare
si am si scaun negru ce sa fac? e de rau ? doamne fereste
0
0
28-03-2016, ora 23:26
Marius Dumitru
Nu este medic/terapeut
Marius Dumitru
Buna ziua Domnule Doctor, de 3 saptamani, fac injectii cu Bicilin (penicilina 2.400.000 unitati), 1 injectie/saptamana, in urma cu 3 zile am avut dureri mari in zona stomacului, problema mare este ca de 1 zi am avut scaun negru, am intrat in panica, vreau sa va spun ca momentan sunt in SUA, nu am asigurare medicala aici, vreau sa-mi spuneti va rog, daca scaunul negru poate fi din cauza injectiilor intramusculare, va multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Aplicația Activ (by ROmedic)
Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK