scaune dese si dureroase insotite de usturime la defecatie

14-04-2018
hada
Nu este medic/terapeut
hada
Buna ziua.De circa 1 luna de zile am cam 10 scaune pe zi dureroase si insotite de usturime, mentionez ca nu sunt cu sange, fecatie foarte putina.am luat supozitoare pt hemoroizi, unele medicamente pt colon iritat dar nu prea si-au facut efectu.V-as ruga sa ma ajutati cu un sfat, inaite de a merge l la doctor, spital ma rog.va multumesc anticipat
1 comentarii
0
14-08-2018, ora 19:01
Nanii
Nu este medic/terapeut
Nanii
buna, aceste simptome am avut dupa o operatie complicata, am ramas fara colecist, intestin gros 1/2, si o parte din intestin subtire... 4 ani !!!! de zile aveam diaree 10-12 ori/zii, medicii trageau umerii, recomandau tot feluri de medicamente pt diaree obisnuita, smecta, imodium, loperamid... dieta cu orez si tot ce nu m-a ajutat. Am ajuns din cauza usturimii sa folosesc creme pt bebelusi la fund la varsta de 40 de ani :(((( in Germania am gasit un gastroenterolog care mi-a rezolvat problema, adica mi-a recomandat medicamentul care ma ajuta sa scap de aceasta problema. Dupa descrierea problemelor ma gandesc ca si la tine ar fi cam aceasi problema, doar din alte cauze. La mine curgea bila, care normal se absoarba in colon, din cauza ca a fost scos un segment mare, , la tine ar putea fii o alta cauza de ce nu se absorba ( inflamatie la nivelul intestinelor. si altele...) iar bila curge toate ziua asa cum este produs. poate ai si cu colecist probleme. poate la tine ar putea fi trata si problema daca gasest un medic bun, la mine doar simptomul putea trata, ca deocamdata transplant de colecist, de intestin nu se face :D Medicamentul se numeste Lipocol-Merz, varianta romaneasca ar fi asta, http://www.sfatulmedicului.ro/medicamente/cholestyramin-pulbere_11239 , dar eu raman langa varianta germana. O zi buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.