Scaune neregulate

26-05-2010
george pavelescu
Nu este medic/terapeut
george pavelescu
Am si eu o problema de cand ma stiu si sincer imi este rusine sa vorbesc despre ea deoarece este foarte penibila, cel putin din punctul meu de vedere, dar deja a devenit problematica si mi-am luat inima in dinti.Ideea este ca am o problema cu scaunele neregulate, adica sunt majoritatea zilelor cand am scaun odata dar sunt si zile in care merg si de trei ori la toaleta. In principiu problemele apar cand imi este lumea mai draga ceea ce ma face sa cred ca problema mea este pe plan psihic. De fiecare data cand plec undeva cu prietenii pe distante mari-mici apare o panica sa ii spun asa ca nu voi putea ajunge in timp util sa. In schimb daca merg undeva unde sunt constient ca am toaleta aproape nu este nici o problema. Va rog sa va dati o parere cu ce masuri ar trebui sa iau. Va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
16-06-2010, ora 23:21
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Posibil sa aveti un colon iritabil.Se face pe fond psihic.Nu va stresati.
0
18-07-2010, ora 12:51
Ada S.
Nu este medic/terapeut
Ada S.
Am avut aceeasi problema in urma cu ceva timp. Intr-adevar este pe fond psihic, iar pe langa incercarea de a nu te mai stresa atat de mult mai poti incerca unele remedii care pe mine personal m-au ajutat foarte mult:
- tinctura de propolis (scrie pe prospect cum se administreaza)
- iaurturi
- ceaiuri
- poti incerca si o cura cu argila
Multa sanatate!
0
25-07-2010, ora 15:38
Focsa
Nu este medic/terapeut
Focsa
Dupa cum ai relatat, sigur este colon iritabil. Evita stresul, controleaza emotiile si incearca ce a spus Ada.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sfaturi pentru o bună digestie
  •