Schema de tratament pt Haemophilus

18-02-2017
pandoria
Nu este medic/terapeut
pandoria
Buna ziua. In urma unor analize de rutina (am facut testul Papanicolau) s-a constatat ca aveam Haemophilus vaginal. Singurul simptom era un miros neobisnuit si neplacut, in ziua urmatoare contactului sexual, atat la mine cat si la partenerul meu. In zilele urmatoare contactului, acest miros disparea.
Medicul ginecolog ne-a prescris pentru amandoi, urmatorul tratament: Atrican 1 cut. 2cp/zi, 5 zile; Macmiror complex 1cut. ovule vagiale 1/zi; Macmiror unguent 2 apl/zi; Gynophilus SR 6 ovule, 1ov la 4 zile.
Intrebarea mea se refera la modul in care trebuie sa urmam acest tratament, deoarece din explicatia medicului am retinut ceva, iar din cele ale farmacistilor (am cautat medicamentele in mai multe farmacii deoarece nu le-am gasit pe toate in acelasi loc) am inteles cu totul altceva. Un lucru este sigur, si anume medicamentele Macmiror stim cum sa le administram. Celelalte doua, Atrican si Gynophilus SR, nu stim - deoarece medicul ne-a spus ca Gynophilus ar trebui sa il luam amandoi, iar in prospectul medicamentului scrie clar ca produsul se aplica doar intravaginal, si nu pe cale orala. Atrican, conform prospectului ar trebui luat de ambii parteneri, dar doza scrisa de catre medic in reteta este pt o singura persoana... De aceea, nu stim cum sa procedam.
Va multumesc.
2 comentarii
0
21-02-2017, ora 19:47
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Atricanul se ia de catre ambii parteneri (poate sa fie scris ca 2X 1 la inceputul retetei).
Gynophylus este doar pt femei cu administrare intravaginala!
0
22-02-2017, ora 15:57
pandoria
Nu este medic/terapeut
pandoria
Va multumesc foarte mult, dna doctor. O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.